Zapraszamy na Dni Ułana z motoryzacyjnymi atrakcjami

Niejednego zdziwi, że koła będą symbolem 32. Dni Ułana 2017 – Święta 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Cóż mają wspólnego z kawaleryjskim świętem bezduszne koła? Już dziś zapraszamy na cykl wydarzeń.

Równo przed osiemdziesięcioma laty powstała pierwsza w Wojsku Polskim w pełni zmotoryzowana wielka jednostka pancerno-motorowa 10. Brygada Kawalerii Zmotoryzowanej. Początkowo traktowana jak eksperyment, przez „kobylarzy” (tradycyjną kawalerię) zwana „wojskami szoferskimi”, stała się wyznacznikiem kierunku przekształcenia tradycyjnej kawalerii w formację w pełni zmotoryzowaną. Choć wówczas szaleńczy wyścig techniki z naturą dopiero się rozpoczynał, powołanie tej jednostki zapoczątkowało proces, którego skutki we współczesnych armiach są widoczne do dziś.

To przekształcenie nie było przypadkowe. Kawalerzyści, którym dość brutalnie zmieniono „środek transportu”, a tętent i rżenie koni zastąpiono miarowym pomrukiem silników, nadal potrafili „myśleć w galopie”. Zachowali też kawaleryjskie barwy, fason i przeświadczenie o wyjątkowości swojej broni. Jak miała pokazać zbliżająca się wielkimi krokami II wojna światowa, nie było to przekonanie bezpodstawne.

Podczas zawieruchy wojennej niemal wszystkie jednostki kawalerii, które odrodziły się na obczyźnie po przegranej kampanii wrześniowej, „dosiadły” koni mechanicznych, zwykle opancerzonych i pancernych. Również „Piętnastacy” w ten sposób kontynuowali walkę, zawsze pozostając wierni swoim barwom. Tak jest i dziś, gdy nad opancerzonymi „Rosomakami” 15. batalionu Ułanów Poznańskich powiewają biało-czerwone proporczyki.

Ze względu na obecność „stalowego rumaka”, który towarzyszył Ułanom Poznańskim podczas II wojny światowej tegoroczne Dni Ułana będą wyjątkowe. Dzięki ciężkiej pracy i przychylności wielu ludzi może się zdarzyć, że pewien wiekowy pojazd stawi się w historycznym garnizonie, do którego nie było mu dane dotrzeć z ułanami służącymi w 2. Korpusie Polskim. Tak jak oni pozostał na emigracji. Choć znacznej części spośród weteranów kampanii włoskiej nie dane było powrócić do Kraju, jemu się to uda. Uczestnicząc w ułańskim święcie, zakończy kilkudziesięcioletnią tułaczkę.

Tekst: Michał Andrzejak

Program uroczystości

21.04.2017 Piątek
Hipodrom Wola – Zawody kawaleryjskie

22.04.2017 Sobota
Hipodrom Wola: Zawody kawaleryjskie
Centrum miasta: 19:30 Capstrzyk z pl. Mickiewicza pod Pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich
20:00 Uroczysty Apel Poległych pod pułkowym Pomnikiem

23.04.2017 Niedziela
10:00 Msza Św – Sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej (ul. Ludgardy) – Defilada pod Pomnik Ułanów Poznańskich i na Stary Rynek
Cytadela: 11:00-17:00 Festyn rodzinny oraz pokazy i prezentacja kawalerii

Share

Zobacz również