Czy Magistrat zamierza przestrzegać reguł demokracji?

W porządku obrad Rady Miasta Poznania znalazł się punkt dotyczący nadania fragmentowi trawnika nazwy: skwer imienia Lecha i Marii Kaczyńskich. Radni wyrażają swój niepokój w kontekście możliwości pominięcia opinii lokalnej społeczności – Osiedla Stare Miasto na terenie którego wprowadzone ma być nowe nazewnictwo – przede wszystkim w kontekście przestrzegania demokratycznych standardów państwa prawa, w tym Statutu Miasta Poznania.

W porządku obrad każdej Sesji Rady Osiedla Stare Miasto [ROSM] jest zazwyczaj kilkanaście – kilkadziesiąt punktów. Są to przede wszystkim tematy związane z ważnymi dla mieszkańców rozwiązaniami, jak miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, kwestie związane z bezpieczeństwem czy podziałem środków finansowych, ale także tematy interwencyjne dotyczące bieżących problemów mających wpływ na komfort życia w trudnej staromiejskiej przestrzeni. Do tematów pilnych nie należą te związane z nazewnictwem, zwłaszcza, że Rada Osiedla Stare Miasto wyrażała już w uchwale wątpliwości co do dzielenia skwerków czy placyków nadając im nazwy kolejnych patronów, co nie wpływa pozytywnie ani na przejrzystość nazewnictwa ani na godne upamiętnienie bohaterów.

Zgodnie z przepisami prawa na podjęcie uchwały radni mają czas do 11 czerwca 2021 r. I po tym terminie uznać można, że spełniony został protokół legislacyjny w ramach kompetencji samorządowych Miasta Poznania.

Przedstawiane przez władze miasta projekty uchwał omawiane są w komisjach tematycznych, m.in. w Komisji Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji lub podczas posiedzeń Zarządu Osiedla.

A Rada Miasta Poznania zobligowana jest w wielu tematach, także tych, związanych z nazewnictwem do zasięgnięcia opinii lokalnego samorządu. Nie musi tej opinii wziąć pod uwagę, ale konieczna jest uchwała Rady Osiedla.

Bywało tak, że procedury związane z finansami wymuszały na Radzie Osiedla zwołanie sesji nadzwyczajnej. Jeżeli z jakichś powodów temat nazewnictwa okazałby się pilny to takie rozwiązanie zgodnie z demokratycznymi procedurami można zastosować.

Nie znaczy to, ze Rada Osiedla odstąpiła od podjęcia uchwały, wskazała natomiast brak pilności projektu, uznając, że głosowanie powinno odbyć się na kolejnej Sesji, poprzedzone dyskusją w komisji.

Wnioskodawcy nie uznali niestety za stosowne, w ramach zwykłej działalności radnych miejskich na zwykłą rozmowę z radnymi osiedlowymi, co więcej nawet nie odwiedzili wskazywanego miejsca na skwer. Gdyby pofatygowali się w okolice ul. Kutrzeby / Księcia Józefa zobaczyliby bałagan przy pomniku Armii Poznań, który posłużył nawet wandalom za toaletę!

Uchwala lokalnego samorządu podjęta zostanie podczas kolejnej sesji zwyklej bądź zwołanej w trybie nadzwyczajnym, zgodnie z demokratycznymi i prawnymi standardami. W przypadku ich naruszenia może zaistnieć konieczność zaskarżenia uchwały Rady Miasta Poznania do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Rada Osiedla Stare Miasto, dzień przed sesją, o godz. 18:00 otrzymała kolejny wniosek do zaopiniowania dotyczącą nazewnictwa, tym razem skweru Bohaterów Bitwy nad Bzurą. Korespondencja została poprzedzona telefonem ze strony zastępcy prezydenta Poznania, a projekt uchwały z uzasadnieniem pojawił się w ekspresowym tempie na sesji.

Radni uznali jednak, że tematy związane z nazewnictwem nie są pilne i nie wyrazili w głosowaniu woli uzupełnienia obszernego porządku obrad o ten wniosek. Przepisy prawa wskazują tu, ze porządek Sesji przygotowywany przez Zarząd Osiedla ustalany jest na siedem dni przez obradami.

Statut Miasta Poznania w § 40 stwierdza:

  1. W sprawach dotyczących danego osiedla w zakresie uregulowanym w statucie osiedla zasięganie opinii osiedla jest dla organów Miasta i jednostek organizacyjnych Miasta obligatoryjne.
  2. Organy Miasta i jednostki organizacyjne Miasta zobowiązane są do informowania osiedla o sposobie wykorzystania lub niewzięciu pod uwagę opinii osiedla, wraz z podaniem uzasadnienia.

30 dniowy termin odpowiedzi reguluje m.in. kodeks postępowania administracyjnego, którym podpierają się także prawnicy Urzędu Miasta Poznania doprecyzowując przepisy w projekcie nowych statutów rad osiedli:

W zakresie zasięgania opinii Osiedla przez organy Miasta, Urząd lub jednostki organizacyjne Miasta, zastosowanie mają odpowiednie postanowienia Statutu Miasta. Jeżeli uprawnione organy Osiedla nie wydadzą opinii w ciągu 30 dni od daty otrzymania wniosku, uznaje się, że nie skorzystały z przysługującego im uprawnienia. W uzasadnionych przypadkach organy Osiedla mogą zwrócić się o wydłużenie terminu wydania opinii

Share