Wywóz gabarytów. Bez gemeli?

Zalegające dniami a nawet tygodniami góry śmieci przynoszą wstyd, zarówno władzom miasta jak i części mieszkańców, którzy nie dbają o porządek. Teoretycznie wszyscy znają harmonogram wywozu odpadów wielkogabarytowych oraz zasady segregacji….. Ale także śmieci zajmują miejsca parkingowe. Co w takim razie zrobić, żebyśmy w stołecznym mieście Poznaniu nie mieli gemeli?

Staromiejscy radni przyjęli uchwałę, w której postulują składowanie gabarytów na podwórkach. I to z oszczędnością dla uczciwych poznaniaków. Zbyt często wywóz gabarytów traktowany jest do pozbycia się śmieci, które powinny być utylizowane w inny sposób, są to odpady budowlane, opony, sprzęt AGD czy zupełnie niedopuszczalne akumulatory czy farby.

Odpady gabarytowe są wywożone z terenu Starego Miasta na poszczególnych ulicach raz w miesiącu. Niestety mieszkańcy nie zawsze stosują się do zamieszczonego na stronach internetowych harmonogramu i wystawiają odpady na ulice w terminach niezsynchronizowanych z terminami wywozu.

W efekcie takich działań sterty śmieci zalegają na ulicach Starego Miasta całymi tygodniami, negatywnie wpływając na wizerunek historycznego centrum oraz komfort życia mieszkańców.

Sytuacja mogłaby ulec poprawie, gdyby śmieci gabarytowe składowane były na terenie posesji i z tego miejsca zabierane przez firmy wywożące. Każda posesja ma swojego zarządcę i do jego obowiązków powinno należeć informowanie firmy wywożącej odpady gabarytowe o konieczności zabrania ich w wyznaczonym terminie z danej posesji.

Uchwałę przygotowała radna Lidia Koralewska

Share

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *