Przestrzeń publiczna – równe prawa dla wszystkich

Od dłuższego czasu obserwujemy sytuację wykorzystywania przestrzeni pasa drogowego przed sklepami sieci Żabka, jako powierzchni magazynowej. Zjawisko to negatywnie wpływa na wizerunek Starego Miasta, a palety z ofoliowanym towarem lub składowanymi śmieciami nie są pożądanym elementem pejzażu historycznej części miasta. Z informacji uzyskanej od ZDM wiemy, że sieć nie wystąpiła z wnioskiem o zajęcie pasa drogowego oraz nie uiszcza z tego powodu żadnych opłat. Treść uchwały RO Stare Miasto z dnia 26 stycznia 2024.

Przypomnijmy, że mieszkańcy zamawiając incydentalnie np. kontener na gruz podczas remontu mieszkania są zobowiązani zgłosić ten fakt do ZDM i uiścić stosowną opłatę, taksa za zajecie pasa drogowego pobierana jest też za stoiska sprzedające owoce sezonowe (nie zajmujące de facto miejskiego gruntu przez 24 godziny na dobę). Należy zwrócić uwagę, że Straż Miejska kontrolowała skrupulatnie tego typu działalność handlową.

Niezrozumiałe jest zatem niepobieranie opłat za nagminne wykorzystywanie przez podmiot komercyjny powierzchni publicznej na cele magazynowe. Wskazano także sytuacje, gdzie stałym elementem procesu są łańcuchy zabezpieczające palety przed kradzieżą, przymocowane całodobowo do elewacji budynków.

To de facto działanie systemowe międzynarodowej korporacji wykorzystującej regularnie przestrzeń publiczną do celów zarobkowych. Z szacunkiem podchodzimy do franczyzobiorców, którzy siłą rzeczy muszą zaakceptować taki patologiczny system dostaw.

Tolerowanie tym samym takich zachowań biznesowej korporacji jest działaniem na szkodę budżetu Miasta Poznania, ze szkodą dla interesu mieszkańców.

Share

Zobacz również