Remont Starego Rynku. Jest już nowa kostka

Nowa kostka brukowa pojawiła się na ulicy Żydowskiej, zakładać więc możemy, że taki sam materiał pojawi się na płycie Starego Rynku.

Wcześniej w pytaniu radnych o wykorzystanie istniejącej kostki Zarząd Dróg Miejskich informował, że będzie wykorzystana w bloku śródrynkowym.

W bloku śródrynkowym wbudowana zostanie wyselekcjonowana, najwyższej jakości kostka staro-użyteczna, wraz z staro-użytecznymi płytami granitowymi i krawężnikami. Takim materiałem pokryte zostaną także ul. Świętosławska, Franciszkańska oraz Paderewskiego. Szacuje się, że 32% kostki kamiennej rzędowej zostanie ponowne wykorzystane na płycie rynku.

Ponadto, zgodnie z przyjętą koncepcją (opracowanie z 2019 roku) odkryty w miejscu badań archeologicznych na płycie Starego Rynku – kamień polny – zostanie wbudowany wokół zabytkowych budynków jako świadek historii.

Cieszy mnie to podejście, kompromisowe, pokazujące fragmenty nawierzchni po jakiej poruszali się dawni poznaniacy, to element historii naszego miasta, ważne jest także to, że nowe chodniki, są dostosowane do osób z niepełnosprawnościami i seniorów.

Trochę szkoda zaznaczenia obrysów starych budynków jak miało to miejsce przy pasażu Quadro. To ułożenie płyt kamiennych nie było przypadkowe pokazywało przedwojenny układ kamienic.

Pozostaje nam czekać na koniec prac. Według zapewnień prezydenta Jaśkowiaka nawierzchnia Starego Rynku powinna być oddana do użytku z końcem sierpnia.

fot. UMP, Demiurg

Share

Zobacz również