Zielony Poznań – dyplom za dużą liczbę zgłoszeń

Ponad 5 tysięcy zieleńców, kwietników, balkonów, tarasów, działek i ogrodów zgłoszono w tym roku do rywalizacji o tytuł najpiękniejszego w Poznaniu. Na Międzynarodowych Targach Poznańskich zakończyła się gala wręczenia zwycięzcom konkursu „Zielony Poznań”. Niestety w tym roku wśród wyróżnionych nie znaleźli się mieszkańcy naszego osiedla, ale za Miasto doceniło dużą liczbę zgłoszeń i sprawną organizację konkursu na terenie Starego Miasta.

Do tegorocznej – osiedlowej edycji konkursu „Zielony Poznań” wpłynęły 62 zgłoszenia mieszkańców Starego Miasta. Komisja oceniając zieleń brała pod uwagę przede wszystkim ogólne wrażenie, staranność kompozycji kwiatowych i nakład włożonej pracy.

Staromiejskie nagrody wręczmy na spotkaniu przy kawie i ciastkach, w środę 30 listopada o 17:00, w Szkole Podstawowej nr 13, przy al. Niepodległości.

20161118_173156Rywalizacja była więc bardzo zacięta, bo wiele zgłoszeń spełniało wszystkie założenia konkursu: wyróżnianie się na tle architektury miasta oraz wśród innych zgłoszeń, prawidłowo zadbane i o spójnej, harmonijnej kompozycji. Ostatecznie komisja wybrała 14 laureatów spośród zgłoszeń przesłanych przez rady osiedli – w czterech kategoriach oraz przyznała 6 wyróżnień, w tym 2 wyróżnienia dyrektora Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu za „Ogród przyjazny pszczołom”.

Coraz więcej mieszkańców jest zaangażowanych w ten konkurs – powiedział Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, wręczając nagrody właścicielom zwycięskich zieleńców. – Ogrody zgłaszane do konkursu są coraz piękniejsze i komisji konkursowej coraz trudniej wybrać najpiękniejsze z nich. Ale to właśnie bardzo cieszy, że mieszkańcy tak się angażują, że zależy im, by miasto było ładne i wesołe. Zielony Poznań to radosny Poznań.

Konkurs „Zielony Poznań” odbywa się co roku w dwóch etapach. W pierwszym osiedlowi radni i przedstawiciele działkowców wizytują zgłoszone zieleńce, kwietniki, balkony i ogrody. Te, które ocenią najwyżej, przechodzą do drugiego etapu, gdzie ocenia ich Miejska Komisja Konkursowa złożona z przedstawicieli Ogrodu Botanicznego, Katedry Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu oraz Katedry Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Przyrodniczego, Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców, Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania i Urzędu Miasta Poznania. W tym roku do drugiego etapu zakwalifikowano 98 obiektów.

[Lilia Łada/biuro prasowe/WDGiR UMP]

Share

1 odpowiedź