Choć może to niektórych dziwić, dzieci pytają rodziców, co to jest to czerwone, a starsi z sentymentem wspominają czasy, kiedy na ulicach można było sprawdzić swoją idealną wagę.
Teraz waga jest w prawie każdej łazience, ale ta czerwona z Alei Marcinkowskiego – publiczna i na monety jest wyjątkowa, jest symbolem Poznania sprzed trzydziestu lat. Niestety niszczeje, a warto zachować ten element – symbol miasta lat 80-tych. To właśnie takie detale tworzą klimat, są sentymentalną wartością dla wielu poznaniaków. Mogą być też turystyczną atrakcją.
Dziś można porównać jakie wtedy zakładano normy wagi, czy dziś także obowiązuje kanon 74 kg dla pań o wzroście 1,74 a albo 78 kilo dla panów mierzących 1,80 m!
O stan i zachowanie wagi niepokoi się Miejski Konserwator Zabytków, ale żeby zgodnie z prawem urządzenie przejąć, wyremontować i potem eksponować konieczna jest zgoda właściciela, a tego niestety nie udaje się odnaleźć. Dlatego też radni ze Starego Miasta wspierając MKZ proszą o pomoc w odnalezieniu właściciela.
Mamy nadzieję, że za pośrednictwem mediów i miłośników Poznania uda się szybko ustalić historię urządzenia, znaleźć właściciela a potem środki na remont czerwonej wagi – mówi radna Maria Sokolnicka – Guzek, przewodnicząca Komisja Kultury, Oświaty, Rekreacji oraz Promocji Starego Miasta
Informacje i historie związane z wagą prosimy przesyłać na adres e-mail Osiedle_Staremiasto@um.poznan.pl lub https://www.facebook.com/rada.osiedla.stare.miasto/
Być może waga, której wskazówki potrzebne są by zachować zdrowie i urodę nie bez powodu stoi w tym miejscu, przy Pałacu Anderschów. W okresie międzywojennym znajdował się tu słynny Zakład Wodoleczniczy dra Jana Żniniewicza. To kolejna zapomniana historia tym razem przedwojennego Poznania.
Zbigniew Zakrzewski w książce „Ulicami mojego Poznania” tak wspomina ten zakład „….Zakład ten to jedna z najstarszych i najpoważniejszych w Polsce placówek leczniczych wyspecjalizowanych w hydroterapii, działającej pobudzająco na nerwy naczynioworuchowe i wzmagającej przemianę materii. W ciągu swej długoletniej praktyki Żniniewicz wyleczył swoją metodą tysiące chorych…” Metoda stosowana przez Żniniewicza była wynikiem wieloletnich obserwacji i doświadczeń, również eksperymentów na sobie samym. Do 1971 przed budynkiem stała Studzienka Hygiei, która dziś zdobi Plac Wolności.
Dziękujemy za wsparcie:
http://www.lepszypoznan.pl/2016/06/27/zabytkowa-waga-wymaga-remontu.html
http://epoznan.pl/news-news-68139-Poszukiwany_wlasciciel_starej_wagi_z_al._Marcinkowskiego
http://naszglospoznanski.pl/poszukiwany-wlasciciel-wagi/