Przedstawiamy działania priorytetowe staromiejskich dzielnicowych na okres 16.stycznia 2025 – 15 lipca 2025. Weryfikacja planów dobywa się podczas cyklicznych spotkań Bezpieczna Dzielnica – Bezpieczny Mieszkaniec w komisariacie Policji Stare Miasto.
Rejon służbowy dzielnicowego nr 1
Obszar rejonu:
23 Lutego (parzyste 22-42 i nieparzyste 27-43), aleja Karola Marcinkowskiego (1-16), aleja Orderu Uśmiechu, Chwaliszewo, Ciasna, Czartoria, Dominikańska, Garbary (parzyste 68-82 i nieparzyste 69-93), Kramarska, Masztalarska, Mokra, Plac Wielkopolski, Solna (1-3), Stawna, Szewska, Szyperska (od 1-8 i od 20-23), Tylne Chwaliszewo, Wenecjańska, Wielka, Wroniecka, zaułek Ślepego Antka, Żydowska
Charakterystyka zagrożenia:
W rejonie ul. Stawna – Skwer Ireny Sendlerowej oraz teren przyległy u zbiegu ul. Małe Garbary i ul. Garbary notorycznie dochodzi do spożywania alkoholu w miejscach publicznych, co prowadzi do zakłócania spokoju i porządku publicznego. Zjawisko to nasila się szczególnie w godzinach 18:00–2:00, od poniedziałku do niedzieli. Skutkiem tego jest pogarszający się wizerunek Starego Miasta, co negatywnie wpływa na mieszkańców i turystów.
Oczekiwania społeczne:
Mieszkańcy i odwiedzający oczekują bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni publicznej, wolnej od negatywnych zjawisk związanych z nadużywaniem alkoholu.
Dzielnicowy: sierż. szt. Jarosław Woszczalski
Telefon: 786 936 040
Rejon służbowy dzielnicowego nr 2
Obszar rejonu:
Franciszkańska, Gołębia, Góra Przemysła, Ignacego Paderewskiego, Jana Baptysty Qadro, Jaskółcza, Klasztorna, Kozia, Kurzanoga, Ludgardy, Murna, Park Fryderyka Chopina, Plac Kolegiacki, Podgórna, Ratuszowa, Różany Targ, Rynkowa, Sieroca, Stary Rynek, Szkolna, Świętosławska, Wodna, Wrocławska, Za Bramką, Zamkowa
Charakterystyka zagrożenia:
W rejonie Starego Rynku i ul. Wrocławskiej dochodzi do nieprzestrzegania przepisów dotyczących emisji hałasu (Uchwała Rady Miasta Poznania nr XXXVI/614/VII/2016) oraz naruszeń zasad Parku Kulturowego Stare Miasto (Uchwała nr LXII/115/VII/2018). Zjawiska te występują głównie w godzinach 20:00–4:00 i są związane z dużą liczbą lokali gastronomiczno-rozrywkowych oraz ulicznymi grajkami. Skutkiem jest zakłócanie spokoju nocnego mieszkańców oraz pogorszenie wizerunku miasta.
Oczekiwania społeczne:
Mieszkańcy oczekują zwiększenia bezpieczeństwa oraz ograniczenia hałasu w rejonie Starego Rynku i ul. Wrocławskiej.
Dzielnicowy: sierż. szt. Robert Pieczko
Telefon: 786 936 082
Rejon służbowy dzielnicowego nr 3
Obszar rejonu:
Dowbora Muśnickiego (po północnej stronie osi drogi), Ewangelicka, Garbary (parzyste 26-66, nieparzyste 27-67), Grobla, Łazienna, Mostowa, Plac Międzymoście, Ślusarska, Wierzbowa, Woźna, Wszystkich Świętych, Za Groblą
Charakterystyka zagrożenia:
W rejonie ul. Mostowej 23 dochodzi do spożywania alkoholu w miejscach publicznych, co jest niezgodne z obowiązującymi przepisami. Zjawisko to występuje od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10:00–22:00. Przyczyną jest bliskość sklepu „Żabka” oraz terenów zielonych nad Wartą, gdzie spożywanie alkoholu jest dozwolone. Skutkiem jest obniżenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców oraz pogorszenie estetyki okolicy.
Oczekiwania społeczne:
Mieszkańcy oczekują ograniczenia spożywania alkoholu w miejscach publicznych oraz poprawy bezpieczeństwa w rejonie ul. Mostowej.
Dzielnicowy: mł. asp. Wojciech Augustyniak
Telefon: 786 936 046
Rejon służbowy dzielnicowego nr 4
Obszar rejonu:
Długa, Garbary (nieparzyste 1-25, parzyste 2-24)), Plac Bernardyński, Plac Wiosny Ludów, por. Janiny Lewandowskiej, Strzelecka (1-16), Zielona
Charakterystyka zagrożenia:
W rejonie Zielonych Ogródków im. Zbigniewa Zakrzewskiego (u zbiegu ul. Strzeleckiej, Zielonej i Długiej) dochodzi do spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Zjawisko to występuje codziennie w godzinach 15:00–00:00. Bliskość ul. Wrocławskiej i Starego Rynku dodatkowo wpływa na nasilenie problemu. Skutkiem jest negatywny wizerunek miasta oraz obniżenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców i turystów.
