Co z placem przez CK Zamek?

W związku z informacjami władz miasta dotyczących braku wystarczających środków na budowę tramwaju w ulicy Ratajczaka, a tym samym wstrzymanie inwestycji Rada Osiedla Stare Miasto wnioskuje o rozpoczęcie rewitalizacji placu przed Centrum Kultury Zamek.

Środki finansowe będące w dyspozycji władza miasta powinny pozwolić na przeprowadzenie tej zapowiadanej wcześniej inwestycji. Co istotne pozwoliłoby to na realizację całość prac w tym rejonie, bez konieczności w przyszłości kolejnych utrudnień drogowych czy dla mieszkańców.

Z informacji uzyskanych z Centrum Kultury Zamek inwestycja posiada dokumentację pozwalającą na szybkie rozpoczęcie inwestycji.

Centrum Kultury Zamek jest Dobrym Sąsiadem na Starym Mieście włączającym się w proces rewitalizacji, tym samym rozpoczęcie prac na placu przed tą ważną dla lokalnej społeczności i wszystkich poznaniaków instytucją pozwoli na dalsze oczekiwane działania na rzecz mieszkańców.

Uchwałę przygotował radny Tomasz Dworek

https://ckzamek.pl/artykuly/5325-wyniki-konkursu/

Dziedziniec od strony ulicy Św. Marcin to miejsce, które wpisuje Zamek w przestrzeń miasta. Plac, wykorzystywany jako parking, zgodnie ze zwycięskim projektem ma zostać przekształcony w zielony dziedziniec, miejsce spotkań i inspiracji oraz element realnej rewitalizacji śródmieścia Poznania.

Poza funkcją codziennego odpoczynku CK Zamek będziemy tu realizować program edukacyjny i animacyjny oraz niewielkie wydarzenia muzyczne i teatralne.

Aby zadbać o wysoką jakość rozwiązań, rozpisano konkurs architektoniczny, przeprowadzony w pionierskiej, dwuetapowej formule. I nagrodę otrzymało Aleksander Wadas Studio

W uzasadnieniu wyboru Przewodniczący Sądu Konkursowego mgr. inż. arch. Piotr Kostka podkreślił, że „zwycięska praca konkursowa odpowiedziała wyczerpująco na potrzeby zamawiającego. Pawilon z częścią gastronomiczną i zapleczem socjalnym, wychodzący z aktywnością zamkową na zewnątrz z wyświetlanymi na ledowym ekranie z informacjami o wydarzeniach w Zamku, tworzy strefę zewnętrzną projektowanego założenia. Masywny dach pawilonu nawiązuje do architektury Zamku a domknięty plac pomiędzy Zamkiem i pawilonem, podzielono czytelnie na strefy wypoczynku i reprezentacyjną. Projekt daje dużo możliwości aranżacji przestrzeni placu, w centralnej części umieszczono dysze chłodzące oraz płytkie lustro wody wykorzystywane latem dla ochłody lub zimą jako lodowisko – praca jako jedyna pokazała aranżacje przestrzeni we wszystkich porach roku.

Uznanie Sądu Konkursowego znalazło ciekawe rozwiązanie posadzki z wykorzystaniem starych płyt, uzupełnianych w procesie wykonania nowej posadzki, a także zagospodarowania szarej wody opadowej, świadczące o świadomym podejściu do zrównoważonego projektowania.

Uznanie w oczach Sądu Konkursowego znalazło także szczegółowo opracowane projekty indywidualnych mebli stałych-betonowych, uzupełnianych zaprojektowaną zielenią oraz mobilnych-aluminiowych. Meble miejskie zostały rozmieszczone w sposób przemyślany tworząc przyjemne enklawy na różne okazje. Dodatkowo enklawy te wydzielone zostały, przemyślaną pod kątem zmiany pór roku, całoroczną zielenią.

Share

Zobacz również