Nowy mural na Starym Mieście

Najpierw zamalowali wulgarne napisy w tunelu łączącym ul. Północną i Kutrzeby z Cytadelą, a następnie wymalowali wysokiej jakości artystycznej mural. Uczniowie koła społecznego „Każdy może być sobą” z XII Liceum Ogólnokształcącego w ramach akcji Poznań bez nienawiści stworzyli koleje w mieście grafitti, tym razem dotyczące tematyki traktowania zwierząt przez człowieka.

Chcemy to, co widnieje na ścianach nie raziło wulgarnością a uruchamiało refleksję i uważność na otaczającą rzeczywistość. Mamy także nadzieję, że nasza akcja przyczyni się do uruchomienia kolejnych lokalnych działań zwiększających bezpieczeństwo osób tamtędy przechodzących – mówi Barbara Pniewska, psycholożka i opiekunka uczniowskiego projektu.

Nad wielowątkowym projektem uczniowie pracowali przez wiele miesięcy pod opieka Grzegorza Myćki z Uniwersytetu Artystycznego. Rok temu w ramach festiwalu Poznań Art Week wykonano wielkoformatowe malowidło o tematyce tolerancji w jednym z przejść podziemnych w Poznaniu, powstał także doskonały mural przy ul. Estkowskiego.

Wcześniej przejście było pokryte szczelnie wulgarnymi i rasistowskimi hasłami, które wspólnym wysiłkiem zostały zamalowane przez uczestników akcji Poznań Bez Nienawiści. W działania pod opieką rodziców włączyli się także przedszkolacy z sąsiedniego „Plastusia”. Teraz ściany będzie zdobiło malowidło dotyczące tematyki traktowania zwierząt przez człowieka.

Uczestnicy akcji wcześniej nie informowali o swoich działaniach obawiając się szybkiej dewastacji świeżo zamalowanych ścian.

Młodzież chce się skupić na idei akcji i dbać o bezpieczeństwo. W działania zaangażowało się kilkunastu uczniów z szkolnego koła w XII LO, a także innych poznańskich szkół średnich, najpierw zamalowując wulgarne napisy szarą farbą a później tworząc mural – informuje Mikołaj Babiak, przewodniczący szkolnego samorządu.

Warto także podkreślić wysoką jakość artystyczną projektu, który powstał wspólnym wysiłkiem młodzieży pod kierunkiem Grzegorza Myćki z Uniwersytetu Artystycznego. Myćka jest autorem graffiti na Estkowskiego, nagradzanym na międzynarodowych festiwalach, m.in. na 12 Międzynarodowym Triennale Plakatu w Toyama w Japonii.

Niestety przestrzeń w tym fyrtlu jest bardzo zaniedbana, wszędzie walają się śmieci, ogromny bałagan panuje przy nowej deweloperskiej inwestycji. Rada Osiedla występowała do władz miasta o zwiększenie bezpieczeństwa w tym rejonie – mówi radny Tomasz Dworek. Przede wszystkim jednak warto docenić zaangażowanie młodzieży – to oni są inicjatorami dobrych zmian.

Warto przyjść, podziwiać nowy poznański mural. A jak zapowiadają twórcy i uczestnicy projektu „Poznań bez nienawiści” spodziewać możemy się kolejnych grafitti.

W rejonie ulicy Na Podgórniku powstaje ogromne blokowisko i w znaczącym stopniu zmieni się charakter do tej pory spokojnej przestrzeni. W przyszłości w sąsiedztwie planowana jest I rama komunikacyjna i budowa kolejnych torów kolei metropolitalnej. Warto, żeby finansowo w przedsięwzięcia rewitalizacyjne włączyli się deweloperzy, póki co reklamujący swój projekt atutami sąsiedztwa.

Radny Marcin Liminowicz przypomina, że Rada Osiedla sygnalizowała już w przeszłości potrzebę utrzymania przejścia pod wiaduktem kolejowym w czystości, wyremontowania nawierzchni dla pieszych, a także oświetlenia tunelu, który nie tylko w godzinach nocnych stanowi wyzwanie dla odważnych mieszkańców pragnących udać się w stronę Cytadeli.

Warto przypomnieć, że PKP Polskie Koleje Linowe w roku 2017 uzgodniły z Zarządem Dróg Miejskich wykonanie prac związanych nie tylko z naprawą nawierzchni chodnika, lecz również wykonaniem oświetlenia ulicy znajdującej się pod wiaduktem. ZDM zapowiadał realizację powyższych prac jeszcze w roku 2018, jednakże na oświetlenie obiektu mieszkańcy czekają do dziś.

Tu przeczytacie o muralu na Estkowskiego

A tu kolejna przestrzeń na murale:

Share

Zobacz również