Wspólnie zadbali o staromiejskie podwórka!

W ludziach drzemie spory potencjał do działania, potrzebna są jednak motywacja i nieduże środki na realizacje projektów poprawiających życie w mieście. Na Starym Mieście w projektach rewitalizacyjnych współdziałają dwa Centra Inicjatyw Lokalnych, Organizator Społeczności Lokalnej z MOPR Filia Stare Miasto, a finansowo działania wspiera Rada Osiedla.

Czas epidemii i ograniczenie przemieszczania się zmobilizował lokalnych aktywistów do działań podwórkowych. Często wewnętrzne place kamienic nie zachęcają do wspólnego spędzania czasu, ale dobry pomysł i sąsiedzka współpraca potrafią odmienić zdegradowaną przestrzeń. W wakacyjnych projektach udało się zachęcić do wspólnego działania mieszkańców m.in. z Mostowej, Składowej, Kościuszki, Fredry czy Mielżyńskiego.

Dobrym przykładem jest właśnie podwórko z ulicy Mostowej. Sąsiedzi stworzyli tu miejsce do wypoczynku, pod drzewem, z ławeczką. Pojawiły się tam także domki dla owadów i zbiornik retencyjny do oszczędzania deszczówki.

To ważny element zagospodarowania przestrzeni, równie ważne są działania integracyjne, mówi Iwona Kręglewska, organizatorka społeczności lokalnej.

Wspólnie z Poznańską Fundacją Artystyczną, CK Zamek i Fundacją Fractal udało się także przygotować cykl zajęć artystycznych dla dzieci, kino podwórkowe oraz w ramach projektu Zielony Fyrtel zazielenić i upiększyć kilka miejskich ogródków i zaopatrzyć je w zbiorniki do zbierania wody deszczowej.

Po raz kolejny na Kościuszki zorganizowano wakacyjne spotkania dla najmłodszych mieszkańców. Podczas 6 spotkań z warsztatami plastycznymi wykonano wielką planszówkę, kolorowe maski i przebrania, a cały cykl zakończyła wspólna sąsiedzka pizza.

Środki na działania pochodziły m.in., z budżetu Rady Starego Miasta. Radni starają się jak najbardziej uprościć wszelkie procedury grantowe. W przyszłym roku pomysły będzie można zgłaszać do Centrów Inicjatyw Lokalnych. W śródmieściu działają dwa takie podmioty: CIL Sąsiedzki z Kólturą i CIL Sąsiedzki Startownia Staromiejska.

Zachęcamy mieszkańców Starego Miasta, którzy chcieliby ze swojego podwórka uczynić dobre miejsce do życia aby kontaktowali się z nami i organizacjami, które pomagają w urzeczywistnianiu mądrych i ekologicznych pomysłów – mówi Katarzyna Helpa – Liszkowska z CIL-u.

Share

Zobacz również