Oczekiwania społeczne:
Mieszkańcy oczekują zmniejszenia skali problemu oraz poprawy bezpieczeństwa w rejonie Zielonych Ogródków.
Dzielnicowy: st. sierż. Przemysław Konieczny
Telefon: 786 936 041
Rejon służbowy dzielnicowego nr 5
Obszar rejonu:
Dowbora Muśnickiego (po południowej stronie osi drogi), Hipolita Cegielskiego, Karmelicka, Kazimierza Wielkiego, Krakowska, Królowej Jadwigi (parzyste 32-62), Strzelecka (17-59), Świętej Marii Magdaleny
Charakterystyka zagrożenia:
W rejonie ul. Krakowskiej 10 (boisko szkolne) dochodzi do spożywania alkoholu oraz grupowania się młodzieży, która często nie uczęszcza do tej szkoły. Proceder ten prowadzi do zaśmiecania i dewastacji terenu. Osoby te zachowują się agresywnie wobec personelu szkoły i mieszkańców.
Oczekiwania społeczne:
Mieszkańcy i pracownicy szkoły oczekują bezpiecznego środowiska oraz zaprzestania dewastacji terenu boiska.
Dzielnicowy: sierż. szt. Paweł Wojciechowski
Telefon: 786 936 044
Rejon służbowy dzielnicowego nr 6
Obszar rejonu:
Kwiatowa, Łąkowa, Mikołaja Kopernika, Półwiejska, Rybaki, Strzałowa.
Charakterystyka zagrożenia:
W rejonie skweru Bohdana Smolenia przy ul. Rybaki 31 dochodzi do spożywania alkoholu wbrew obowiązującemu zakazowi. Zjawisko to występuje codziennie w godzinach 8:00–24:00. Skwer jest ważnym miejscem turystycznym, a obecność osób spożywających alkohol negatywnie wpływa na wizerunek miasta.
Oczekiwania społeczne:
Mieszkańcy oczekują zmniejszenia skali problemu oraz poprawy bezpieczeństwa w rejonie skweru.
Dzielnicowy: sierż. szt. Łukasz Polus
Telefon: 786 936 043
Rejon służbowy dzielnicowego nr 7
Obszar rejonu:
Bolesława Krysiewicza, Franciszka Ratajczaka (nieparzyste 1-27, parzyste 10-34), Niezłomnych, Ogrodowa, Piekary, Plac Władysława Andersa, Romana Szymańskiego, Tadeusza Kościuszki (od Niezłomnych do Półwiejskiej), Wysoka
Charakterystyka zagrożenia:
W rejonie ul. Piekary 8a dochodzi do spożywania alkoholu na podwórzu i w bramie. Zjawisko to występuje codziennie w godzinach 15:00–00:00. Przyczyną jest otwarta brama oraz brak reakcji mieszkańców na naruszanie przepisów.
Oczekiwania społeczne:
Mieszkańcy oczekują zmniejszenia skali problemu oraz poprawy bezpieczeństwa w rejonie ul. Piekary.
Dzielnicowy: sierż. szt. Mateusz Kaczmarek
Telefon: 786 936 047
Rejon służbowy dzielnicowego nr 8
Obszar rejonu:
Aleja Niepodległości (1-12), Edwarda Taylora, Franklina Roosevelta ( od ul. św. Marcin do Mostu Dworcowego lewa strona) Garncarska, Królowej Jadwigi od 64-do ul. Matyi (po północnej stronie osi drogi), Most Dworcowy (po północnej stronie osi mostu), Powstańców Wielkopolskich, Składowa, Skośna, Stanisława Matyi (po północnej stronie osi drogi), Stanisława Taczaka, Tadeusza Kościuszki (nieparzyste 57-77, parzyste 68-78), Towarowa (35-55)
Charakterystyka zagrożenia:
W rejonie ul. Garncarskiej 2 dochodzi do nieprawidłowego parkowania pojazdów w strefie zamieszkania, często z włączonymi silnikami. Zjawisko to występuje codziennie w godzinach 15:00–00:00 i powoduje utrudnienia w ruchu oraz generuje hałas.
Oczekiwania społeczne:
Mieszkańcy oczekują poprawy organizacji ruchu oraz zmniejszenia hałasu w rejonie ul. Garncarskiej.
Dzielnicowy: asp. Adam Jarosz
Telefon: 786 936 042
Rejon służbowy dzielnicowego nr 9
Obszar rejonu:
27 Grudnia, aleja Karola Marcinkowskiego (20-32), Franciszka Ratajczaka (nieparzyste 29-45, parzyste 36-44), Gwarna, Kazimierza Kantaka, Plac Wolności, Święty Marcin
Charakterystyka zagrożenia:
W rejonie ul. Św. Marcin 49 dochodzi do spożywania alkoholu na podwórzu. Zjawisko to występuje od poniedziałku do soboty w godzinach 12:00–21:00. Przyczyną jest niezabezpieczony teren, co umożliwia dostęp osobom postronnym. Skutkiem jest zaśmiecanie terenu oraz agresywne zachowania wobec mieszkańców.
