Dni Starego Miasta – atrakcje w nowym parku i na odnowionej Wrocławskiej

Będzie piękna pogoda! Koncerty, warsztaty eko-rękodzielnicze dla dzieci i dorosłych, pokazy filmowe teatralne i taneczne, rajd rowerowy, miasteczko ruchu drogowego, stoiska staromiejskich organizacji, parada zabytkowych samochodów to atrakcje weekendowych Dni Starego Miasta. To wszystko w nowej atrakcyjnej, przyjaznej dla poznaniaków przestrzeni Parku w Starym Korycie Warty i na zrewaloryzowanej ulicy Wrocławskiej.

Park w Starym Korycie - fot. Tomasz Dworek (13)Stare Miasto jest wyjątkową częścią Poznania, główną atrakcją turystyczną, siedzibą większości urzędów, wyższych uczelni, miejscem funkcjonowania setek restauracji, kawiarni, pubów i przede wszystkim miejscem zamieszkania 30 tys. obywateli stolicy Wielkopolski.

W tym roku zapraszamy wszystkich poznaniaków na Dni Starego Miasta, które odbywać się będą w nowych zrewaloryzowanych miejskich przestrzeniach, m.in. w sobotę parku w Starym Korycie Warty.

Rok temu miejsce to było jeszcze pełne chaszczy i śmieci, dziś jest atrakcyjną przestrzenią zapraszającą do wypoczynku i relaksu. Jest także uporządkowanym traktem prowadzącym m.in. turystów nad Wartę. Planowane są kolejne inwestycje, m.in. dokończenie budowy oryginalnego placu zabaw, ale już teraz, na początku września zapraszamy do oswojenia się z nowym parkiem i skorzystania z atrakcji przygotowanych przez staromiejskich społeczników, stowarzyszenia i instytucje działające w centrum Poznania – mówi Maria Sokolnicka – Guzek, przewodnicząca Komisji Kultury, Oświaty, Rekreacji oraz Promocji Starego Miasta

W kameralnym amfiteatrze przy Wartostradzie zaprezentują się m.in. tancerze Szkoły Baletowej z Gołębiej oraz aktorzy Teatru Fuzja z Elmerem Słoniem w kratkę, przy fontannie zaplanowano rodzinne atrakcje związane z ekologią: budowę karmników dla ptaków czy oryginalnych doniczek na kwiaty i drzewka. Będą także lubiane przez dzieci pokazy Straży Pożarnej, Straży Miejskiej i Policji.

W sobotę spod Starego Marycha o godzinie 12:00 startuje rodzinny rajd rowerowy. 10 kilometrowa trasa prowadzić będzie staromiejskimi uliczkami, a także nowymi ścieżkami Wartostrady – lewym brzegiem Warty w stronę Szelągu oraz prawym brzegiem w kierunku Ostrowa Tumskiego do nowym parku, gdzie na cyklistów czekają piknikowe atrakcje.
– wydarzenie i mapa na facebooku

Park w Starym Korycie - fot. Tomasz Dworek (9)

Na dni Starego Miasta chcemy przede wszystkim zaprosić sąsiadów. Życie w trudnej urbanistycznie przestrzeni osiedla powoduje wiele konfliktów, dlatego jednym z celów Rady Osiedla jest budowanie więzi społecznych. Wierzymy, że wzajemna życzliwość i odpowiedzialność mają wpływ na komfort i bezpieczeństwo życia na Starym Mieście – mówi Andrzej Rataj, przewodniczący Rady Osiedla.

Podczas festynu będzie także możliwość porozmawiania z radnymi i przedstawicielami miejskich służb o staromiejskich problemach.

Interesująco zapowiadają się także niedzielne atrakcje Dni Starego Miasta. Na ulicy Wrocławskiej podziwiać będzie można zabytkowe samochody m.in. kilka modeli Cadillaca, Rolls Royce’a Silver Shadow z 1970 roku a także rodzime Warszawy i Fiaty 125p.

Stan tych pojazdów jest perfekcyjny i oglądanie ich będzie wspaniałą ucztą dla mieszkańców i turystów, tym bardziej, że w Poznaniu nie ma stałej wystawy tego typu zabytków motoryzacji.

O 11:00 pod pręgierzem rozpocznie się przechadzka z przewodnikiem, który opowie o ciekawostkach miejsc, które codziennie mijamy, które kryją swoje sekrety.

Dni zakończy październikowa debata o społecznej odpowiedzialności Starego Miasta.

Więcej szczegółów w programie:

SOBOTA – 17 WRZEŚNIA

Film dla dzieci – NOCTURNA reż. A. Garcia, godz. 10:00, Pawilon Nowa Gazownia

PIKNIK STAROMIEJSKI – Park w Starym Korycie Warty, godz. 11:00 – 16:00

Program:
12:15 – spektakl dla dzieci „Elmer – słoń w kratkę” Teatru Fuzja,
13:00 – występ Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Lipczyńskiej
14:00 oraz 15:15 – koncert DIXIE KING,
14:30 – pokaz taneczny i animacje Salsa Siempre
15:00 – pokaz taneczny i animacje Swing Craze,

12:00 STAROMIEJSKI RAJD ROWEROWY, zbiórka przy pomniku Starego Marycha

20:00 – projekcja filmu „Sen o Poznaniu” reż. Grzegorz Grześkowiak, Amfiteatr w Starym Korycie Warty

W programie: warsztaty ekologiczne, plastyczne, integracyjne dla rodzin, Miasteczko Drogowe Policji i znakowanie rowerów, konkursy z nagrodami Straży Pożarnej, pokazy pomocy medycznej, Stoisko modelarzy
Zapraszamy także do Punktu Konsultacyjnego Rady Osiedla Stare Miasto

NIEDZIELA – 18 WRZEŚNIA

11:00-16:00 – ZLOT ZABYTKOWYCH SAMOCHODÓW, ul. Wrocławska

Zobaczyć będziemy mogli m.in. następujące auta Cadillac Eldorado cabrio z 1976 roku, Cadillac De Ville z 1966 roku, Warszawa M20 z 1953 roku, Warszawa pic-up 200P z 1960 roku, Rolls Royce Silver Shadow z 1970 roku, Polski Fiat 125p z 1972 roku, Ford Thunderbird, Buick Le Sabre oraz wiele innych.

Stan tych pojazdów jest perfekcyjny i oglądanie ich będzie wspaniałą ucztą dla mieszkańców i turystów, tym bardziej, że w Poznaniu nie ma stałej wystawy tego typu zabytków motoryzacji.

11:00 Odkryj tajemnice Starego Miasta, przechadzka z przewodnikiem, zbiórka pod ratuszem

5 PAŹDZIERNIKA

DEBATA O SPOŁECZNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI STAREGO MIASTA
Godz. 16:30, Pawilon Nowa Gazownia

WSTĘP NA WSZYSTKIE WYDARZENIA BEZPŁATNY

ORGANIZATOR: Rada Osiedla Stare Miasto
WSPÓLORGANIZATOR: Estrada Poznańska

Straż Pożarna, Policja, Straż Miejska, Wydział Gospodarki Komunalnej, Stowarzyszenie Zawsze Razem, Cafe Świetlica, Wielkopolskie Samorządowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Poznaniu, CAF Fundacja, Nowa Gazownia, Stowarzyszenie Plac Wolności, Stowarzyszenie KREATYWATOR, Towarzystwo Przyjaciół Szkoły Baletowej, Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa, Stowarzyszenie Ulepsz Poznań, Salsa Siempre, Stowarzyszenie Stary Rynek, Swing Craze, Wydawnictwo Papilon, Stowarzyszenie Sportów Modelarskich Hercules III, Wydawnictwo Zakamarki

Share

Zobacz również

1 odpowiedź