Przedstawiamy działania priorytetowe staromiejskich dzielnicowych na okres 16 lipca 2024 – 15 stycznia 2025. Weryfikacja planów dobywa się podczas cyklicznych spotkań Bezpieczna Dzielnica – Bezpieczny Mieszkaniec w komisariacie Policji Stare Miasto. Podczas ostatniego, w dniu 14 listopada 2024 zaproponowaliśmy otwarte spotkanie z mieszkańcami, które ma odbyć się na początku przyszłego roku.
Rejon 1
OBSZAR: 23 Lutego (parzyste 22-42 i nieparzyste 27-43), aleja Karola Marcinkowskiego (1-16), aleja Orderu Uśmiechu, Chwaliszewo, Ciasna, Czartoria, Dominikańska, Garbary (parzyste 68-82 i nieparzyste 69-93), Kramarska, Masztalarska, Mokra, Plac Wielkopolski, Solna (1-3), Stawna, Szewska, Szyperska (od 1-8 i od 20-23), Tylne Chwaliszewo, Wenecjańska, Wielka, Wroniecka, zaułek Ślepego Antka, Żydowska
Charakterystyka zdiagnozowanego zagrożenia w rejonie służbowym: Plac Wielkopolski 1 wraz z przyległym podwórzem – notoryczne spożywanie alkoholu, zakłócanie spokoju i porządku publicznego. Negatywne zjawisko występuje od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 18:00- 2:00.
Przyczyną występowania notorycznych problemów związanych ze spożywaniem alkoholu w miejscu objętym zakazem oraz generowanym hałasem jest obecność sklepu monopolowego oraz bliską odległością Starego Rynku. Duża migracja gości w porze wieczorowo – nocnej, będących w przeważającej większości pod wpływem alkoholu w znacznym stopniu przyczynia się do intensyfikacji negatywnych zachowań.
Skutkiem występowania tego zjawiska jest pogarszający się obraz Starego Miasta, negatywnie wpływający na społeczność lokalną oraz odwiedzających turystów.
Dzielnicowy: sierż. szt. Jarosław Woszczalski, tel. 786 936 040
Rejon 2
OBSZAR: Franciszkańska, Gołębia, Góra Przemysła, Ignacego Paderewskiego, Jana Baptysty Qadro, Jaskółcza, Klasztorna, Kozia, Kurzanoga, Ludgardy, Murna, Park Fryderyka Chopina, Plac Kolegiacki, Podgórna, Ratuszowa, Różany Targ, Rynkowa, Sieroca, Stary Rynek, Szkolna, Świętosławska, Wodna, Wrocławska, Za Bramką, Zamkowa
Stary Rynek oraz ulica Wrocławska – nieprzestrzeganie zapisów Uchwały Rady Miasta Poznania nr XXXVI/614/VII/2016 w sprawie ograniczenia czasu funkcjonowania instalacji lub korzystania z urządzeń, z których emitowany hałas może negatywnie oddziaływać na środowisko na terenie miasta Poznania oraz zapisów Uchwały Rady Miasta Poznania nr LXII/115/VII/2018 w sprawie utworzenia Parku Kulturowego Stare Miasto w Poznaniu, co w konsekwencji powoduje zakłócanie ładu i porządku publicznego oraz spoczynku nocnego okolicznych mieszkańców. Negatywne zjawiska występują w każdy dzień tygodnia w godz. 20:00 – 04:00.
Przyczyną jest duża liczba lokali gastronomiczno – rozrywkowych, w których sprzedawany jest alkohol, a także duża liczba osób odwiedzających tę cześć Starego Miasta, z czego także usiłują korzystać uliczni grajkowie celem zarobku.
Skutkiem tego procederu jest pogorszenie wizerunku miasta Poznania oraz zmniejszenie poczucia bezpieczeństwa obywateli. Oczekiwaniami mieszkańców są poprawa bezpieczeństwa w rejonie ulicy Wrocławskiej oraz Starego Rynku.
Dzielnicowy: st. sierż. Przemysław Konieczny tel. 786 936 082
Rejon 3
OBSZAR: Dowbora Muśnickiego (po północnej stronie osi drogi), Ewangelicka, Garbary (parzyste 26-66, nieparzyste 27-67), Grobla, Łazienna, Mostowa, Plac Międzymoście, Ślusarska, Wierzbowa, Woźna, Wszystkich Świętych, Za Groblą
Ul. Za Groblą, gdzie dochodzi do popełniania wykroczeń polegających na naruszaniu przepisów dotyczących zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych, nie przeznaczonych do spożywania alkoholu. Występowanie procederu ma miejsce od poniedziałku do niedzieli w godz. 16.00-24.00.
Powodem naruszeń porządku publicznego jest ustronność miejsca oraz zlokalizowany w pobliżu teren wyznaczony, gdzie jest dozwolone spożywanie alkoholu tj. tereny zielone nad rzeką Wartą. Skutkiem powyższego procederu jest, zmniejszenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców oraz zaniżenie walorów estetycznych wskazanego rejonu.
Dzielnicowy: mł. asp. Wojciech Augustyniak, tel. 786 936 046
Rejon 4
OBSZAR: Długa, Garbary (nieparzyste 1-25, parzyste 2-24)), Plac Bernardyński, Plac Wiosny Ludów, por. Janiny Lewandowskiej, Strzelecka (1-16), Zielona
Ulica Strzelecka 2/6 ( przy Urzędzie Skarbowym ) a ul. Półwiejska – żebractwo przez osoby z tzw. „marginesu społecznego”, które przesiadują na ławkach przy Urzędzie Skarbowym w każdy dzień tygodnia w godz. 14.00 – 22.00.
Przyczyną jest usytuowanie ławek w pobliżu jednego z głównych ciągów komunikacyjnych, gdzie przemieszcza się wiele osób, które są zaczepiane przez przesiadujących na ławkach i proszone są o pieniądze na alkohol.
Skutkiem tego procederu jest spożywanie alkoholu przez osoby żebrzące, a w konsekwencji pogorszenie wizerunku miasta Poznania oraz zmniejszenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców oraz gości odwiedzających Poznańską Starówkę.
Dzielnicowy: st. sierż. Przemysław Konieczny, tel. 786 936 041
Rejon 5
OBSZAR: Dowbora Muśnickiego (po południowej stronie osi drogi), Hipolita Cegielskiego, Karmelicka, Kazimierza Wielkiego, Krakowska, Królowej Jadwigi (parzyste 32-62), Strzelecka (17-59), Świętej Marii Magdaleny
Ul. Marii Magdaleny na odcinku od ul. Garbary (Szpital Onkologiczny) do ul. H. Cegielskiego – żebranie przez osoby bezdomne w postaci bezprawnego pobierania opłat za udostępnienie miejsc parkingowych na w/w ulicy. Proceder ten występuje w dniach od poniedziałku do piątku najczęściej w godz. 8:00 – 13:00.
Kierowcy / pacjenci przyjeżdżający do Szpitala Onkologicznego często nie mając gdzie zaparkować, przekazują drobne pieniądze za tzw. wskazanie miejsca parkingowego czy też za pilnowanie samochodu w obawie by nie doszło do uszkodzenia ich pojazdów.
Społeczeństwo, mieszkańcy w/w ulicy oraz osoby dojeżdżający do Szpitala nie chcą być zaczepiani przez w/w osoby i będą mogły spokojne parkować swoje samochody na wolnych miejscach parkingowych
Dzielnicowy: sierż. szt. Paweł Wojciechowski, tel. 786 936 044
Rejon 6
OBSZAR: Kwiatowa, Łąkowa, Mikołaja Kopernika, Półwiejska, Rybaki, Strzałowa.
Ul. Półwiejska – spożywanie alkoholu w miejscach publicznych przez osoby bezdomne. Proceder ten występuje codziennie w godzinach 6.00 – 24.00 . Ulica Półwiejska, która z uwagi na usytuowania jako ciąg komunikacyjno – handlowych w Poznaniu, który jest także atrakcją turystyczną a osoby bezdomne wykorzystują ten fakt aby zaczepiać przechodniów i żądać od nich pieniędzy, które przeznaczają na zakup alkoholu. który następnie spożywają na ulicy.
Skutkiem powyższego procederu jest zmniejszenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców oraz negatywny wizerunek miasta Poznania.
