Galeria w Bramie

Galeria w Bramie to jeden z oddolnych pomysłów rewitalizacyjnych na Garbarach. W bramie charakterystycznej kamienicy pod numerem 47 planowane jest utworzenie nie tylko przestrzeni wystawowej ale przede wszystkim miejsca integrującego mieszkańców.

Dziś sam budynek jak i przejście na podwórze są mocno zaniedbane, wymagające sporych prac remontowych. Dzięki wsparciu Centrum Inicjatyw Lokalnych Startownia Staromiejska udało się zdobyć środki na odnowienie ścian i sufitu przejścia bramnego, zakup i montaż szyldu na fasadzie kamienicy oraz modernizację oświetlenia.

Zaangażowane w remont oraz organizowane ekspozycje są osoby związane z podmiotami prowadzącymi działalność pod adresem Garbary 47: Stowarzyszenie Zrozumieć i Pomóc, realizujące działania prospołeczne oraz prozdrowotne (między innymi poprzez arteterapię) w ramach Zielonego Centrum, oraz Manufaktura Obrazów, pracownią i galerią fotografii.

W galerii będą pokazywane zdjęcia dokumentujące życie Garbar i Starego Miasta oraz jego mieszkańców, wykonywane w ramach integracji społecznej przez okolicznych fotografów i fotoamatorów.

Wykonanie prac remontowych i modernizacyjnych wzięli na siebie w ramach działania społecznego pro bono inicjatorzy, a prowadzenie galerii i przygotowywanie kolejnych wystaw Marcin Muth z Manufaktury Obrazów.

Prace adaptacyjne zostaną przeprowadzone w lipcu i pierwszych tygodniach sierpnia, a uruchomienie galerii jest przewidziane na koniec wakacji.

Jak zapowiada Marcin Muth, nie ma terminu zakończenia projektu. Chcielibyśmy zaangażować jak największą grupę mieszkańców i sympatyków tego fyrtla w jego rewitalizację. Mamy także nadzieję na zdobywanie środków na różnego rodzaju wydarzenia, a pomysłów nam nie brakuje, mówi koordynator projektu.

Stworzenie ogólnodostępnej galerii fotografii umożliwi pasjonatom fotografowania pokazywanie swojego dorobku, związanego z historią, tradycją i współczesnością Garbar i Starego Miasta, mieszkańcom zaś i odwiedzającym da wejrzenie w charakter, historię i współczesność tej części Poznania. Jednocześnie powstanie Galerii w Bramie wpisze się w realizowany koncept rewitalizacji ulicy Garbary.

Istnienie galerii będzie miało za zadanie angażowanie okolicznych mieszkańców do współuczestnictwa w tworzeniu kolejnych wystaw, pokazywanie ich dorobku fotograficznego i dokumentalnego. Autorami pokazywanych zdjęć będą mieszkańcy Garbar i Starego Miasta, odbiorcami wystaw zarówno mieszkańcy okolic ulicy Garbary, jak i odwiedzający tę część Poznania, w tym turyści.

Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT deklaruje wsparcie działań lokalnych aktywistów i przygotowanie spacerów z przewodnikiem po fyrtlu.

Uczestnicy projektu: Centrum Inicjatyw Lokalnych Startownia Staromiejska, Katarzyny Majer, prezes Stowarzyszenia Osób i Rodzin na rzecz Zdrowia Psychicznego Zrozumieć i Pomóc oraz szefowa Zielonego Centrum, Marcin Muth, artysta fotograf, właściciel Manufaktury Obrazów, radny Tomasz Dworek, Anna Ryks, mieszkanka Starego Miasta. Zapraszamy do współpracy.

Share

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *