Grobla 6. Jak rozwiązać parkingowe problemy?

Mieszkańcy ul. Grobli 6 zwrócili się do Rady Osiedla z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemów parkingowych przy swojej kamienicy. W spotkaniu z udziałem kilkudziesięciu osób uczestniczył radny Tomasz Dworek.

Na Grobli obowiązuje ruch jednokierunkowy, a na części ulicy parkowanie skośne bądź równoległe. Przy budynku numer 6 funkcjonuje znak zakładający pozostawianie aut wzdłuż chodnika, choć od wielu lat parkowano tam skośnie – jak mówią mieszkańcy z powodu niewystarczającej liczby miejsc.

Od kilku dni Straż Miejska skrupulatnie egzekwuje wprowadzoną organizację ruchu, wystawiając kilkadziesiąt mandatów. Mieszkańcy proszą o ustawienie znaku umożliwiającego parkowanie skośne, jak odbywa się to na innym fragmencie Grobli. Zaznaczają przy tym, że pozostanie tu wymagana prawem szerokość chodnika – wskazuje Marzena Cieloszyk, która zorganizowała spotkanie.

Poproszę Zarząd Osiedla o skierowanie pisma do Miejskiego Inżyniera Ruchu z prośbą o rozważenie postulowanego przez mieszkańców rozwiązania – informuje radny Tomasz Dworek i dodaje, że warto zrobić tutaj spotkanie z urzędnikami, by porozmawiać o sytuacji parkingowej w tym fyrtlu.

Problem z pozostawieniem auta wynika m.in. z sąsiedztwa pobliskiej Gazowni, której klienci z całego Poznania nie mają dedykowanego parkingu. Warto podjąć rozmowy ze spółką gazowniczą, by udostępniała parking dla swoich klientów na swoim, dużym terenie.

Jednym z pomysłów staromiejskich radnych jest wprowadzenie miejsc parkingowych dedykowanych mieszkańcom. Pilotaż rozwiązanie wdrożono na ulicy Rybaki, dobrze więc zastosować go także na innych ulicach.

Mieszkańcy proszą, aby przy ich kamienicy wprowadzić parkowanie skośne i wskazują, że takie jest na innym fragmencie Grobli.

Tymczasem radni wskazują na ogrom nielegalnego parkowanie przy Moście Rocha i ulicy Za Groblą, gdzie codziennie kilkadziesiąt aut omija strefę parkowania, pozostawiając swoje auta m.in., na trawniku. To powinny być miejsca dla mieszkańców. Niestety z uporządkowaniem sytuacji od kilku miesięcy nie potrafią sobie poradzić miejskie służby.

————————————————————————————————————–

Nielegalne parkowanie na Ewangelickiej

——————————————————————————————————————–

Rada Osiedla otrzymała także maila od mieszkańca ulicy Grobla.

Na ulicy Grobla i w okolicy jest sporo miejsc parkingowych (2 dziado-parkingi, nielegalny parking przy Nowej Gazowni, sporo miejsc w okolicy Za Groblą i wystarczy sobie zrobić mały spacer i znaleźć miejsca. Chciałbym aby w całym mieście Poznań (tak jak w Pradze, Berlinie, Hadze, Amsterdamie etc ) wprowadzono parking tylko dla mieszkańców – podwyższono ceny za parking i budowano parkingi park and ride dla przyjezdnych. Mam marzenie, że na ulicy Grobla kiedyś dojdzie do zasadzenia wielu drzew, powstaną ławeczki (tak, ludzie siadają na krawężnikach) i zostanie wyrównana kostka (ludzie szybko jeżdżą i to powoduje spory hałas, a rowerzyści jeżdżą po chodnikach bo po kostce się nie da).

Podsumowując. Więcej zieleni, mniej parkingów, ławeczki, wyrównana kostka i więcej drzew. Zieleń oswaja klimat – jak nie dzisiejsi mieszkańcy to może ich dzieci docenią takie zmiany.

Mamy nadzieję, że zamieszkanie parkingowe jest dobrym pretekstem do rozmów – konsultacji i dalej działań związanych z rewitalizacją tego fyrta. A niebawem będzie to koniecznością, związaną m.in. z budową Kładki Berdychowskiej. Pamiętać powinniśmy, że zwycięska koncepcja zakłada trakt komunikacyjny przez tereny Gazowni.

Share

Zobacz również