Społeczeństwo jak i osoby odwiedzające Poznań oczekują możliwości spokojnego spędzania czasu na jednym z głównych deptaków miasta Poznania.
Dzielnicowy: sierż. szt. Łukasz Polus, tel. 786 936 043
Rejon 7
OBSZAR: Bolesława Krysiewicza, Franciszka Ratajczaka (nieparzyste 1-27, parzyste 10-34), Niezłomnych, Ogrodowa, Piekary, Plac Władysława Andersa, Romana Szymańskiego, Tadeusza Kościuszki (od Niezłomnych do Półwiejskiej), Wysoka
Ul. Ratajczaka na odcinku od skrzyżowania z ul. Św. Marcin do ulicy Kościuszki ( łącznie z chodnikiem) – nieprawidłowe parkowanie pojazdów, nie przestrzeganie znaku B-36 zakaz zatrzymywania pojazdu. Powodem zachowań jest brak miejsc do parkowania, a wykroczenia te zagrażają wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.
Samowola w zakresie niewłaściwego parkowania pojazdów, w tym na chodniku negatywnie wpływa na wizerunek miasta Poznania i powoduje także zagrożenie dla pieszych.
Dzielnicowy: sierż. szt. Mateusz Kaczmarek, tel. 786 936 047
Rejon 8
OBSZAR: Aleja Niepodległości (1-12), Edwarda Taylora, Franklina Roosevelta ( od ul. św. Marcin do Mostu Dworcowego lewa strona) Garncarska, Królowej Jadwigi od 64-do ul. Matyi (po północnej stronie osi drogi), Most Dworcowy (po północnej stronie osi mostu), Powstańców Wielkopolskich, Składowa, Skośna, Stanisława Matyi (po północnej stronie osi drogi), Stanisława Taczaka, Tadeusza Kościuszki (nieparzyste 57-77, parzyste 68-78), Towarowa (35-55)
Park im. Karola Marcinkowskiego – spożywanie alkoholu w miejscach publicznych. Zagrożenie występuje od poniedziałku do niedzieli w godz 15:00 – 00:00.
Spowodowane jest faktem, iż miejsce to nie rzuca się w oczy z głównych dróg a także chęcią zaoszczędzenia pieniędzy dzięki nie kupowaniu alkoholu w lokalach gastronomicznych. Skutkiem jest zanieczyszczanie miejsc publicznych, niszczenie mienia, oraz wybryki chuligańskie. Mieszkańcy oraz osoby przebywające w parku oczekują możliwości spokojnego spędzenia czas oraz wypoczynku na terenach zielonych niedaleko swojego miejsca zamieszkania.
Dzielnicowy: asp. Adam Jarosz, tel. 786 936 042
Rejon 9
OBSZAR: 27 Grudnia, aleja Karola Marcinkowskiego (20-32), Franciszka Ratajczaka (nieparzyste 29-45, parzyste 36-44), Gwarna, Kazimierza Kantaka, Plac Wolności, święty Marcin
Św. Marcin 66/72 – przebywanie osób bezdomnych, którzy żebrzą oraz spożywają alkohol w miejscu publicznym. Proceder ten ma miejsce od poniedziałku do soboty w godz. 08:00 – 20:00.
Wpływ na powyższe zjawisko ma sklep Biedronka mieszczący się pod adresem Poznań, ul. Św. Marcin 66/72, gdzie przychodzi bardzo dużo osób celem dokonania zakupów, które to mają być zaczepiani przez osoby bezdomne.
Osoby bezdomne będące pod wpływem alkoholu, mają czasami agresywnie reagować w przypadku odmowy przekazania im pieniędzy lub zakupu jedzenia, co wywołuje obawę zagrożenia u osób korzystających z w/w sklepu. Społeczeństwo oczekuje bezpiecznej i przyjaznej okolicy swojego wokół miejsca zamieszkania.
