Dziecięca Mapa Marzeń – prezydent odpowiada na postulaty

We wrześniu na Starym Mieście obradowała dziecięca Rada Miasta Poznania. Młodzi radni dyskutowali o potrzebach swoich rówieśników, stworzyli mapę potrzeb, a na koniec jednogłośnie przyjęli ją w głosowaniu! Ten dokument przesłaliśmy do pana prezydenta Jacka Jaśkowiaka, a urzędnicy odpowiedzieli na przedstawione postulaty.

Dzieci prosiły, by zamontowano dużo nowych i wygodnych ławek, szczególnie w rejonie Starego Rynku – tu Urząd wskazuje naszą Radę Osiedla jako jednostkę finansującą – oczywiście możemy podjąć się tego wyzwania, ale uprzedzamy – potrzebne będą zgody Miejskiego Konserwatora Zabytków, Pełnomocnika Prezydenta Miasta Poznania ds. Estetyki Wizerunku Miasta Poznania oraz Estrady Poznańskiej (wystąpimy o nie!), niebawem ma również ruszyć wielka przebudowa Starego Rynku – zawnioskujemy, by ujęto ten postulat Radnych.

Dzieci chciałyby darmowych automatycznych toalet przy poznańskich placach zabaw – tu odpowiedź jest negatywna – Poznań deklaruje brak środków na ten cel, sugeruje, by zgłosić problem do Rad Osiedli (Rady Osiedli nie mają takich funduszy – przecież UMP wie o tym). Drodzy Radni – nie poddawajcie się! My też nie raz otrzymywaliśmy takie odpowiedzi – należy ciągle brnąć do realizacji postulatu – jak to mówią „kropla drąży skałę”! Będziemy Was wspierać!

Wniosek o wprowadzenie jak największej ilości zielonych, trawiastych torowisk zostanie przekazany do odpowiedniej miejskiej jednostki, czyli do Zarządu Transportu Miejskiego – trzymamy kciuki!

Poruszona kwestia zbyt małej dbałości o czystość. Miasto nadal będzie dbało o to by było czysto i schludnie, ale również postawi na edukowanie społeczeństwa!

Czyste fontanny i jeziora – ważny postulat Rady Dziecięcej! Urząd wskazuje w piśmie kto i za co odpowiada, opisuje jak dba się o fontanny, jeziora, rzeki. Trzeba przyznać, że w ostatnim czasie Poznań z coraz większą świadomością sprawuje nadzór nad środowiskiem. Pamiętajmy, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za czystość w mieście, musimy się pilnować i edukować!

Zewnętrzne siłownie dla dzieci – Zarząd Zieleni Miejskiej, czyli jednostka zajmująca się parkami, skwerami, placami zabaw podobno nie otrzymała dotychczas wniosków o ustawienie siłowni dla dzieci, można zatem ponownie wystąpić z tą propozycją wskazując od razu miejsce, gdzie najlepiej się sprawdzi.

Linearia – tak, parki linowe – nie! Nie zawsze udaje się wszystko od razu – ważne by znaleźć w sobie siłę i pomalutku prowadzić sprawy do celu, ZZM nie widzi możliwości (bardzo częste sformułowanie w pismach jakie i my, dorośli Radni otrzymujemy, które nie mówi nam zbyt dużo) tworzenia parków linowych w mieście.

Wodny Plac Zabaw – jeden jest, drugi będzie! To na pewno ucieszy naszych drogich młodych Radnych, w parku przy Arenie powstanie drugi wodny plac zabaw w Poznaniu!

Kurtyny wodne – Urząd pyta, gdzie dokładnie powinny stanąć, by mogły cieszyć poznaniaków w kolejnych latach (ważne by w pobliżu był hydrant, podłączenie wodne a usytuowanie nie może powodować niebezpieczeństwa).

Kurtyna wodna przy Starym Browarze, fot. T. Dworek

Przejście przez ul. przez Solną na raz – tak! W piśmie wyraźnie napisano, że już dziś sygnalizacja świetlna powinna działać tak, by nikt nie musiał czekać na małej wyspie pomiędzy pasami ruchu w drodze do szkoły, należy to szybko sprawdzić – czekamy na wieści! Brawo Dziecięca Rada!

Duże lodowisko na pl. Wolności – niestety… Miasta nie stać na to, Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji nie znajdują w swoim portfelu pieniędzy. Bez obaw, jak wyżej – pomożemy Wam, wspólnie uda się i to!

Wielkie iluminacje bożonarodzeniowe – Urząd odpowiedział już po Świętach , ale wydaje się nam, że w tym roku mamy ładnie oświetlone miasto!

Świąteczy Plac Wolności -fot. Maria Sokolnicka - Guzek

Kolejka turystyczna z audio przewodnikami dla dzieci i dorosłych w wielu językach – kolejny raz odpowiedź jest negatywna, przyczyna jest ta sama – brak środków, brak pieniędzy… pomysł jest jednak wyśmienity, będziemy o nim pamiętali i przy każdej możliwości będziemy przypominali Prezydentowi o tym postulacie Waszej Rady!

Tworzenie pasów dla rowerów przez zwężanie miejsca dla aut – ten pomysł będzie realizowany

Remont w kamienicy przy ul. Kościuszki 80; przeprowadzona zostanie modernizacja budynku poczynając od instalacji wodnych, kanalizacyjnych i grzewczych po malowanie klatek schodowych, renowację bramy wjazdowej. Miasto wystąpi również z wnioskiem o pożyczkę na termomodernizację budynku! Brawo Młodzi Radni!

Tak w skrócie, choć dość długo odpisał nam Zastępca Prezydenta Pan Maciej Wudarski – dziękujemy za poważne potraktowanie najważniejszych obywateli świata – dzieci!

Pismo – odpowiedź prezydenta Macieja Wudarskiego

Share

Zobacz również