Tramwaj w Ratajczaka. Podsumowanie spotkania z mieszkańcami

Komisja Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji Rady Osiedla Stare Miasto zorganizowała w dniu 21 listopada 2024 roku otwarte spotkanie poświęcone najbliższej przyszłości ul. Ratajczaka i jej okolic. Kontekstem dla spotkania stał się fakt, że Miasto Poznań przystąpiło do realizacji kluczowej inwestycji w rejonie Starego Miasta, czyli do budowy trasy tramwajowej w ulicy Ratajczaka wraz z całkowitą przebudową skrzyżowania ulic Królowej Jadwigi/Wierzbięcice/Matyi tj. realizacji Programu Centrum – etap II.

Wyłoniony już został w przetargu inżynier kontraktu, który ma 34 miesiące na zakończenie nadzoru nad inwestycją. W najbliższym czasie ma być ogłoszony przetarg na wykonawcę.

Według informacji przekazanej podczas obrad Komisji Transportu Rady Miasta, budowa ma ruszyć na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2025 roku i trwać ma dwa lata.

Prezydent Mariusz Wiśniewski pytany podczas spotkania w październiku przez członków Zarządu Rady Osiedla Stare Miasto o plan dotyczący prowadzenia prac, przekazał informację, że inwestycja rozpocznie się od kluczowego węzła komunikacyjnego jakim jest skrzyżowanie Wierzbięcic z ul. Królowej Jadwigi. O planach i szczegółach projektu nie zostali jednak poinformowani ani mieszkańcy ulicy Ratajczaka, ani przedsiębiorcy z rejonu inwestycji, a ostatnie spotkania z lokalną społecznością dotyczące tej części inwestycji odbyły się lata temu.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom lokalnej społeczności, zostało zorganizowane spotkanie informacyjne, na które przybyli liczni mieszkańcy i przedsiębiorcy. Podczas spotkania wybrzmiał niepokój uczestników dotyczący pominięcia postulowanych już w czasie konsultacji w 2015 r. oczekiwań wobec docelowego kształtu ulicy np. wprowadzenia dwóch torów tramwajowych, montażu trakcji, usunięcia istniejących drzew, ograniczenia miejsc parkingowych i miejsc dla osób z niepełnosprawnościami czy organizacji ruchu.

Wskazano na niedostosowanie aktualnego projektu do zmian w rejonie Ratajczaka, w tym pominięcie wpływu dużych inwestycji deweloperskich z garażami podziemnymi na ul. Taczaka, Ogrodowej czy Krysiewicza (powiązanych komunikacyjnie z ul. Ratajczaka). Pojawiły się też obawy wynikające z obserwacji zrealizowanych już inwestycji, gdzie nie wprowadzono np. progów zwalniających lub innych rozwiązań realnie spowalniających ruch.

Mieszkańcy są też zaskoczeni docelową organizacją ruchu, która nie była z nimi konsultowana, a przewiduje m.in. zakaz wjazdu w ul. Ratajczaka od strony ul. Św. Marcin.

Dyskusja podczas spotkania potwierdziła przekonanie, że plany inwestycyjne miasta powinny być tworzone i realizowane z szacunkiem dla lokalnej społeczności i po przeprowadzeniu rzetelnych badań i konsultacji.

Inicjatywa Rady Osiedla spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem, co było dowodem na deficyt informacji i liczne obawy, które ma lokalna społeczność, zarówno wobec docelowego kształtu ulicy, jak też sposobu prowadzenia prac. Było też dowodem, że zaniechanie realnych konsultacji ze społecznością lokalną nie powinno mieć miejsca. Rozczarowujący dla uczestników okazał się też fakt, że BKPiRM uznaje, że konsultacje, które odbyły się lata temu, a których wyniki nie zostały uwzględnione w projekcie, są wystarczające.

W wyniku próśb kierowanych przez radnych, Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji zapewniło, że zorganizuje otwarte spotkanie dla mieszkańców między 9 a 13 grudnia 2024 r.

W tej chwili Komisja Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji ROSM przekazuje mieszkańcom wszystkie dostępne informacje na temat planów dotyczących inwestycji, by mogli się z nimi zapoznać przed rozmowami z urzędnikami i inwestorem zastępczym oraz zbiera listę pytań, oczekiwań, obaw. Ze względu na wielkość przesyłanych plików graficznych i potrzebę sprawnej komunikacji, przekazano mieszkańcom dedykowany adres mailowy rewitalizacja.centrum@gmail.com oraz informację o możliwości kontaktu za pośrednictwem maila ogólnego: Osiedle_Staremiasto@um.poznan.pl

W spotkaniu ze strony Komisji PPiR ROSM uczestniczyły organizatorki radne: Linda Wagemann-Szymczak i Anna Sokolnicka-Elzanowska oraz radni Karolina Wagner, Urszula Łukaszyk i Filip Balcerzak.

Kontakt dla mieszkańców dotyczący inwestycji: staremiasto.poznan@wp.pl

Share

Zobacz również