Oczekiwania społeczne:
Mieszkańcy oczekują bezpiecznej i przyjaznej okolicy wokół miejsca zamieszkania.
Dzielnicowy: asp. Sylwia Trawińska
Telefon: 786 936 048
Rejon służbowy dzielnicowego nr 10
Obszar rejonu:
: 23 Lutego (parzyste 2-20, nieparzyste 1-25), 3 Maja, Aleksandra Fredry (od 1-6 i od 11-13), Działyńskich, Feliksa Nowowiejskiego (parzyste 2-18, nieparzyste 1-17)), Karola Libelta (parzyste 2-16, nieparzyste 1-17), Młyńska, Plac Cyryla Ratajskiego, Seweryna Mielżyńskiego
Charakterystyka zagrożenia:
W rejonie pl. Cyryla Ratajskiego dochodzi do spożywania alkoholu oraz nieobyczajnych wybryków. Zjawisko to występuje codziennie, szczególnie w godzinach 19:00–22:00. Skutkiem jest zaśmiecanie terenu, żebractwo oraz obniżenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców i podróżujących.
Oczekiwania społeczne:
Mieszkańcy oczekują spokojnego wypoczynku na terenach zielonych oraz bezpieczeństwa w okolicy placu.
Dzielnicowy: mł. asp. Szymon Czetowicz (w zastępstwie mł. asp. Wojciech Augustyniak)
Telefon: 786 936 049
Rejon służbowy dzielnicowego nr 11
Obszar rejonu:
Al. Niepodległości (parzyste od 14 do 30 i nr 27), Fredry (od 7 do 10), Feliksa Nowowiejskiego (od 19 do 60), Roosevelta (od ul. św. Marcin do Pułaskiego, po wschodniej stronie osi drogi), Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Karola Libelta (od 18-37), Kazimierza Pułaskiego (od ul. F. Roosevelta do ul. F. Nowowiejskiego po wschodniej stronie osi drogi) Most Teatralny, Ojca Honoriusza Kowalczyka, Solna (nieparzyste od 9-25), Tadeusza Kościuszki (parzyste 80-114, nieparzyste 79-109), Zygmunta Noskowskiego
Charakterystyka zagrożenia:
W rejonie ul. Nowowiejskiego 23 dochodzi do spożywania alkoholu przed kamienicą, co prowadzi do awantur oraz niszczenia mienia. Zjawisko to występuje codziennie w godzinach 6:00–23:00.
Oczekiwania społeczne:
Mieszkańcy oczekują bezpiecznego przemieszczania się oraz braku kontaktu z osobami z tzw. „marginesu społecznego”.
Dzielnicowy: asp. Daniel Luhm
Telefon: 786 936 045
Rejon służbowy dzielnicowego nr 12
Obszar rejonu:
aleja Armii Poznań, aleja Niepodległości (nieparzyste 39-59, parzyste 32-36), Bóżnicza, Cicha, Działowa, Estkowskiego, Garbary (nieparzyste 95-111, parzyste 84-128) Grochowe Łąki, Janusza Kulasa, Kazimierza Pułaskiego (nr parzyste od 2-30), Księcia Józefa, Ku Cytadeli, Małe Garbary, Na Podgórniku, Na Stoku, Na Szańcach, Park Cytadela, Piaskowa, Plac Niepodległości, Podgórze, Północna, Przepadek, skwer Franciszka Rataja, Solna (parzyste 4-18), Sporna, Stanisława Hejmowskiego, Szelągowska (1-30) , Szyperska (9-14), Świętej Barbary, Święty Wojciech, Tadeusza Kutrzeby, Wolnica, Za Cytadelą ( nieparzyste 1-33 i 121), Zaułek Piotra Majchrzaka
Charakterystyka zagrożenia:
W rejonie Dworca PKP Poznań – Garbary dochodzi do wybryków chuligańskich, takich jak obrzucanie kamieniami i układanie przeszkód na torach kolejowych. Zjawisko to zagraża bezpieczeństwu podróżujących oraz prowadzi do niszczenia mienia.
Oczekiwania społeczne:
Mieszkańcy i podróżujący oczekują bezpieczeństwa podczas korzystania z transportu kolejowego.
Dzielnicowy: asp. Bartosz Grabowski (w zastępstwie asp. Daniel Luhm)
Telefon: 786 936 051
Podsumowanie
Plany priorytetowe dzielnicowych na Starym Mieście na okres 16.01.2025 – 15.07.2025 koncentrują się na ograniczeniu spożywania alkoholu w miejscach publicznych, zmniejszeniu hałasu oraz poprawie bezpieczeństwa w kluczowych rejonach dzielnicy. Działania te mają na celu odpowiedzieć na oczekiwania mieszkańców i odwiedzających, którzy pragną przyjaznej i bezpiecznej przestrzeni publicznej.
W przypadku pytań lub zgłoszeń dotyczących wymienionych zagrożeń, zachęcamy do kontaktu z odpowiednimi dzielnicowymi.