Grobla – część Poznania, położona w centrum miasta, pomiędzy Chwaliszewem na północy, Garbarami na zachodzie i częściowo Piaskami na południowym zachodzie. Znajduje się ok. 500 m na południowy wschód od Starego Rynku, w obrębie Osiedla Stare Miasto.
Historia
Osada Nowa Grobla powstała jako konkurencja dla kapitulnego Chwaliszewa, które konkurowało z ulokowanym w 1253 na nowym miejscu Poznaniem. Nową Groblę założono z inicjatywy rajców poznańskich. W 1447 król Kazimierz IV Jagiellończyk potwierdził prawa miejskie tej osady. W 1460 istniał już most łączący miasteczko z Bramą Wodną. XV wiek był okresem intensywnego rozwoju ekonomicznego Grobli.
Następny ważny okres dla tej części miasta nastąpił w XIX i początkach XX wieku. Wtedy to, w wyniku postępujące industrializacji, powstawały na Grobli liczne zakłady przemysłowe, fabryki i okazałe kamienice.
Podczas okupacji hitlerowskiej, w domu przy ul. Mostowej 15, mieścił się zakonspirowany punkt kontaktowy komendy poznańskiego okręgu Armii Krajowej. Tutaj, jesienią 1943 odbywały się rozmowy pomiędzy AK, a PPR. Informuje o tym stosowna tablica na budynku.
Architektura
Obecnie za Groblę uważa się przede wszystkim zabudowania zlokalizowane przy ulicach Grobla i Mostowej, a także Łaziennej, Wierzbowej, Ewangelickiej i Za Groblą. Na tym terenie znajduje się wiele siedzib instytucji i budynków, w tym m.in.:
- Stara Gazownia z 1856 (brytyjski architekt John Moore),
- pomnik Zygi Latarnika na Skwerze Łukasiewicza,
- Muzeum Etnograficzne, dawna Loża Masońska z 1817 (architekt Christian Wernicke),
- Muzeum Bambrów Poznańskich (2003),
- Kościół Wszystkich Świętych z lat 1777-1783 (architekt Antoni Höhne),
- Instytut Zachodni,
- pałacyk Paetzów – rodziny przemysłowców wytwarzającyh musztardę (ul. Grobla 10) z 1930, wg projektu Stefana Sawickiego,
- kamienica przy ul. Mostowej 24 – zastosowano tutaj unikalne na terenie Poznania instrumentarium symboliczne autorstwa Jana Raczyborskiego, w zakresie wystroju sztukatorskiego,
- Konsulat Ukrainy,
- apartamentowiec Wstęga Warty,
- skwer Ignacego Łukasiewicza.
Komunikacja
Południowym skrajem Grobli przebiega trasa tramwajowa – linie 5, 13, 16 – przystanek Most św. Rocha.