Drapacze chmur – przyziemne problemy

Jestem fanem wysokościowców, dziś są wizytówką miasta, a mądrze zaprojektowane szanują otoczenie i są proekologiczne. Gdy Gemela Poznańska informowała o zlikwidowaniu przez znanego dewelopera nielegalnych reklam m.in. na działkach przy al. Niepodległości i Roosevelta pomyślałem, że coś musi być na rzeczy. I już wiemy, że przy Parku Marcinkowskiego ma powstać wieżowiec.

To nie pierwszy projekt, w 2013 miał tu powstać budynek zaprojektowany przez ikonę architektury Dawida Lideskinda. Być może dlatego ówczesne władze dość nonszalancko podchodziły do warunków zabudowy w zakresie m.in. wysokości. Czas Ryszarda Grobelnego to okres przespanej szansy rozwoju Poznania i wiele z zapowiedzi nigdy nie zostało zrealizowanych.

Tu warto przypomnieć plany tego samego dewelopera, który miał na prestiżowym kwartale ulic na Roosevelta pomiędzy Słowackiego a Dąbrowskiego miał zbudować 15 kondygnacyjne wieżowce.

W sąsiedztwie do zagospodarowania są także działki nad torami kolejowymi. Tak buduje się m.in. w Warszawie i Europie. Warto przypomnieć jeszcze kilka projektów.

SILVER – budynek, który stanie przy Placu Andersa, w bezpośrednim sąsiedztwie między innymi Starego Browaru będzie pełnił funkcję biurowca. Wieżowiec osiągnie wysokość 115 metrów. W budynku znajdą się trzy kondygnacje podziemne, a także 26 pięter nadziemnych, które zaoferują ponad 40 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej.

Warto również dodać, że biurowiec Silver będzie najwyższym budynkiem w Poznaniu.

Swoim rozmiarem wyprzedzi wieżowiec Andersia Tower (102m), Poznań Financial Center ( 91m), a także gmach Collegium Altum Uniwersytetu Ekonomicznego (78m). Według zapowiedzi wieżowiec ma być oddany do użytku w I kwartale 2023 r. [https://www.urbanity.pl/wielkopolskie/poznan/jest-pozwolenie-i-wykonawca-rusza-realizacja-wiezowca-silver-w-poznaniu,w18068]

Obok powstającego niespiesznie Silvera na Kościuszki Stary Browar w miejscu parkingu przy hotelu Blow up miał zbudować kolejny wieżowiec.

Budynek byłby więc smukły, ale za to wysoki. Stałby też na słupach – by nie utrudniać komunikacji z sąsiednimi budynkami. Jego wysokość to ponad 100 metrów, a więc – jeśli powstanie – będzie najwyższym budynkiem w mieście – zapowiadała Gazeta Wyborcza 2 lata temu, w marcu 2019 roku.

https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,24510398,stary-browar-powiekszy-sie-o-wiezowiec-nikt-nie-spodziewa-sie.html

Zapytałem też rzecznika prasowego dewelopera Skanska, o najwyższy budynek kompleksu budowanego na Wildzie w miejscu dworca PKS. Odpowiedź brzmiała tak: „Obecnie skupiamy się na realizacji budynku D. Jak tylko będziemy gotowi na start budowy budynku E, z pewnością o tym poinformujemy” – Konrad Ziejewski, Project Manager w spółce biurowej Skanska.

Przeglądając kolejne wizualizacje zmienia się zarówno wysokość jak i elewacja najwyższego budynku kompleksu Nowego Rynku.

Z zapowiedzi póki co udało się tylko Atanerowi przy Towarowej postawić nienachalnej urody najwyższy budynek mieszkaniowy

fot. Stary Browar – Jakub Wittchen, materiały inwestorów za urbanity.pl

Share