Wakacyjne warsztaty dla staromiejskiej młodzieży!

Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu zorganizował wakacyjne warsztaty dla staromiejskich dzieci i młodzieży pt. „Pęknięcie”. Zajęcia poprowadziła dr Kamila Kobierzyńska, asystentka II Pracowni Fotografii na Wydziale Fotografii UAP. Zadaniem uczestników było stworzenie z materiałów fotograficznych i plastycznych artystycznych kolaży.

Uczestnicy zwiedzili wystawę fotografii Error 2k20… w Starej Papierni UAP przy ul. Szyperskiej. Zostali po niej oprowadzeni przez kuratorów: Pawła Wawrzyniaka oraz Tobiasza Jankowskiego. Wzięli także udział w dyskusji na temat prezentowanych prac. Po przejściu na Wydział Fotografii UAP młodzież została wprowadzona przez dr Kamilę Kobierzyńską do tematyki fotografii analogowej średnioformatowej oraz obsługi aparatu hasselblad i zasad pomiaru ekspozycji.

Podczas pobytu w studiu fotograficznym zapoznała się z zasadami pracy w nim oraz wykonała portrety na przygotowanych wcześniej negatywach. Następnie dzieci przeszły do ciemni fotograficznej i po wprowadzeniu w zasady pracy w niej oraz pracy z powiększalnikiem przygotowały pod kierunkiem prowadzącej roztwory do pracy z negatywami, które następnie wywołały. Podczas przerwy dzieci wypoczywały, był to również czas na poczęstunek. Dla uczestników zostały również przygotowane upominki.

Ostatnim elementem kilkudniowych warsztatów było przygotowanie stanowiska pracy do wywoływania odbitek i stykówki z negatywu. Następnie każdy z uczestników wybranym przez siebie narzędziem ingerował w strukturę negatywu, aby uzyskać wielowarstwowość obrazu. Ostatnim zadaniem było wykonanie odbitek pozytywowych oraz kolaży z użyciem powiększalnika (metodą luksografii) z użyciem wcześniej przygotowanych negatywów.

Wykonane prace młodzież zabrała ze sobą. Również tego dnia był przygotowany dla niej poczęstunek oraz upominki. W przerwie dzieci mogły obserwować pokaz wypału ceramiki raku na dziedzińcu Uniwersytetu.

Projekt sfinansowano ze środków Rady Osiedla Stare Miasto.

Share

Zobacz również