Targi różności i ciekawe warsztaty – czyli osiedlowe inicjatywy

Targi Różności to cykliczne wydarzenia, podczas których mieszkańcy wymieniają się rzeczami i różnymi przedmiotami. Wydarzenie cieszy się popularnością na Starym Mieście, dodatkowo aktywiści ze Stowarzyszenie Lepszy Świat przygotowali cykl ekologicznych i krawieckich warsztatów. Targi Różności zrealizowane zostały w ramach Lokalnych Inicjatyw Osiedlowych.

Podczas trzech ostatnich edycji, podobnie jak podczas wcześniejszych akcji, można było wymienić się odzieżą, butami i dodatkami jak rękawiczki, torebki, biżuteria. Mieszkańcy Starego Uczestnicy wymieniali się również książkami, płytami CD/DVD z muzyką i filmami.

W przyjmowanie rzeczy i wydawanie kuponów w trakcie wymiany zaangażowało się 10 wolontariuszy ze Stowarzyszenia Lepszy Świat. Część z nich brała udział w Targach Różności pierwszy raz, teraz deklarują chęć pomocy w kolejnych tego typu akcjach.

Zasady wymiany były następujące: każdy mieszkaniec przyniósł rzeczy, którymi chciał się wymienić. Za każdy przedmiot otrzymywał kupon, który z kolei mógł wymienić na wybraną przez siebie rzecz. Niewykorzystane kupony mógł zachować do kolejnej edycji akcji.

Zależało nam na tym, aby poprzez organizację Targów Różności ułatwić mieszkańcom wymianę rzeczy i przedmiotów oraz umożliwić poszerzenie swojej wiedzy i umiejętności związanych  z rękodzielnictwem i wybranymi sposobami ponownego wykorzystywania przedmiotów – mówią organizatorzy targów ze Stowarzyszenia Lepszy Świat.

Targom towarzyszyły dodatkowe wydarzenia: warsztaty origami, recyklingowe i mereżek, czyli dekoracyjnego haftu.

Sporo fanów przyciągnęło spotkanie z origami, które kojarzy się jedynie ze składaniem prostych samolotów, czy stateczków. Podczas warsztatów można było przekonać się jak bardzo bogata i zróżnicowana jest ta japońska sztuka składania papieru.

W ramach listopadowej edycji odbyły się warsztaty recyklingowe. Uczestnicy wykorzystali stare rajstopy i paski materiałów aby rozpocząć tworzenie pledów, narzut i kocy dla zwierząt ze schroniska. Część zajęć poświęcono nauce szydełkowania i robienia na drutach. Była to również okazja, aby poznać kilka ciekawych odzieżowych trików związanych z szyciem.

Dzięki wsparciu Rady Osiedla Stare Miasto zorganizowano 3 edycje Targów Różności, na terenie Ogrodu Jordanowskiego przy ul. Solnej oraz w Dom Kultury Kolejarza.

Share

Zobacz również