Bezpieczna dzielnica – bezpieczny mieszkaniec

15 października 2019 roku odbyło się spotkanie Bezpieczna Dzielnica, Bezpieczny Mieszkaniec. Poniżej przedstawiamy wskazane problemy i komentarz służb .

Problem bezdomnych wymuszających dodatkowe opłaty od kierowców parkujących na ul. Marii Magdaleny i Cegielskiego, oraz nocujących na klatce schodowej kamienicy na ul. Marii Magdaleny.

Problem z bezdomnymi na tych dwóch ulicach, koczujących w bramie jednej z kamienic jest problematyczny. Właściciel od dłuższego czasu obiecuje swoim lokatorom naprawę domofonu do której w ostateczności nie dochodzi. Brama jest cały czas otwarta i choć są oni przeganiani przez mieszkańców, patrol Policji czy Straży Miejskiej oni i tak w dalszym ciągu tam powracają. Policja jak i Straż Miejska zostali poinformowani o tym gdzie mogą bezdomnych kierować (Łaźnia na ul. Krańcowej SM poinformowała również, że funkcjonariusze rozdają również ulotki informujące o tym gdzie bezdomni mogą się przespać i skorzystać z łazienki. W chłodniejsze dni kiedy temperatura sięga 0 stopni rozdają bezdomnym profity takie które są rozdawane w mroźne dni. Są one fundowane ze środków które uda się odłożyć Straży Miejskiej.

Możliwość ustawienia radarów lub zamontowania czujników zmieniających światła na czerwone w celu zapobieżenia rozwijaniu nadmiernej prędkości na ul. Kazimierza Wielkiego, Królowej Jadwigi i Garbarach (między Estkowskiego a Cytadelą).

Nie ma możliwości rozstawienia radarów na wyżej wymienionych ulicach, gdyż jest to za krótki dystans, który by odpowiednio zmierzył prędkość samochodów. Najlepszym rozwiązaniem było by zamontowanie poduszek berlińskich lub świateł z czujnikami zmieniających światła na czerwone w momencie kiedy kierowca będzie jechała z nadmierną prędkością. W tym celu należało by się skontaktować z Miejskim Inżynierem Ruchu i wystosować do nich taką prośbę. Policja na wczorajszym spotkaniu obiecała poprzeć nas w tych działaniach.

Egzekwowanie zakazu wjazdu i parkowania na ul. Szkolnej przez Taxi – oraz usunięcie nielegalnego postoju Taxi.

Policja nie może karać taksówkarzy mandatem jeśli stoją oni na miejscach parkingowych, ponieważ w każdej chwili kierowca taksówki może wytłumaczyć się, że on tutaj po prostu parkuje i nie czeka na klienta. Jedynym rozwiązaniem jest przeznaczenie tych miejsc po godzinie 18:00 dla mieszkańców (taki system obecnie funkcjonuje na ul. Rybaki ) wtedy egzekwowanie przez funkcjonariuszy Policji będzie miało lepszy skutek i będą mogli karać mandatami.

Egzekwowanie zakazu wjazdu motocykli na ul. Garbary.

Komendant Policji obiecał przekazać sprawę odpowiednim organom ścigania, którzy będą często kontrolować odcinek od Placu Bernardyńskiego gdzie znajduje się znak zakazu wjazdu przez ciągniki i motory. Takie kontrole mają się pojawić między innymi przy szpitalu dziecięcym na ul. Krysiewicza.

Zakłócanie spokoju i ciszy poprzez imprezowanie „poranne” na ul. Jaskółczej (piątek i sobota rano czasami do 10:00 – 11:00

Egzekwowanie zapisów tzw. Uchwały hałasowej ( głośna muzyka wydobywająca się z lokali )

Jak poinformował nas komendant, lokale te bardzo często są kontrolowane na nocnych patrolach. W momencie kiedy, lokal nie stosuje się do uchwały hałasowej lub parku kulturowego zostaje ukarany mandatem. Kilka lokali odmówiło przyjęcia mandatu, wtedy wniosek jest kierowany do sądu. Niestety w przypadku głośnego zachowywania się klientów baru Policja nie może sama reagować. Musi być potrzebna osoba zgłaszająca problem, żeby interwencja mogła dojść do skutku musi podać swoje dane osobowe. W wielu przypadkach osoba zgłaszająca wycofuje się i nie podaje swoich danych.

Klub „LAB” działający na ul. Grochowe Łąki nr 5 – hałaśliwe imprezy odbywające się od godz. 23:00 do godzin porannych następnego dnia.

Policja została poinformowana o lokalu i obiecała podczas najbliższego patrolu skontrolować jak funkcjonuje lokal. Jeśli zajdzie taka potrzeba klub zostanie odpowiednio ukarany. Komendant poinformował nas, że wcześniej były tam przeprowadzone trzy interwencje które zakończyły się wystawieniem mandatem.

Sprawy hejtu w sieci wśród dzieci ze staromiejskich szkół.

Dostaliśmy informację, że zajmuje się tym tematem czterech funkcjonariuszy, którzy odwiedzają szkoły. Jest stosowana odpowiednia profilaktyka i uczniowie są informowani o konsekwencjach jakie im z tego tytułu grożą. Jak reagować, kiedy sami zostają ofiarami hejtu. W najbliższym czasie ma zostać przeprowadzone takie spotkanie z dziećmi ze szkoły podstawowej nr 75 na ul. Powstańców Wielkopolskich.

Kolejne spotkanie Bezpieczna Dzielnica, Bezpieczny Mieszkaniec zostało wyznaczone dnia 12 grudnia 2019 r na godz 17:00 na Komisariacie Policji Poznań Stare Miasto Al. Marcinkowskiego.

Share