Parada łodzi i różnego rodzaju obiektów pływających była finałem tegorocznej Sobótki na Warcie. Tłumu poznaniaków z brzegu rzeki podziwiały się m.in. instalacje na tratwie przygotowane przez nadrzeczne rady osiedli. Był też koncert chóru Skowronki i dobre rozmowy radnych z kilu sąsiadujących ze sobą osiedli.
A co prezentowaliśmy podczas Parady? Promowaliśmy racjonalne i zdrowe poruszanie się po Poznaniu. Na Stare Miasto można przyjechać bimbą albo na kole, można też zostawić auto na parkingu podziemnych na Placu Wolności albo Za Bramką.
Z tej okazji Maria Sokolnicka Guzek napisała taki oto wierszyk:
Każdy szczun i każdo mela / Wiedzą, ze tak jest akuratnie / ze szwungiem miasto zjechać całe / na kole można dokładnie
Z ratusza pędzi kozioł gibki / I rozpędza swoje szkitki / Daje przykład do myślenia /Bo na kole bez kopcenia / Całe miasto masz tuż tuż / Nie daj się i ruszaj już!
Dbaj o formę, zdrowie, głowę – zwolnij miejsce parkingowe!
Nie tylko Stary Marych promuje rower! Starszych trzeba słuchać, a kozioł z ratuszowej wieży dokładnie przygląda się temu, co dzieje się w Poznaniu i wie jak najsprawniej poruszać się po mieście.
Cieszymy się, ze na naszym osiedlu działają fajni ludzie – tacy jak z Zakładu – Animatorni – twórcy Koziołka na kole – staromiejskiej instalacji. Dziękujemy Wam za szybką pomoc, świetny pomysł!
Przypominamy także, że Rada Osiedla ogłosiła właśnie konkurs „Dobry Sąsiad”, którego celem jest wyróżnienie firm, instytucji i ludzi zaangażowanych w budowę dobrosąsiedzkich relacji na Starym Mieście. Radni chcą docenić tych których działalność i osiągnięcia mogą stanowić wzór do naśladowania i zachętę dla innych. Szczegóły: http://staremiasto.poznan.pl/dobrysasiad/
O Wiankach:
Przed stu laty było o nich głośno na całą Polskę, poznańskie wianki na Szelągu były jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych Poznania. Na Warcie płynął barwny korowód łodzi, na barkach wystawiano „żywe obrazy” (inscenizacje) czerpiąc z polskiej tradycji malarskiej. W ich organizację włączały się różne poznańskie organizacje: środowisko artystów, wodniaków, muzyków, choreografów. Wianki w czasie zaborów jednoczyły polskie instytucje kulturalne, były symbolem dla mieszkańców Poznania. Nad Wartę powróciły w 2016 roku.
Dziękujemy organizatorom, przede wszystkim Katarzynie Wali z Mobilnego Domu Kultury Wilczak za kolejny rok kultywowania tradycji i świetną imprezę! Serdeczne podziękowania twórcom Koziołka z Zakładu – Animatorni: Bartek Jasionek, Łukasz Luker, Przemysław Blaszka, Maksymilian Cierniewski, Beata Jasionek, Paweł Janowski – dziękujemy!
W realizacji przedsięwzięcia brali udział także Paweł Liszkowski [Tata z Poznania], Agnieszka Łakomy oraz radni Natalia Chojara i Tomasz Dworek