Czy w centrum potrzebne są koperty dla pojazdów osób z niepełnosprawnością?

W Poznaniu wyznaczono 772 miejsca parkingowe przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami, z czego 181 charakterystycznych niebieskich „kopert” znajduje się w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania. Skorzystanie z tych miejsc wymaga posiadania ważnej karty parkingowej, wydawanej zgodnie z obowiązującymi przepisami. Osoby z niepełnosprawnościami zameldowane w Poznaniu mogą dodatkowo wykupić identyfikator uprawniający do parkowania na wszystkich ogólnodostępnych miejscach w strefach płatnych za 15 zł kwartalnie.

Dostępność przestrzeni miejskiej dla osób z niepełnosprawnościami oraz likwidacja barier architektonicznych i komunikacyjnych są uznawane za jedne z kluczowych wyzwań dobrego miasta, a zapewnienie możliwości swobodnego poruszania się po mieście powinno być standardem. Na Starym Mieście wciąż nie jest to oczywiste!

Na wniosek Rady Osiedla Stare Miasto Zarząd Dróg Miejskich przeprowadził inwentaryzację miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami na tym terenie. Lokalizacje tych miejsc zostały oznaczone na mapie dostępnej w „Systemie Informacji Przestrzennej Miasta Poznania” (kategoria: Transport, koperty dla niepełnosprawnych). Obecnie trwają prace nad udostępnieniem tej mapy również na stronie internetowej Zarządu Dróg Miejskich.

Niepokój budzi jednak fakt, że w wyniku prowadzonych remontów część miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami jest likwidowana bez uzasadnienia. Przykładem jest ulica Franciszka Ratajczaka, gdzie obecnie znajduje się 6 „kopert”, a po zakończeniu inwestycji tramwajowej mają pozostać jedynie 2 – informuje radna Linda Wagemann Szymczak, zastępczyni przewodniczącej Osiedla Stare Miasto.

Na wyremontowanym odcinku tej ulicy zlikwidowano wszystkie 3 miejsca dla osób z niepełnosprawnościami. Może to wynikać z ogólnego zmniejszenia liczby miejsc parkingowych w centrum – zgodnie z przepisami 4% wszystkich miejsc powinno być przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami, więc redukcja ogólnej liczby miejsc skutkuje także zmniejszeniem liczby „kopert”.

Natomiast przy skrzyżowaniu placu Wolności z ulicą 3 Maja i Ratajczaka wskazano…. 14 niebieskich kopert. Na dodatek przy budynku Arkadii osoby z niepełnosprawnością, żeby skorzystać z miejsca postojowego muszą pokonać dwa stopnie!

Mieszkańcy zwracają także uwagę na konieczność sensownego zaplanowania niebieskich kopert. Należy wziąć pod uwagę miejsca aktywności seniorów, przychodni czy urzędów. Skomasowanie w jednym punkcie kilku kopert obsługujących całą ulicę nie spełnia kryteriów dostępności.

Zarząd Dróg Miejskich poinformował także, że nie posiada danych o liczbie aktywnych kart parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami. Wyznaczanie i ewentualna redukcja miejsc odbywają się doraźnie, w odpowiedzi na wnioski mieszkańców i przedsiębiorców, jednak nie wszystkie wnioski są uwzględniane.
Przykładem jest odmowa wyznaczenia „koperty” dla mieszkanki wyremontowanej części ul. Ratajczaka.

Zarząd Dróg Miejskich poinformował starszą panią, że po zapoznaniu się z opinią Miejskiego Inżyniera Ruchu nie może przychylić się do prośby. Motywował to między innymi bliską lokalizacją kopert dla osób z niepełnosprawnościami na ul. Ratajczaka zaraz ze skrzyżowanie z ul. Św. Marcin. Tymi samymi kopertami, które na jesień z powodu remontu w ramach inwestycji „Projekt Centrum – etap II” będą niedostępne – komentuje staromiejska radna.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *