Wzruszające zdjęcia i kiermasz sztuki. Jesteśmy z Wami. Poznaniacy Ukraińcom

Wystawa fotograficzna oraz kiermasz sztuki to kolejna inicjatywa staromiejskiej Galerii w Bramie. W najbliższą niedzielę na Garbarach odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej „Jesteśmy z Wami. Poznaniacy Ukraińcom”. Jej otwarciu towarzyszyć będzie akcja wsparcia dla naszych wschodnich sąsiadów. Będzie kiermasz sztuki i wyrobów rękodzieła artystycznego, wspólne układanie kwietnych bukietów, będzie grała muzyka, będzie barszcz ukraiński, poczęstunek bardziej treściwy i coś słodkiego.

Na wystawie zobaczyć będzie można zdjęcie poznańskich i ukraińskich fotografów. Środki zebrane podczas wydarzenia zostaną przekazane Polskiej Akcji Humanitarnej, działającej aktywnie w Ukrainie od roku 2014.

Galeria w Bramie to nie tylko miejsce prezentacji fotografii, ale punkt integrujący lokalną społeczność, teraz także Ukraińców, naszych sąsiadów, nie zza granicy, lecz z Poznania. Wierzę, że wiele od siebie wzajemnie możemy się nauczyć – mówi Marcin Muth, kurator wystawy, fotograf z Manufaktury Obrazów, działającej w ramach Zaułku Rzemiosła.

A samo przygotowanie wystawy było dla kuratora, Marcina Mutha, dużym emocjonalnym wyzwaniem, trudnym wyborem 47 prac z ponad 500 fotografii. Wiele zdjęć jest wzruszających, chwytających za serce, to wszystko w mocnych, wyrazistych kadrach.

Wsparliśmy sąsiadów tak, jak chcieliśmy i mogliśmy. O tym opowiada wystawa fotografii „Jesteśmy z Wami. Poznaniacy Ukraińcom”, dokumentalny zapis czasu wojny czterech autorów – Sławka Wąchały, Norberta Rzepki, Pawła Liszkowskiego i Jarosława Hemmerlinga. Prologiem są zdjęcia Donbasu z okresu pokoju, przed rokiem 2014, autorstwa Oleksija Sokuna.

Wernisaż: niedziela, 5 czerwca 2022 od godziny 14.00. Miejsce: Galeria w Bramie i dziedziniec Zielonego Centrum, ulica Garbary 47 w Poznaniu.

Organizatorzy: Manufaktura Obrazów pracownia fotografii, Stowarzyszenie Zrozumieć i Pomóc, ŚDS Zielone Centrum, Fundacja Kreaktywator, CIL Startownia Staromiejska, Galeria Kwadrat ART, Twój dar., Kwiaciarnia Warsztat, Restauracja Dmuchawce, Cukiernia Weber, Ania Jurga ceramika artystyczna, Oluya Jewellery, Lidia Aksiuk malarstwo, Patryk Przybylak z zespołem.

Wydarzenie pod patronatem Rady Osiedla Stare Miasto, finansowane ze środków budżetowych Miasta Poznania.

zdjęcia: Marcin Muth, Norbert Rzepka, Jarosław Hemmerling

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *