Kolejne „czyszczenie” kamienicy na Starym Mieście?

Mieszkańcy staromiejskiej kamienicy przy ul. Długiej 3 muszą opuścić swoje mieszkania. Niektórzy mieszkają tu prawie 70 lat.

Inwestor z Białegostoku kupił kamienicę wraz z lokatorami. Teraz zamierza zrobić w niej hotel. Mieszkańcy otrzymali pisma od prawnika właściciela z informacją, że mają się wyprowadzić w terminie 7 dni (choć nie jest to zgodne z prawem). Nie mają dokąd!

Rodzina jednej z lokatorek otrzymała przydział na mieszkanie w tej kamienicy z Urzędu Miasta w 1947 roku, przydział na czas nieokreślony. Na własny koszt wykonywała remonty i podnosiła standard lokalu. Dziś ma spakować swoje rzeczy i opuścić lokal.

O sytuacji wie Pełnomocniczka Prezydenta do spraw Lokatorskich Magdalena Górska. Sprawę opisała na swoim facebookowym profilu 22 stycznia. Napisała w nim o mieszkańcach „Są zdeterminowani by walczyć o swoje prawa. To lubię !!!!!”

Chcemy publicznie zapytać na jaką realną pomoc mogą liczyć mieszkańcy ze strony Miasta, gdyż oprócz determinacji potrzebują też wsparcia – mówi radna Lidia Koralewska.

Nowy właściciel w ubiegłym roku zaczął wykonywać prace (odwierty, wykucia) uprzykrzające lokatorom życie. Takie metody działania były już w Poznaniu stosowane, a cała sytuacja jest ogromnym stresem dla ludzi. W tym roku zmarło dwóch lokatorów budynku.

Wśród lokatorów jest samotna seniorka (84 lata), rodzina z niepełnosprawną córką poruszającą się na wózku inwalidzkim, oraz rodzina wielodzietna z uczącymi się dziećmi i młodzieżą. Każdy z tych przypadków wymaga osobnego rozpatrzenia i indywidualnej pomocy.

Zaznaczenia wymaga też fakt, że nikt z lokatorów nie zalega z płatnościami.

Chcemy by Stare Miasto było miejscem przyjaznym do życia. By chciały tu mieszkać rodziny z dziećmi, by w parkach spotykali się seniorzy, by lokalne sklepy i punkty usługowe tętniły życiem. Polityka miasta niestety funkcję mieszkaniową centrum spycha na dalszy plan pozwalając by zastąpił ją najem krótkoterminowy i funkcja hotelowa. Pozwolenie na zmianę sposobu użytkowania kamienicy przy ul. Długiej 3 sprawi, że kolejni mieszkańcy, podatnicy, zostaną zmuszeni do wyprowadzki z tego rejonu.

Działania koordynuje radna Lidia Koralewska

Share

Zobacz również