Dzielnicowa: asp. Sylwia Trawińska, tel. 786 936 048
Rejon 10
OBSZAR: 23 Lutego (parzyste 2-20, nieparzyste 1-25), 3 Maja, Aleksandra Fredry (od 1-6 i od 11-13), Działyńskich, Feliksa Nowowiejskiego (parzyste 2-18, nieparzyste 1-17)), Karola Libelta (parzyste 2-16, nieparzyste 1-17), Młyńska, Plac Cyryla Ratajskiego, Seweryna Mielżyńskiego
Pl. Cyryla Ratajskiego (ławki zlokalizowane wzdłuż alei spacerowych oraz przy przystankach MPK) – spożywanie napojów alkoholowych, nieobyczajne wybryki. Zagrożenie występuje od poniedziałku do niedzieli przez całą dobę ze wskazaniem godzin popołudniowo – wieczornych (19:00- 22:00).
Bezpośrednim skutkiem przedmiotowej problematyki są także inne zagrożenia, takie jak: zaśmiecanie, żebractwo czy obniżenie poczucia bezpieczeństwa okolicznych mieszkańców i osób podróżujących środkami MPK.
Mieszkańcy oraz osoby przebywające na pl. C. Ratajskiego oczekują możliwości spokojnego spędzenia czas oraz wypoczynku na terenach zielonych niedaleko swojego miejsca zamieszkania.
Dzielnicowy: mł. asp. Szymon Czetowicz, tel. 786 936 049
Rejon 11
OBSZAR: Al. Niepodległości (parzyste od 14 do 30 i nr 27), Fredry (od 7 do 10), Feliksa Nowowiejskiego (od 19 do 60), Roosevelta (od ul. św. Marcin do Pułaskiego, po wschodniej stronie osi drogi), Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Karola Libelta (od 18-37), Kazimierza Pułaskiego (od ul. F. Roosevelta do ul. F. Nowowiejskiego po wschodniej stronie osi drogi) Most Teatralny, Ojca Honoriusza Kowalczyka, Solna (nieparzyste od 9-25), Tadeusza Kościuszki (parzyste 80-114, nieparzyste 79-109), Zygmunta Noskowskiego
Al. Niepodległości 30 – spożywanie alkoholu przed kamienicą, skutkiem czego są częste awantury oraz zniszczone mienie. Proceder ten występuje od poniedziałku do niedzieli w godz. 06:00-23:00.
W/w zjawisko jest spowodowane nadużywaniem alkoholu przez osoby, co prowadzi do naruszania art. 43′ UWTiPA. Społeczeństwo oczekuje możliwości bezpiecznego przemieszczania się do swoich miejsc zamieszkania czy też pracy oraz przebywania w najbliższej okolicy nie spotykając osób z tzw. „ marginesu społecznego”. Skutkiem tego zagrożenia jest zmniejszenie poczucia bezpieczeństwa.
Dzielnicowy: asp. Daniel Luhm, tel. 786 936 045
Rejon 12
OBSZAR: aleja Armii Poznań, aleja Niepodległości (nieparzyste 39-59, parzyste 32-36), Bóżnicza, Cicha, Działowa, Estkowskiego, Garbary (nieparzyste 95-111, parzyste 84-128) Grochowe Łąki, Janusza Kulasa, Kazimierza Pułaskiego (nr parzyste od 2-30), Księcia Józefa, Ku Cytadeli, Małe Garbary, Na Podgórniku, Na Stoku, Na Szańcach, Park Cytadela, Piaskowa, Plac Niepodległości, Podgórze, Północna, Przepadek, skwer Franciszka Rataja, Solna (parzyste 4-18), Sporna, Stanisława Hejmowskiego, Szelągowska (1-30) , Szyperska (9-14), Świętej Barbary, Święty Wojciech, Tadeusza Kutrzeby, Wolnica, Za Cytadelą ( nieparzyste 1-33 i 121), Zaułek Piotra Majchrzaka
Ul. Na Stoku (Winogrady) – kradzieże elementów / części z zaparkowanych tam pojazdów.
Proceder ten zazwyczaj występuje w porze popołudniowo – wieczornej, a także we wczesnych godzinach porannych we wszystkie dniach tygodnia.
Skutkiem tego procederu jest pogorszenie wizerunku miasta Poznania oraz zmniejszenie poczucia bezpieczeństwa okolicznych mieszkańców, którzy oczekują poprawa bezpieczeństwa w rejonie ulicy Na Stoku.