Nowowiejskiego, Taylora – co po stacjach CPN?

Od 11 lat Miasto Poznań próbuje zamienić się gruntami z koncernem Orlen. Zamiast skwerów i zadbanej przestrzeni w centrum miasta mamy gemelę! Problem dotyczy działek po stacjach paliw przy ulicach Nowowiejskiego / 23 lutego i Taylora. Rada Osiedla Stare Miasto podjęła uchwałę, w której zwróciła się do prezydenta miasta i poznańskich posłów o zintensyfikowanie działań związanych z zamianą gruntów.

Cześć radnych chciałaby w tych miejscach parkingi, większość optuje jednak za zieloną przestrzenią. Takie też są oczekiwania mieszkańców okolic 23 lutego. Warto wspomnieć tu społeczną akcję zrealizowaną w ramach Centrum Inicjatyw Lokalnych „Spójnik” – „Twój pies – Twoja kupa” – gdzie zabiegano o porządek w tym fyrtlu.

Parkingi na pewno nie powstaną przy Taylora – Kościuszki, gdzie miejscowy plan wskazuje na tereny zieleni. Tym niemniej cały ten kwartał wymaga nowej aranżacji. Dobrze wygląda fragment od strony Taczaka, natomiast warto przywrócić zieleń w innych punktach, gdzie dziś jest ogrodzony słupkami asfalt. Tu przygotowywany jest przez miasto projekt aranżacji zieleni w tym miejscu.

Miasto proceduje także miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu po stacji benzynowej na 23 lutego / Nowowiejskiego.

Czy powstanie tam skwer, czy cześć gruntu zostanie zabudowana poznaniacy będą mogli zdecydować w ramach konsultacji mpzp. Póki co jednak należy po tylu latach uporządkować sytuację prawną.

I tu przenosimy się w czasie, bo to informacja sprzed 11 lat, z 2013 roku. O status tej działki i innej przy ulicy Taylora również należącej do koncernu Orlen zapytałem Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Poznania.

Jak informuje dyr. Magda Albińska z WGN zauważyć należy, że uprzednio nieruchomości te stanowiły materię przedwstępnej umowy zamiany zawartej na podstawie aktu notarialnego Repertorium A nr 5917/2018 z dnia 10 sierpnia 2018 r., między Miastem Poznań a Polskim Koncernem Naftowym ORLEN S.A.

Wobec niezależnego od stron niespełnienia się warunków powyższej umowy, umowa ta wygasła, niemniej jednak strony zobowiązały się podjąć dalsze negocjacje w zakresie procedowania zamiany niniejszych nieruchomości.

Ze swej strony pragniemy także podkreślić, że mając na uwadze wagę sprawy, wielokrotnie podjęto rozmowy, a także kierowano do PKN ORLEN S.A. liczną korespondencję z prośbą o zajęcie przez Spółkę stanowiska w kwestii jej dalszego zainteresowana realizacją transakcji zamiany przedmiotowych nieruchomości, ewentualnie zbyciem na rzecz Miasta Poznania ich prawa użytkowania wieczystego w trybie umowy sprzedaży. Spółka do dnia dzisiejszego nie udzieliła odpowiedzi w odniesieniu do poruszonych wyżej zagadnień – informuje dyr. Albińska.

Wolą Miasta jest pozyskanie prawa użytkowania wieczystego ww. nieruchomości do gminnego zasobu nieruchomości, Miasto ponowi wystąpienie do Spółki z propozycją ich nabycia.

Odnosząc się natomiast do kwestii związanych z planem odbruku części ulicy Edwarda Taylora, uprzejmie informujemy, że z informacji pozyskanych z Zarządu Dróg Miejskich wynika, że projekt inwestycji planowanej przez ZDM na ulicy Edwarda Taylora zakłada wyłącznie realizację chodnika na części analizowanej działki Koncernu nr 7/1. ZDM dodał także, że powyższe zostało uprzednio ustalone ze Spółką

UZASADNIENIE UCHWAŁY RADY OSIEDLA STARE MIASTO w sprawie wniosku do Prezydenta Miasta Poznania o rozwiązanie sytuacji własnościowej i zintensyfikowanie działań związanych z uporządkowaniem i zazielenieniem działek znajdujących się w centrum Miasta na terenie Osiedla, będących w przeszłości stacjami paliw.

W styczniu Zarząd Osiedla pytał o status działań władz Miasta w zakresie działek, które w przeszłości były stacjami paliw. Opisywane w mediach odbruki przy ul. Taylora dotyczą tylko fragmentu miejskiej działki. Z pisma Wydziału Gospodarki Nieruchomości wynika, że powstał pat w rozmowach z właścicielem gruntów, którym jest spółka Skarbu Państwa.

Rada Osiedla Stare Miasto biorąc pod uwagę zmiany w strukturze zarządzania właściciela działek przy ul. Nowowiejskiego i Kościuszki/Taylora o ponowne wnioskuje o podjęcie rzeczowych rozmów dotyczących zamiany działek bądź przejęcia tych gruntów przez Miasto Poznań. Dotyczy działek: 23 lutego 14/6, Kościuszki/Taylora 7/1.

Dziś działki będące w przeszłości stacjami paliw są nieatrakcyjną zaniedbaną przestrzenią. To także zwykła konieczność uporządkowania tych fragmentów Poznania. Należy przypomnieć, że działania dotyczące zamiany działek prowadzone są od 2013 roku, a więc 11 lat!

Uchwałę staromiejscy radni kierują także do poznańskich posłów.

W związku z powyższym oraz § 5 ust. 1 pkt 1 Statutu Osiedla Stare Miasto stanowiącym, że Osiedle realizuje zadania, o których mowa w § 4, poprzez występowanie do organów Miasta, wydziałów oraz miejskich jednostek organizacyjnych z wnioskami i opiniami dotyczącymi realizacji zadań Miasta na obszarze Osiedla, w tym wnioskami o ujęcie w budżecie Miasta zadań dotyczących obszaru Osiedla , podjęcie niniejszej uchwały jest zasadne.

Przewodniczący
Rady Osiedla Stare Miasto
Tomasz Dworek

Media:

https://gloswielkopolski.pl/poznan-przy-ul-nowowiejskiego-kamienica-czy-skwer-plany/ar/766197
https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,29710253,twoj-pies-twoja-kupa-spolecznicy-ze-starego-miasta-maja.html

https://tenpoznan.pl/kolejny-zielony-skwer-w-centrum-poznania-na-przemiane-ta-zaniedbana-przestrzen-czekala-kilkadziesiat-lat/

Share

Zobacz również

1 odpowiedź

  1. MJ pisze:

    Przecież ten zły PIS, za którego panowania Orlen robił na złość lewackiemu Poznaniowi, już nie rządzi, więc w czym jest problem? Czy Orlen został oczyszczony z partyjnych nominatów?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *