Tegorocznym wyborom do Sejmu i Senatu towarzyszyła rekordowa frekwencja. Mieszkańcy Miasta Poznania wykazali się społeczną odpowiedzialnością i tłumnie ruszyli do lokali wyborczych. Niestety wielu z mieszkańców miało problemu z dostępem do lokalu. Rada Osiedla Stare Miasto wnioskowała w uchwale o dostosowanie lokali wyborczych w najbliższych wyborach do potrzeb osób z niepełnosprawnością i szczególnymi potrzebami, w tym seniorów.
Dawniej obwodowa komisja wyborcza w Szkole Podstawowej nr 40 przy Garbarach mieściła się w pomieszczeniu na parterze, a wchodziło się do niej przez podwórze szkolne. Wczoraj, aby oddać głos, ponad 2150 wyborców przypisanych do tej komisji musiało pokonać strome i wysokie schody na piętro, gdzie mieścił się lokal wyborczy… kolejny już raz.
Jak odnotował pan Paweł Skrzypalik prowadzący także stronę Cyfrowe Lapidarium Poznania na 260 obwodowych komisji wyborczych w Poznaniu, niemal połowa posiada bariery architektoniczne utrudniające bądź uniemożliwiające osobom z niepełnosprawnościami aktywny udział w procesie demokratycznym.
Jednocześnie radni zwrócili uwagę, że z dniem 22 września 2020 r. w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania na podstawie art. 14 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami utworzono stanowisko Koordynatora ds. dostępności. Do zadań Koordynatora ds. dostępności w szczególności należy:
- wspieranie osób ze szczególnymi potrzebami w dostępie do usług świadczonych przez Urząd Miasta Poznania;
- przygotowanie i koordynacja wdrożenia planu działania na rzecz poprawy zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami przez Urząd Miasta Poznania;
- monitorowanie działalności Urzędu Miasta Poznania w zakresie zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
Tym samym Rada Osiedla Stare Miasto wnioskuje o dostosowanie lokali wyborczych w najbliższych wyborach do potrzeb osób z niepełnosprawnością i szczególnymi potrzebami, w tym seniorów.
Wnioskodawcy: radni Tomasz Dworek, Wiesław Moskalik
fot. P. Skrzypalik, Cyfrowe Lapidarium Poznania