Komisariat Policji otwarty po gruntownym remoncie

Warunki, w których wcześniej pracowali staromiejscy policjanci były bardzo słabe. Pod koniec 2016 roku rozpoczął się remont, a funkcjonariuszy przeniesiono do innych lokalizacji. Teraz jednak prace zostały zakończone i policjanci będą mogli korzystać z nowoczesnego biurowca, wyposażonego m.in. w doskonały sprzęt elektroniczny.

Remont komisariatu trwał od jesieni 2016 roku. W ramach prac, został zmodernizowany i odnowiony cały budynek. Blisko 11 milionów złotych pochodzi z Programu modernizacji Policji na lata 2017-2020. Natomiast prawie 12 milionów w ramach darowizny, przekazało miasto Poznań. Stan etatowy komisariatu to 172 osoby, z czego 160 to policjantki i policjanci.

Od strony podwórza została dobudowana przeszklona, zewnętrzna winda oraz pawilon służący do odpraw policjantów. Dodatkowo cała przestrzeń nieużytkowego poddasza została zagospodarowana, co zwiększyło powierzchnię użytkową całego budynku. To właśnie tam jest zlokalizowana siedziba miejskiego monitoringu. Natomiast zaplecze komisariatu to wymieniona nawierzchnia, nowe wiaty garażowe i garaże.

Całość prac była prowadzona w ścisłej współpracy z miejskim konserwatorem zabytków, ze względu na charakter i wiek budowli. Jest to budynek dawnego pruskiego Urzędu Celnego. Został wzniesiony w latach 1882-1884. Budynek powstał w oparciu o projekt Heinricha Kocha, a głównym wykonawcą był Otton Hirt. W okresie międzywojennym mieściła się tutaj siedziba Urzędu Celnego oraz Urząd Akcyz i Monopoli.

Dzięki zakończonej inwestycji policjanci, którzy do tej pory pracowali w pięciu różnych lokalizacjach, wrócili do siedziby przy Al. Marcinkowskiego 31 w Poznaniu. Komisariat Policji Stare Miasto położony jest w ścisłym centrum Poznania. Pod swoja opieką policjanci mają ponad 56 tysięcy ludzi ale z uwagi na turystyczny charakter śródmieścia, zabytki, gastronomię, liczba osób czasowo przebywających w rejonie Starego Miasta przekracza kilkakrotnie liczbę stałych mieszkańców. [materiały Wielkopolskiej Policji]

zdjęcia: Wielkopolska Policja, historyczne: MKZ, za poznanmojemiasto.com, fotopolska

Poniżej Komisariat Policji przy ul. 27 Grudnia / 3 Maja (lata 1930-36), fot. NAC

 

Share

Zobacz również