Budżet 2013 – zapraszamy do współpracy

Przystępujemy do tworzenia planu wydatków (budżetu) Osiedla Stare Miasto, jednostki pomocniczej samorządu terytorialnego Miasta Poznania, znajdującej się w sercu Poznania.

Po wejściu w życie w 2011 roku nowej struktury samorządowej w Poznaniu, nasze Osiedle ma prawie 30 tysięcy mieszkańców i największy budżet spośród samorządów pomocniczych Poznania.

Zapraszamy mieszkańców, a także inne zainteresowane osoby, do zaangażowania się w tworzenie nowego budżetu, w nawiązaniu do zasad tak zwanego budżetu obywatelskiego (budżetu partycypacyjnego), przy czym działania te są ograniczone ze względu na istniejące możliwości czasowe i organizacyjne.

Prosimy o przedstawianie propozycji do środy, 25 lipca.

Jak zgłaszać propozycje:


Prosimy o zwrócenie uwagi, aby propozycje te pozostawały w zakresie naszych zadań i możliwości finansowych (dalsze informacje poniżej). Prosimy też o kilka zdań uzasadnienia.


Od początku działalności zajmujemy się istotnymi sprawami dotyczącymi naszej okolicy, w zakresie między innymi tworzenia więzi lokalnych, funkcjonowania i rozwoju infrastruktury technicznej, lokalnych dróg, chodników i parkingów, porządku i bezpieczeństwa, stanu środowiska, skwerów, zieleńców, parków.

W 2013 roku będziemy dysponować znaczną kwotą ponad 870.000 zł, z czego około 700.000 zł powinniśmy przeznaczyć na dobre inwestycje, pożyteczne dla naszej okolicy. Pieniądze te pochodzą z naszych podatków i zależy nam, aby zostały jak najlepiej wydane, aby przeznaczone były na potrzebne cele i abyśmy wspólnie decydowali o ich przeznaczeniu.

Nasza inicjatywa ma na celu zwiększenie zaangażowania mieszkańców w troskę o swoje Osiedle i jest elementem tworzenia więzi lokalnych. Stanowić to może bardzo dobry przykład współorganizowania i wspierania inicjatyw mieszkańców Osiedla zmierzających do poprawy warunków ich życia.


Zaangażowanie Państwa może polegać na zgłaszaniu propozycji do planu wydatków Osiedla na 2013 rok, które to zadania pozostają w zakresie zadań przekazanych Osiedlu i w zakresie możliwości finansowych Osiedla, na przykład:

  • konserwacji parków, skwerów, zieleńców, chodników,
  •  prac remontowych w miejskich gimnazjach, szkołach podstawowych i przedszkolach,
  • miejskich chodników oraz dróg wewnętrznych
  • małej architektury, placów zabaw.

Zamierzamy wspólnie przeprowadzić takie działania jak:

  • wnioskowanie o ujęcie w budżecie Miasta zadań dotyczących obszaru Osiedla;
  • ustalanie planu wydatków na 2013 rok,
  • ustalanie listy zadań po rozeznaniu potrzeb Osiedla oraz uwzględniając możliwości realizacyjne, wskazując kolejność (hierarchię) ich realizacji.

Pierwsze elementy proponowanej inicjatywy realizowane były w 2011 roku podczas prac nad planem wydatków Osiedla na 2012 rok, a niektóre z propozycji mieszkańców zostały wpisane do planu wydatków na 2012 roku i są już wykonane lub będą niedługo realizowane, w tym:

  • dokończenie modernizacji zieleńca im. Ignacego Łukasiewicza i placu zabaw przy ulicy Za Groblą,
  • modernizacja przystanku tramwajowego przy ulicy Fredry,
  • utworzenie placu rekreacyjnego dla mieszkańców, zwłaszcza dla seniorów,
  • działania zmierzające do rozwoju systemu monitoringu na Starym Mieście,
  • oświetlenie Skweru Królowej Jadwigi,
  • akcja na rzecz odnowy dotychczasowych skwerów i tworzenia nowych miejsc zieleni,
  • wprowadzanie udogodnień dla rowerzystów na Starym Mieście (w tym stojaki rowerowe przed szkołami, uczelniami, urzędami),
  • ustawienie ławek w okolicach Starego Rynku.

Naszymi konkretnymi działaniami będziemy chociaż w części realizować idee budżetu partycypacyjnego – takiego gdzie mieszkańcy mają realny wpływ na wydatkowanie wspólnych pieniędzy.

Prosimy o spokojne zastanowienie się i rozejrzenie się po swojej okolicy, bo każdy z nas najlepiej zna swoje otoczenie.

Oczywiście samo wskazanie pomysłu będzie niewystarczające, ponieważ istotne będzie następnie stwierdzenie prawnej i faktycznej możliwości realizacji  danego zadania (przykładowo remontu chodnika, urządzenia placu zabaw, nasadzeń zieleni, odnowy nawierzchni etc). Również odpowiednia jednostka miejska będzie musiała się podjąć realizacji danego zadania.

Mamy nadzieję, że jednostki miejskie zaangażują się we współpracę i uda się zrealizować wskazane zadania.

Share