Park Rzeźb na Placu Cyryla

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu wraz z Radą Osiedla Stare Miasto i Miastem Poznań postanowił, zmienić przestrzeń na placu Cyryla Ratajskiego w Poznaniu i wyjść ze sztuką „na ulicę”.

W związku z jubileuszem 100-lecia istnienia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (UAP), Wydział Rzeźby UAP opracował projekt artystyczny sceny plenerowej, mającej ukazywać działalność Wydziału. Cykl umożliwia prezentację różnych koncepcji i postaw twórczych, nawet bardzo odległych od siebie ideowo. Prezentowane realizacje rzeźbiarskie w przestrzeni Placu Cyryla Ratajskiego inicjują dialog młodych twórców z odbiorcami, a formuła działań w istotny sposób wpływa na popularyzację sztuki rzeźbiarskiej.

Od 16 stycznia 2020 roku można oglądać kolejną odsłonę projektu tym razem jest to praca studentów z Wydział Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Julii Szewczyk, Katarzyny Gliwy, Wiktora Tomaszewskiego, Pawła Gostomskiego i Roberta Brilla.

Pierwsza odsłona projektu miała miejsce 5 listopada 2019 roku, gdzie zaprezentowano kompozycję rzeźbiarską pt. „Słowiki”.

Prace studenckie wykonane zostały z żywic syntetycznych, materiału lekkiego i odpornego na warunki atmosferyczne. Prezentacje mają charakter cykliczny przekształcają krajobraz Placu Cyryla Ratajskiego każdorazowo tworząc jego nowe odsłony.

Plenerowa Scena Postaw Twórczych umożliwia Poznaniakom przekrojowe poznanie działalności dydaktycznej i artystycznej Wydziału Rzeźby UAP, co wpisuje się w, konsekwentnie realizowany przez Uniwersytet Artystyczny, program otwarcia Uczelni na mieszkańców miasta.

Co dwa miesiące począwszy od listopada 2019 roku, na placu Cyryla Ratajskiego w Poznaniu będą pojawiać się kolejne rzeźbiarskie kompozycje.

Share

Zobacz również