Stara Rzeźnia – próba opanowania parkingowego bałaganu

Mieszkańcy północnych fyrtli Starego Miasta wskazują na problemy związane z nadmiernym ruchem i patologią parkingową. Problem dotyczy wzmożonego ruchu w okolicy ulic Północnej i Ku Cytadeli. W każdą niedzielę, w którą na terenie Starej Rzeźni odbywa się giełda mamy do czynienia z chaosem parkingowym.

Jak informuje Straż Miejska w ostatni weekend sierpnia Funkcjonariusze referatu Drogowego wystawili dla kierowców 40 wezwań. Większość z nich już została ukarana mandatami. Działania podjął także Zarząd Dróg Miejskich.

Głównym celem zmian było zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu w rejonie skrzyżowań ul. Księcia Józefa z ul. Święty Wojciech i ul. Kutrzeby/Północną. Na jezdniach wymalowaliśmy dodatkowe pasy i tzw. martwe pola. Dzięki temu jeszcze bardziej poprawiła się czytelność przejazdów przez krzyżówki, co szczególnie powinno pomóc mniej doświadczonym kierowcom – informuje Agata Kaniewska, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu.

W okolicy Przedszkola nr 29 – za zjazdem z ul. Święty Wojciech – parkowanie zostało przesunięte z części chodnika, gdzie było to możliwe, na jezdnię. Dzięki temu rodzice dowożący dzieci do placówki, turyści, czy mieszkańcy pobliskich budynków zyskali dodatkowe miejsca, na których można zostawić samochód. Tam, gdzie parkujące pojazdy zasłaniały widoczność trzeba było ograniczyć możliwość postoju. Jednak bilans miejsc jest na plus. Było ich 30, a po wprowadzeniu zmian jest 41.

Poprawi się także estetyka ulicy. Nielegalnie parkujący nie będą już zostawiać swoich pojazdów na trawnikach i pasach zieleni.

Problemy wskazywane przez mieszkańców:

Niestety osoby odwiedzając targowisko – największy w Poznaniu pchli targ parkują w miejscach, w których obowiązuje zakaz parkowania. Narzekają także kierowcy z powodu problemów z bezpiecznym wyjazdem z podporządkowanej – ul. Ku Cytadeli w ul. Północną lub prosto w ul. Księcia Józefa.

Mieszkańcy zwracają także uwagę, że wzdłuż ul. Północnej na odcinku od ul. Ku Cytadeli do ul. Garbary parkowanie dozwolone jest na chodniku wyłącznie po jednej stronie jezdni – niestety ludzie parkują też po drugiej stronie, przez co samochody zajmują obydwa chodniki i uniemożliwiają ruch pieszy.

Mieszkańcy wskazują także na nadmierną prędkość rozwijana przez kierowców jadących od strony Al. Niepodległości do ul. Garbary. Na tym odcinku jest przejście dla pieszych (bez świateł) oraz wyjazd z podporządkowanych ul. Ku Cytadeli oraz ul. Księcia Józefa.

Wskutek wcześniejszych kolizji zniszczona została lampa uliczna, która do tej pory nie została naprawiona – wskazują mieszkańcy w piśmie do Rady Osiedla i postulują zamontowanie progu zwalniającego na wysokości XII Liceum Ogólnokształcącego i osłupkowanie terenu.

Share

Zobacz również