Sklepy z alkoholem czynne do 22:00?

Rada Osiedla Stare Miasto postuluje zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach w godzinach między 22:00 a 6:00, a nie jak przewiduje projekt magistratu między 23:00 a 6:00.

Nowa ustawa sejmowa daje lokalnym samorządom możliwość regulowania godzin i miejsc sprzedaży alkoholu. W opinii staromiejskich radnych należy stworzyć takie ramy systemowe, by zapewnić przede wszystkim nocny spokój mieszkańcom i w szybkiej perspektywie poprawić przestrzeganie porządku i bezpieczeństwo w centrum Poznania, ponieważ od wielu lat jest z tym znaczny problem, o czym świadczą dziesiątki przykładów z ostatnich lat, a także setki podejmowanych interwencji.

Dziś z obowiązujących zasad korzystają przede wszystkim sieci handlowe i właściciele sklepów z alkoholem. Nie ponoszą oni żadnych kosztów związanych np. ze sprzątaniem terenów nad Wartą, gdzie ich klienci zostawiają bałagan, a koszty usuwania śmieci i czyszczenia ponoszą podatnicy.

Rada Osiedla Stare Miasto, w ślad za wieloletnimi niewłaściwymi sytuacjami zakłócania bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz wobec nieustannych apeli społeczności staromiejskiej, poprosiła władze o wprowadzenie takiego ograniczenia. Bierzemy pod uwagę dobro mieszkańców, a proponowane zmiany są jednymi w wielu potrzebnych dla polepszenia sytuacji w sercu Poznania Należy zaznaczyć, że na Starym Mieście po godzinie 22:00 nadal można będzie kupić alkohol, lecz nie w sklepie, a tylko w pubie czy restauracji. – podkreśla Andrzej Rataj radny Miasta Poznania i przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto.

Alkohol dostępny będzie także w sklepach poza granicami Starego Miasta, bo ograniczenia dotyczyć będą tylko turystycznego centrum. Ci zatem, którzy będą koniecznie chcieli nabyć alkohol w godzinach nocnych mogą to uczynić w innych częściach Poznania.

Godzina 23:00 w opinii staromiejskich radnych nie jest podyktowana żadnymi merytorycznymi argumentami, a w dyskusjach najczęściej pojawia się postulat dostosowania godzin sprzedaży alkoholu do zamknięcia sklepów popularnej sieci typu convienience.

Warto zwrócić uwagę, że Convenience store oznacza mały sklep, zazwyczaj położony w dzielnicach mieszkaniowych miast, handlujący głównie towarami na potrzeby bieżące. Są to przede wszystkim gotowe, konfekcjonowane produkty spożywcze i napoje (mrożonki, konserwy, paczkowane wędliny i sery, lody itp.), środki czystości osobistej i gospodarczej, gazety, papierosy, zapałki, baterie itp.

Bieżącymi potrzebami nie jest tu wódka czy piwo – zauważa radna Lidia Koralewska – a problem zasłaniania regału z alkoholem, wskazywany przez niektóre sieci handlowe, wydaje się być sztuczny, chyba że alkohol stanowi większość oferty – a tak być przecież nie powinno – dodaje

Sprzedaż alkoholu nie powinna być podstawowym źródłem przychodu sklepów w centrum miasta. Tym samym miejscy radni powinni wziąć pod uwagę głos społeczności Starego Miasta, jeżeli chcą by centrum było dzielnicą mieszkaniową a nie „portową” w negatywnym znaczeniu tego pojęcia, pojawiającym się w dyskusji o ofercie kulturalnej jednego z największych i najstarszych polskich miast.

Radny Sławomir Cichocki przypomina, że pomimo apeli Rady Osiedla, Policji i Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego przy Radzie Miasta Poznania – Rada Miasta Poznania nigdy nie zdecydowała się na obniżenie limitu pozwoleń na sprzedaż alkoholu przez sklepy. A postulat ograniczenia sprzedaży i godzin funkcjonowania „monopolowych” pojawia się praktycznie na wszystkich spotkaniach z mieszkańcami.

Dlaczego godzina 22:00 jest lepsza od 23:00

1. pozwala szybko, bezpiecznie i tanio dotrzeć do domu, komunikacja miejska sprawnie funkcjonuje do 23:00
2. może mieć pozytywy wpływ na ofertę staromiejskich lokali, gdzie np. różnice w cienie piwa czy wódki sięgają często kilku – kilkunastu złotych, a restauratorom będzie zależało na przyciągnięciu dodatkowych klientów. Dobrym przykładem mogą być Czechy gdzie różnice w cenie piwa w sklepie i pubie nie są w tak dużych dysproporcjach jak w Polsce.
3. „klient pod krawatem jest mniej awanturujący się” – problemy w dużej mierze stwarzają amatorzy „małpek” i „setek” pitych w bramach. Na bałagan zwracają tu właściciele nieruchomości, wskazujący także na traktowanie posesji jako toalety. A WC znajduje się w każdym lokalu. W lokalach gastronomicznych klient jest zawsze mniej anonimowy niż pijąc na ulicy.
4. obostrzenia sprzedaży alkoholu obowiązują w wieku europejskich państwach jako norma, która nie utrudnia życia obywatelom. Na Litwie ograniczenia obowiązują od 20:00, na Bałkanach w Niemczech od 22:00.
5. niewiele innych krajów europejskich może „pochwalić” się tak rozległą siecią punktów sprzedaży, w których alkohol można kupić przez całą dobę.
6. Skoro zwyczajowa „cisza nocna” obowiązuje od 22:00 to logiczne jest aby z tą godzina wstrzymać sprzedaż alkoholu w sklepach.

Share

Zobacz również