Wzgórze Muzealne! Jest szansa na większe otwarcie Wzgórza Przemysła!

Wyobraźcie sobie dodatkowe wejście na Wzgórze Przemysła od strony Placu Wielkopolskiego, po środku pomiędzy nowym gmachem Muzeum Narodowego a Muzeum Sztuk Użytkowych kafejkę wśród zieleni. Muzeum planuje tu łącznik pomiędzy swoim placówkami. Turystów zaprasza także podziemne przejście tunelem od Zamkowej na Al. Marcinkowskiego oraz zadbany skwerek przed kościołem franciszkanów z widokiem na oryginalny pomnik króla Przemysła. To przez wielu pożądana wizja zagospodarowania tego ważnego miejsca na Starym Mieście. A dyskusja zainicjowana przez Radę Starego Miasta jest o tyle ważna, że procedowany jest właśnie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym wiele z powyższych wniosków powinno być wskazanych. Efektem kilku spotkań, w tym ostatniego w terenie jest już lepsza komunikacja pomiędzy podmiotami, które w ostatnim czasie miały problemu w uzgadnianiu wielu tematów. Dziękujemy zarówno urzędnikom Miasta Poznania jak i pracownikom Muzeum Narodowego za merytoryczne podejście do omawianych problemów i rozwiązań. Czas na efekty.

Wzgórze Muzealne brzmi równie dobrze jak berlińska Wyspa Muzeów. W niedalekiej przyszłości może w centrum Poznania powstać atrakcyjny kompleks wystawienniczy z rekreacyjną przestrzenią!

Zgodnie z zapowiedziami prezydenta Mariusza Wiśniewskiego rewaloryzowany będzie fragment ulicy Ludgardy z pomnikiem Ułanów. Zmian wymaga sąsiedni zaniedbany pas wzdłuż Muzeum Narodowego i miejskich murów. Dziś za zieleń w obrębie wzgórza odpowiadają różne podmioty, Zarząd Zieleni, Zarząd Dróg Miejskich i Muzeum Narodowe. Warto te wszystkie działania po prostu ogarnąć ale przede wszystkim uporządkować kwestie własnościowe. Być może większą cześć wzgórza z drogą dojazdową warto przekazać na zasadzie wymiany działek Skarbowi Państwa czyli Muzeum. Byłby to najlepszy gospodarz, mający sporo interesów związanych z uatrakcyjnieniem przestrzeni. Pracownicy wskazywali m.in. na problemy z usytuowaniem kafejki nawet rowerowej, w ramach muzealnej działki utrudniają m.in. przepisy przeciwpożarowe.

Cieszymy się, że udało się nam wejść na samo wzgórze, pomiędzy muzealne gmachy! Mam nadzieję, że planowany łącznik dobrze wkomponuje się w ciekawą do tej pory niedostępną przestrzeń! Póki co trwają tu trudne uzgodnienia pomiędzy biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków a MNP. Konserwator podkreśla, że szczególnej ochronie podlega także samo wzgórze, więc konieczne jest zachowanie jego integralności. Podobny problem pojawił się od strony Placu Wielkopolskiego. Są duże szanse na otwarcie schodów, pozostaje pytanie, jak duży będzie to prześwit. Miejscowy plan zakłada 23 m lukę w zabudowie, po obu stronach schodów mogą więc powstać wysokie kamienice, które spowodują wycięcie rosnących dziś drzew, a także zasłonią muzealny Pawilon Raczyńskiego.

Kolejną atrakcją może być także podziemny tunel pod wzgórzem łączący ulicę Zamkową z Alejami Marcinkowskiego, wejście znajduje się na tyłach dawnego budynku Telekomunikacji. Istnieją tu jednak dwa problemy, pierwszy natury prawnej, do kogo należą korytarze [dla tego do kogo należy działka znajdująca się nad tunelem, inna koncepcja – do tego, kto jest właścicielem wejścia / wyjścia]. Drugi dotyczący stanu technicznego. Sporo zmieniło się w ostatnim czasie na Wzgórzu. Postawiono wielki betonowy zamek, a beton wlano nawet do kanalizacji, pękają ściany sąsiedniego kościoła franciszkanów. Istnieje dokumentacja techniczna przygotowana przez dr Kanię z Politechniki – warto ją uaktualnić i następnie zadecydować, czy tunel należy zasypać czy po koniecznych pracach remontowo – adaptacyjnych udostępnić jako atrakcję turystyczną. Pomysł gotów jest wesprzeć PLOT, sceptyczne jest Muzeum Narodowe, które jednak nie mówi nie! [fot. https://www.facebook.com/wyprawynajanka]

Bieżące problemy do rozwiązania dotyczą utrzymania czystości w tym fyrtlu. A przed miejskimi jednostkami ustalenie odpowiedzialności za poszczególne działki, a w niedalekiej przyszłości doprowadzenie do uporządkowania spraw własnościowych.

W spotkaniu uczestniczyli radni Tomasz Dworek i Alicja Wilak.

Tu o wejściu na Wzgórze, od strony Placu Wielkopolskiego

Share

Zobacz również

1 odpowiedź

  1. Mati pisze:

    Świetna inicjatywa! Jeszcze tylko pomyśleć nad czymś żeby ludzie przestali kojarzyć zamek z Gargamelem. 🙂
    Może pnącza??
    https://www.clematis.com.pl/images/artykuly_nowe/fot-17-18-bor.jpg