Co dalej z „Lustrami” ze Św. Marcina?

Ze Świętego Marcina zniknie instalacja prof. Jana Berdyszaka – „Obszary obrazów efemerycznych”, znana również jako „Lustra”. Konieczność przeniesienia artystycznej konstrukcji jest wynikiem wielu okoliczności związanych z realizacją kolejnego zakresu inwestycji Program Centrum, jak również z planami budowy nowej siedziby Teatru Muzycznego przy ul. Skośnej – informuje w piśmie do Rady Starego Miasta Katarzyna Parysek – Kasprzyk zastępca Dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

O zmianę lokalizacji rzeźby postuluje także pełnomocnik Prezydenta ds. Osób z Niepełnosprawnościami jak również Akademia Muzyczna w Poznaniu, ze względu na wystające elementy instalacji znajdującej się w pasie drogowym, które są realną przeszkodą i stanowią zagrożenie dla osób niewidomych i niedowidzących.

Jak informuje Magistrat projekt nowego zagospodarowania tego fragmentu ul. św. Marcin był omawiany w ramach spotkań Zespołu ds. Programu Centrum, a uzgodnienia w tym zakresie były dokonywane z Miejskim Konserwatorem Zabytków, Plastykiem Miejskim, Fundacją „Vox Artis” będąca właścicielem rzeźby, a także synem zmarłego artysty – prof. Marcinem Berdyszakiem, który w obliczu przedstawionych powyżej okoliczności wyrazili zgodę na zmianę lokalizacji rzeźby.

Obecnie Miasta prowadzi ustalenia co do nowego umiejscowienia instalacji oddającego ideę i kontekst twórcy.

Rzeźba Jana Berdyszaka pojawiła się w miejskiej przestrzeni w 2009 roku i od tego momentu jest nierozłącznym elementem żyjącego miasta.

Rzeźba w zamierzeniu twórcy miała unaoczniać przechodniom krótkotrwałość i przemijalność miejskich obrazów – tego, co na co dzień mija każdy obywatel wielkiego miasta w swoim dynamicznym ruchu.

Lokalizacja instalacji „Obszar obrazów efemerycznych”, znanej również jako „Lustra” wynikała z wyboru artysty. Rzeźba przestrzenna nie jest jak pomnik, który jest możliwy do zmiany lokalizacji.

Jest to dzieło sztuki zrobione dla danej przestrzeni i dla danego miejsca. Idea dzieła in situ. Dziś rzeźba doskonale wpisuje się w sąsiedztwo i wchodzi w relację z nowym obszarem architektury, nowoczesnym budynkiem „Bałtyku”.

Działania koordynuje radna Magdalena Ignaszak, przewodnicząca Komisji Kultury Rady Starego Miasta.

fot. Tomasz Dworek

Share

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *