Nadwarciańskie tematy – po spotkaniu z mieszkańcami

Kilkudziesięciu mieszkańców Starego Miasta wzięło udział w posiedzeniu Komisji Rewaloryzacji Terenów Nadwarciańskich, Zieleni i Ochrony Środowiska, które odbyło się w filii Biblioteki Raczyńskich na Chwaliszewie. Główne tematy dotyczyły dostępności dla mieszkańców parkingu przy ulicy Wenecjańskiej oraz hałasu i porządku nad Wartą.

Duża część spotkania dotyczyła parkingu przy ulicy Wenecjańskiej. Dziś użytkowany jest on przez grupę mieszkańców kilku sąsiednich budynków, a wnioski o udostępnienie wolnych miejsc wpłynęły do Rady Osiedla, która nie czuje się władna do zarządzania infrastrukturą postojową. Mieszkańcy postanowili podczas zebrania porozumieć się i wspólnie ustalić satysfakcjonujące zasady korzystania z parkingu. Osobą koordynującą współpracę jest pani Hanna Winnicka [e-mail: hania.winnicka@wp.pl]

Hałas nad Wartą

W odniesieniu do ubiegłego roku udało się wyeliminować hałas generowany przez kluby usytuowane nad Wartą [m.in. Relaks], dziś natomiast największą uciążliwością są osoby przychodzące nad rzekę z własnym sprzętem grającym [wielkimi boomboxami], a także wjeżdżające na dolną terase platformy muzyczne.

Mieszkańcy zwracali uwagę na skandaliczne zachowania młodzieży, często w ich odczuciu gimnazjalnej pijącej nad Wartą alkohol. Pomimo medialnych deklaracji rzecznika Straży Miejskiej w Poznaniu o zwiększeniu mandatów za picie alkoholu w miejscach niedozwolonych radni nie są przekonani o skuteczności działania służb.

Ogromnym problemem – jak wielokrotnie podkreślano, są pijane hałaśliwe grupy zmierzające nad Wartę i znad rzeki. Takie zachowania utrudniają mieszkańcom wypoczynek. Skargi składali mieszkańcy ulic na Chwaliszewie, Szyperskiej i Grobli, ale problem dotyczy całego obszaru Starego Miasta.

Pojawiły się także wnioski o objęcie miejskim monitoringiem ulicy Czartoria. Jak poinformował przedstawiciel Wydziału Zarządzania Kryzysowego, miasto planowało takie działania, ale problemem jest udostępnienie istniejącej infrastruktury technicznej przez spółkę Orange.

Urzędnicy Zarządu Dróg Miejskich informowali także o pracach związanych z nową organizacją ruchu na skrzyżowaniu Garbar z Estkowskiego.

Istniejące rozwiązanie programistyczne i infrastrukturalne zamontowane kilkanaście lat temu nie jest w stanie szybko reagować na obecne natężenie ruchu. ZDM ogłosił przetarg na prace poprawiające warunki dla wszystkich użytkowników dróg. Projekt realizowany jest w dwóch etapach. Zakończona została wymiana żółtych przycisków zmiany świateł, co związane jest m.in. z dostosowaniem infrastruktury dla osób niedowidzących.

Staromiejscy radni postulowali także o likwidację dzikiego parkingu przy Starej Gazowni.

Swoje auta pozostawia tutaj bez stosownej opłaty kilkadziesiąt osób. To miejsce w sąsiedztwie Parku w Starym Korycie jest bardzo mocno zaniedbane, przynoszące wstyd Poznaniowi. W sytuacji zmniejszenia się liczby miejsc postojowych ważne jest także, by uszczelnić strefę parkowania. Pamiętać musimy, że środki ze strefy przeznaczane są na remonty śródmiejskich chodników i dróg. Właśnie te pieniądze pozwoliły na rozpoczęcie działań rewitalizacyjnych na ulicy Rybaki.

Radni zwrócili uwagę, że opiniowano już projekt zmian komunikacyjnych i rewaloryzacyjnych tego fragmentu Poznania, obejmującego m.in. fragment ulicy Łaziennej i Ewangelickiej, dlatego ze smutkiem przyjęli informacje, że dziś nie są możliwe zmiany w tym fyrtlu. Po przeprowadzeniu w tym miejscu prac technicznych przez spółkę Aquanet przestrzeń może być zrewaloryzowana dopiero w 2019 roku.

Dziękujemy dyrekcji Biblioteki za udostępnienie sali na spotkanie oraz pani Karolinie Dąbrowskiej za pomoc w organizacji.

W posiedzeniu Komisji udział wzięli radni: Sławomir Cichocki, Tomasz Dworek, Andrzej Rataj, Krzysztof Sroczyński

Share

Zobacz również