Bałagan na Garbarach

Po raz kolejny mieszkańcy zwracają uwagę na bałagan wokół Pawilonu Krzyżanowskiego, parkingu i przystanku autobusowego na ulicy Garbary. Poprosiliśmy Straż Miejską o wyegzekwowanie obowiązków dotyczących zachowania porządku przez właściciela posesji i Zarząd Dróg Miejskich.

Warto przypomnieć, że Pawilon Krzyżanowskiego jest obiektem zabytkowym będącym ważnym elementem dziedzictwa historycznego i przemysłowego Poznania. Niestety pomimo działań Miejskiego Konserwatora Zabytków właściciel lekceważy nie tylko konserwatorskie zalecenia, ale także podstawowe obowiązki jakim jest zachowanie porządku wokół posesji.

Nie do przyjęcia jest także bałagan wokół przystanku i na parkingu przy ulicy Piaskowej. Radni i mieszkańcy podczas spotkań na osiedlu przy ul. Szyperskiej wielokrotnie otrzymywali obietnice zapewnienia porządku, do czego zobowiązany jest tu Zarząd Dróg Miejskich.

Różowy Kantor przy ul. Garbary postawił w 1882 r. Antoni Krzyżanowski, właściciel firmy budowlanej i producent sztukaterii. Krzyżanowski – powstaniec listopadowy – posiadał odlewnię na Małych Garbarach oraz piece wapienne przy ul. Piaskowej. Klasycystyczny pałacyk na Garbarach pełnił rolę domu pokazowego, w którym klienci mogli zobaczyć kunszt wyrobów firmy. Budynek został ozdobiony fragmentami sztukaterii, rzeźbami i innymi elementami ozdobnymi, za które Krzyżanowski zdobył w 1862 r. nagrodę na targach w Londynie [za: Gazeta Wyborcza]

 

https://wtkplay.pl/video-id-34458-perly_architektury_popadaja_w_ruine_teraz_za_zniszczenie_zabytku_groza_wysokie_kary

http://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,22341604,rozowy-palacyk-na-garbarach-niszczeje-i-nie-moze-doczekac-sie.html

Pismo MKZ dot. zabezpieczenia Pawilonu Krzyzanowskiego przed zniszczeniem – PDF

Pismo MKZ dotyczące bałaganu wokół Pawilonu Krzyzanowskiego – PDF

Share

Zobacz również