Dobry Sąsiad 2021

Zaułek Rzemiosła

W kilkunastu punktach na Starym Mieście można skorzystać z unikatowej rzemieślniczej oferty: od usług introligatorskich krawieckich, tapicerskich po zakup i smakowanie regionalnych ciast i chleba czy wykonanie malarskiego i fotograficznego portretu. To dobra miejska inicjatywa mająca wpływ na procesy rewitalizacyjne. Rzemieślnicy Korzystać mogą m.in., z preferencyjnych stawek czynszu. Dziś większość warsztatów mieści się na w okolicach Garbar i Starego Rynku.

Na rynku istnieje zapotrzebowanie na usługi rzemieślnicze i unikatowe rękodzieło. Potwierdzają to staromiejskie warsztaty, które jednak potrzebują promocyjnego wsparcia – niech dyplom Dobrego Sąsiada będzie wskazówką dla poznaniaków pokazującą zawodowe i handlowe mistrzostwo!

Sobańska – Krawiectwo, ul. Taczaka 4a

Ta rodzinna firma działa na poznańskim rynku niezmiennie od ponad 60 lat teraz w ramach projektu Zaułek Rzemiosła. Pani Elżbieta, która aktualnie prowadzi rodzinny biznes przejęła go po rodzicach Bożenie i Kazimierzu Sobańskim i kontynuuje tradycje krawiectwa miarowego. W czasie epidemii firma nawiązała kontakt z Zespołem Szkół Odzieżowych w Poznaniu i razem z nauczycielkami szyła maseczki dla lekarzy i mieszkańców domów pomocy społecznej

Mieszkańcy Taczaka i klienci wpadają tu często nawet na małą pogawędkę lub żeby chociaż powiedzieć „dzień dobry”!

La Petite Patisserie – Boulangerie, róg Wielkiej / Klasztornej, Elena i Vladimir Boltenkov

Rosyjskie małżeństwo prawników z polskimi korzeniami postanowiło otworzyć w zielonym Poznaniu piekarnię – kawiarnię. Na śniadanie serwują rosyjskie słone ciasto maselnicę np. z rybą, pyszny tort Pavlova i prawdziwy chleb, który świeży jest przez wiele dni! Piekarniczemu rzemiosłu poświęcają wiele serca! Vladymir zjeździł pół Polski poszukując mąki idealnej. A najlepiej by było, gdyby mógł kupić młyn! Ciasto wyrabia ręcznie, bez miksera.

Dlaczego wybrali Poznań i Stare Miasto? Byliśmy w Lublinie, Wrocławiu Gdańsku, a Poznań jest taki zielony i…. próbowaliśmy znaleźć właściwe słowo… kompaktowy. W zasadzie wszędzie blisko ze Starego Miasta – na Jeżyce, na Śródkę.

Restauracja Miłość, Garbary 54 i Aleksandra Korytkowska

Miłość wegańska restauracja na Garbarach tworzy dobry klimat ulicy, a na obiady i kolacje wpadają sąsiedzi. W sztuce kulinarnej stawiają na sezonowe, kreatywne gotowanie w prosty, lecz niebanalny sposób. Na tyłach kamienicy zadbali o zielony ogródek.

Aleksandra Korytowska, wieloletnia mieszkanka i przedsiębiorca ze Starego Miasta. Od ponad 20 lat prowadzi działalność gastronomiczną propagując poznańską kuchnię i tradycyjną gościnność. Jest człowiekiem, który ma serce na dłoni. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi wspierając wiele inicjatyw i działając na rzecz Miasta Poznania i jego mieszkańców.

FUZZ – Bar Restauracja, ul. Gwarna 10

Gwarna póki co nie jest gwarna, nie jest też elegancką ulicą, ale kolorytu przydaje jej sympatyczna miejscówka – bar restauracja FUZZ. Karmią dobrze i oryginalnie, a co ważne przestrzegają reguł dobrego sąsiedztwa, chowając stoliki przed 22:00 i zapraszając klientów do środka.

Marcin Muth oraz Galeria w Bramie i Manufaktura Obrazów, ul. Garbary 47

Marcin Muth, odkąd pojawił się na Garbarach, rozpoczął szereg działań integrujących lokalną społeczność, a pracownia fotograficzna Manufaktura Obrazów stałą się zarówno miejscem spotkań jak i przestrzenią kulturotwórczą. Zorganizowano tu m.in. warsztaty fotograficzne dla uczniów i uczennic Szkoły Odzieżowej, prowadzono warsztaty fotograficzne na rzecz poznańskich organizacji pozarządowych.

Sporym przedsięwzięciem Marcina Mutha jest utworzenie Galerii w Bramie, w której prezentowane są prace m.in. lokalnych fotografów. Pierwsza wystawa „Garbary dawniej i dziś” pokazała nieznaną stronę ulicy, przypomniała także oblicze ulicy sprzed ponad wieku. Wystawa kolejna, „Poznań w dobie pandemii”, pokazuje życie poznaniaków w tym dramatycznym dla wielu okresie. Wystawa aktualnie przygotowywana, „Sąsiedzi fyrtla Garbary”, będzie miała wymiar integracyjny dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy „Zielone Centrum”, lokującego się również przy ulicy Garbary. Marcin Muth aktywnie włącza się w proces rewitalizacji Garbar, integrując m.in. przedsiębiorców Zaułku Rzemiosła, organizując dla mieszkańców przechadzki z przewodnikiem, inicjując spotkania wokół tematu rewitalizacji społecznej fyrtla Garbary.

Bogdan Żyłkowski

Bogdan Żyłkowski, od zawsze prowadzi działania edukacyjne i artystyczne dla dzieci i młodzieży. W 1989 roku założył Poznańską Fundację Artystyczną, a później pierwszy prywatny teatr działający w Domu Studenckim Hanka. Obecnie działa w Centrum Inicjatyw Lokalnych „Sąsiedzi z Kulturą” inicjując liczne podwórkowe projekty integrujące mieszkańców i tworzące więzi społeczne.

Edgar Hein

Edgar Hein to nauczyciel z pasją i radiowy prezenter. Uczy historii i wiedzy o społeczeństwie w Szkole Baletowej przy Gołębiej, prowadzi programy w Radiu Afera, a przede wszystkim angażuje się w projekty dla młodzieży. Edukuje młodzież, prowadzi integracyjne działania międzypokoleniowe

Share