Odsłonięto tablicę Kawalerów Orderu Uśmiechu

W Parku Stare Koryto Warty odsłonięta została tablica przypominająca poznańskich Kawalerów Orderu Uśmiechu, wyjątkowego odznaczenia przyznawanego dorosłym przez dzieci!

W 2019 jedna z parkowych alejek otrzymała imię Orderu Uśmiechu, a tablica usytuowana w pobliżu placu zabaw ma przypomnieć laureatów, czyli tych, którzy – jak odnotowuje się w laudacji są pogodni i dzieciom radość przynoszą!

A poznańskich kawalerów i dam jest 33 trzech zrzeszonych w klubie, którym kieruje Włodzimierz Marciniak. Obok Marciniaka, lokalnego aktywisty z Taczaka i staromiejskiego radnego to wyróżnienie otrzymali m.in. prof. Wiktor Dega, Stefan Stuligrosz, Arkady Fiedler, Małgorzata Musierowicz, Krystyna Feldman, Jerzy Hamerski czy Andrzej Maleszka.

Warto przypominać tych wszystkich, dla których praca z dziećmi i dla dzieci była najwyższą wartością i chociaż order jest dziś trochę zapomniany, to idea mądrej edukacji młodych pokoleń powinna być ważna dla wszystkich podkreśla Włodzimierz Marciniak.

Order Uśmiechu – międzynarodowe wyróżnienie – został ustanowiony w Polsce 53 lat temu. Od 1968 roku otrzymało go blisko tysiąc osób. To jedyne na świecie odznaczenie, o którym decydują dzieci. Wskazywany jest jako realizacja testamentu Janusza Korczaka, który apelował o podmiotowe traktowanie dzieci. 21 września obchodzony jest natomiast dzień Orderu Uśmiechu.

Share