Ogród Jordanowski – potrzebne wsparcie władz miasta!

Dwa lata temu do użytku oddano cześć sportową Ogrodu Jordanowskiego na Solnej, na swój remont ciągle czeka cześć rekreacyjna i zaplecze ważne dla funkcjonowania całości! Niestety w ogłoszonym przetargu przesłane oferty przewyższają założony budżet. Żeby rozpocząć roboty budowlane konieczne jest większe wsparcie Magistratu i o takie staromiejscy radni proszą prezydenta Poznania. Ogród Jordanowski to ważne miejsce dla mieszkańców Starego Miasta, gdy była obawa pomniejszenia przestrzeni przez dewelopera poznaniacy protestowali i bronili swojego miejsca!

W sierpniu do ogrodu zaprosiliśmy zastępcę prezydenta Poznania, pana Mariusza Wiśniewskiego, pokazując mu, to co udało się zrealizować ale też m.in. budynek świetlicy i zaplecza, które są w opłakanym stanie. Bez wsparcia miasta ogród nie będzie działał zimą, bo problemem jest awaryjna infrastruktura wodociągowa.

Projekt rewitalizacji zainicjowała Rada Osiedla Stare Miasto razem z dyrekcją Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego nr 2 (Sportowa „13”). Ostateczny kształt konsultowany był z różnymi grupami użytkowników, także z młodzieżą i dziećmi. Zrewitalizowana obecnie część została zrealizowana ze środków Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego oraz grantów przyznawanych przez Radę Osiedla Stare Miasto.

Tu WOLNO – to hasło zmian tej przestrzeni na mocno zurbanizowanym Starym Mieście, to zachęta do uprawiania sportu i rodzinnej rekreacji. Ostatecznym celem w koncepcji architekta Hugona Kowalskiego jest połączenie tych elementów. Powierzchnie pokryte zostały przemyślanymi rysunkami, które dają motywację, ale i np. mierzą skoki w dal. Zadbano o komfort użytkowania i zamontowano źródełko z wodą pitną.

Ten jeden z najstarszych ogrodów jordanowskich w Poznaniu, który dziennie odwiedza około 800 osób, rewitalizowany jest etapami. Po części sportowej na nowo zagospodarowana zostanie przestrzeń rekreacyjna oraz zaplecze techniczne. W planowanym nowym fragmencie znajdą się urządzenia zabawowe, zjeżdżalnia, ścianka wspinaczkowa wraz z bezpieczną nawierzchnią i wodny plac zabaw.

Co ważne, nowy ogród powstaje wspólnym wysiłkiem. Środki na rewitalizację poszczególnych etapów zdobywają m.in. radni osiedlowi w ramach grantów, a także wsparciu radnych miejskich. W działania rewitalizacyjne angażują się mieszkańcy, wcześniej broniący swojego placu przed zakusami deweloperów, biorą udział w spotkaniach konsultacyjnych dotyczących kształtu inwestycji.

Autorem koncepcji jest Hugon Kowalski, młody ale wielokrotnie nagradzany architekt, m.in. w Archiprix International / Hunter Douglas Awards 2013 – za najlepszy na świecie projekt studencki. Jego prace są społecznie zaangażowane, jak sam przyznaje, inspiracji szuka nie w branżowych magazynach o architekturze, ale w rozmowach z ludźmi. Uważa, że wiele ze społecznych problemów można rozwiązać za pomocą architektury.

Share

Zobacz również