Na Starym Mieście obradowała Dziecięca Rada Miasta Poznania

Na Starym Mieście obradowała Dziecięca Rada Miasta Poznania. Podczas swojej drugiej sesji od momentu wyboru w dniu 1 czerwca, kilkuletni radni dyskutowali o potrzebach młodych ludzi, stworzyli mapę potrzeb, a na koniec jednogłośnie przyjęli ją w głosowaniu!

Dziecięca Rada Miasta Poznania obradowała na Starym Mieście

To niesamowitne, jak bardzo świadome i rezolutne są dzieci, ich pomysły dotyczą wielu ważnych spraw, także tych, dotyczących dorosłych, jak ułatwienia w ruchu rowerowym, ulepszenie działań turystycznych, czy zazielenienie Poznania – mówi Maria Sokolnicka – Guzek, staromiejska radna, współorganizatorka wydarzenia.

Dziecięcy radni chcieliby mieć czyste jeziora (np. Rusałkę), turystyczną kolejkę z audiobookami w różnych językach, koniecznie z dwoma ścieżkami audio- dla dorosłych i dla dzieci, wodny plac zabaw, duże lodowisko na placu Wolności, bezpieczne drogi do szkoły z zawsze zielonym światłem na przejściach, bezpłatne toalety przy placach zabaw czy wszędzie zielone torowiska.

Co ciekawe, dzieci miały także pomysły poprawienia komunikacji, proponując zwężenie ulic, by wyznaczać trasy rowerowe, które jak podkreślały – nie są tak drogie jak ścieżki dla jednośladów budowane od podstaw.

W naszym dorosłym języku urzędniczym nazywamy te sprawy priorytetem pieszych, zrównoważonym transportem, czy utrzymaniem i rozwojem klinów zieleni, dobrze, że dzieci wyrażają podobną troskę o wspólną przestrzeń – zauważa Maria Sokolnicka Guzek.

Ale młodzi dyskutanci akcentowali także sprawy społeczne m.in. brak równouprawnienia – mniejszych dzieci, do korzystania z placów zabaw przeznaczonych głownie dla starszaków.

Dziecięca Rada Miasta Poznania obradowała na Starym Mieście

Rodzicom i opiekunom a także staromiejskim radnym młodzi rajcy zaimponowali swoją dojrzałością. Sami zauważyli, że od momentu wybrania ich do Dziecięcej Rady Miasta stali się małymi społecznikami, zgłaszają się do samorządów szkolnych i mają swoje zdanie na wiele tematów.

Wystąpienia młodych radnych było bardzo mądre, jesteśmy przekonani, o ich ogromnym społecznym potencjale, mamy wspaniałe dzieci, a dla dorosłych było to bardzo budujące i wzruszające spotkanie – podkreślała Alicja Wilak, wiceprzewodnicząca Rady Osiedla Stare Miasto.

Organizatorami spotkania były Fundacja Wspierania Twórczości, Kultury i Sztuki ARS w Poznaniu oraz Rada Osiedla Stare Miasto.

W obradach uczestniczyli radni Osiedla Stare Miasto, Zbigniew Burkietowicz, Maria Sokolnika – Guzek i Alicja Wilak oraz Mirosława Halilović, członek zarządu Osiedla.

Share

Zobacz również