Rewaloryzacja zieleni na skwerze Bohaterów Akcji Bolwerk [ul. Szyperska]

Do końca roku wypięknieje skwer przy ul. Szyperskiej. Projekt rewaloryzacji zieleni obejmuje nasadzenia drzew, a także nowe wyspy traw i róż. Zmiany postulowali mieszkańcy. W lutym zaniedbanemu fragmentowi zieleni nadano nazwę Bohaterów Akcji Bollwerk. Dywersyjne działania żołnierzy Armii Krajowej i mieszkańców Chwaliszewa miały właśnie miejsce na tym terenie.

Pogoda sprzyja pracom, w poniedziałek rozpoczęto usuwanie kilkunastu drzew posadzonych na tym terenie wówczas, gdy skwer należał do TBS. Posadzone prawie 10 lat temu jarzębiny nie rosły, a w ostatnich dwóch latach wiele z niuch obumarło. Gołym okiem było widoczne, że utrzymywanie ich w stanie agonalnym nie ma sensu.

Projekt nawiązuje do historycznego zdarzenia – Akcji Bollwerk, stąd pojawią się na nim czerwone róże okrywowe i trawy. Jedna z odmian trawy mająca czerwone liście (odmiana Red Baron), ma nawiązywać do rozprzestrzeniającego się ognia.

Problematyczne w całym zleceniu jest wysadzenie drzew, co wiąże się już, ze zrozumiałym, zaniepokojeniem mieszkańców. W ramach projektu przewidziane jest natychmiastowe zastąpienie umierających jarzębin klonami polnymi oraz jabłoniami ozdobnymi, w sumie 26 drzew zamiast dotychczasowych 21.

Prócz tego 370 róż, 270 szt. traw ozdobnych o szarych i czerwonych liściach. Po rozpoczęciu wysadzania drzew specjaliści poinformowali, że przyczyną ich zamierania było niewłaściwe posadzenie, o ok. 30 cm za głęboko. Nowe nasadzenie zrealizowane będą do piątku 8 grudnia.

Projekt rewitalizacji skweru Bohaterów Akcji Bollwerk – [PDF 3 MB]

Pisaliśmy w lutym 2017 roku: Pamięć bohaterów wielkiej Akcji Bollwerk uczcimy na nieuporządkowanym skwerze i wśród wstydliwego bałaganu?

—————————————————————————————————————————————


 

Share

Zobacz również