Społeczna łąka kwietna

Może wyglądać jak kolorowe zielsko, ale pełni dobrą i pożyteczną role! Łąka kwietna! Nie wszędzie musi być równo przystrzyżona trwa i iglaki. Zresztą z tym też jest różnie, bo na Osiedlu nad Wartą mamy zieleń wypaloną słońcem i liche tuje obsikiwane przez psy. Dobrym sposobem na zagospodarowanie zniszczonej przestrzeni jest ekologiczna, przyrodniczo pożyteczna, łatwa w utrzymaniu i na dodatek piękna łąka kwietna, coraz częściej wysiewana w dużych miastach. Może uda się nam wspólnie zagospodarować pierwszy w Poznaniu kwietny fragment?

Łąka kwetnia - fot. Fundacja ŁąkaNiestety w wyniku niefrasobliwości kierowców zniszczony został fragment trawnika przy Faworze na ulicy Szyperskiej. Pojawił się także pomysł sąsiedzkiego zagospodarowania tej przestrzeni.

Swoją pomoc zaoferował Fawor, życzliwie do pomysłu podchodzi administracja PTBS na terenie którego znajduje się rozjeżdżony fragment.

Co trzeba zrobić? Nawieźć ziemi, posadzić sadzonki traw i przez kilka miesięcy pielęgnować i podlewać zieleń. Przyda się też mały płotek.

Mam nadzieję, że w przedsięwzięcie zaangażują się sąsiedzi z Szyperskiej i Piaskowej. Fawor dostarczy ziemię, sadzonki traw i płotek, potrzebne będą narzędzia i zapał i pewnie kilka godzin wspólnej pracy!

Tu bedzie łaka kwietna

ZASADŹMY ŁĄKĘ KWIETNĄ  – chociaż kawałek. Dlaczego?

Łąka kwietna w Warszawie, fot. Fundacja Łąka

PRAKTYCZNE

Łąki kwietne wymagają mniej pielęgnacji niż trawniki. Dobrze wykonana łąka kwietna nie wymaga pracy związanej z nawożeniem i podlewaniem. Poprzez założenie łąki ograniczamy także liczbę koszeń w ciągu roku, zmniejszając wydatki na utrzymanie zieleni miejskiej. Łąki kwietne mogą stanowić istotny element zieleni na osiedlach, w parkach i pasach drogowych.

PIĘKNO

Łąki kwietne to miejsca pełne życia dostarczające pozytywnych doznań estetycznych. Dostępność pokarmu przyciąga różnorodne owady i inne zwierzęta, a kwitnące rośliny zachwycają barwami i zapachami. Ich wygląd zmienia się dynamicznie wraz z porami roku. Łąkę można stworzyć na każdym skrawku terenu, zapraszając kolor, dźwięk i zapach do naszego otoczenia.

EKOLOGIA

Siejąc łąki kwietne wspieramy przyrodę. Łąki przyciągają pszczoły, motyle i ptaki szukające pożywienia oraz schronienia. Łąki mogą być oazą spokoju w miastach dla ludzi oraz roślin i zwierząt znajdujących tu swoje miejsce do życia. Łąki pomagają zachować cenną wodę tam gdzie jest potrzebna oraz zatrzymują pyły tworzące smog.

Więcej szczegółów na temat łąki kwietnej http://www.laka.org.pl 

Łąki Kwietne, fot. Fundacja Łąka

 Zdjęcia: Fundacja Łąka

Share

Zobacz również