Tramwaj wraca na ulicę Półwiejską!

Caffe Bimba wraca na Stare Miasto tym razem w noweli lokalizacji: na ulicy Półwiejskiej!

Trochę smuciła niewykorzystywana od miesięcy Caffe Bimba na ul. Zielonej, ale po wielu staraniach inwestora jest już nowa lokalizacja, a kawiarenka zostanie uruchomiona w najbliższych dniach. Rada Osiedla Stare Miasto wsparła wniosek właściciela i zaakceptowała nową propozycję kawiarnianego przystanku na ulicy Półwiejskiej.

Radni opiniując gastronomiczne ogródki biorą pod uwagę wiele czynników, związanych z bezpieczeństwem, organizacją ruchu i dobrym sąsiedztwem.

Według zapewnień inwestora zielona bimba na deptaku nie będzie utrudniała ruchu, a właściciel deklarował zachowanie standardów dotyczących utrzymania porządku i ograniczenia hałasu – mówi Andrzej Rataj, przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto.

Zyski z działalności niewielkiej tramwajowej kawiarni w poprzedniej lokalizacji nie pozwalały na utrzymanie przedsięwzięcia. Usytuowanie bimby na handlowym deptaku powinno pomóc poznańskiemu przedsiębiorcy, ale radni mają też nadzieję na działania promujące historię tego fyrtla.

Należy przypomnieć, że przez ulicę Półwiejską do 1970 wiodły tramwajowe szlaki. Od 1896 ze Starego Rynku przez Wrocławską, obecny pl. Wiosny Ludów do nieistniejącej dziś Bramy Wildeckiej kursował tu tramwaj: najpierw konny, a później elektryczny. Starsi poznaniacy wspominają ciasnotę na ulicy i wypadki z udziałem bimb i pieszych.

Pomysł tramwajowych kawiarenek zrodził się w 2013 roku podczas dyskusji dotyczącej zachowania torów przy ulicy Sczanieckiej, a inicjatorem przedsięwzięcia był Mariusz Wiśniewski, ówczesny przewodniczący Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania.

Społeczność staromiejska wspiera tę inicjatywę podkreślając znaczenie rewitalizacyjne i wskazując, że inicjatywa ta jest atrakcją turystyczną i ciekawą ekspozycją starego tramwaju, którym przez wiele lat poznaniacy jeździli po mieście. Warto przypominać o tym mieszkańcom, a także osobom przybywającym do Poznania.

fot. Tomasz Dworek, wizualizacje Caffe Bimba

Share

Zobacz również