30 lat temu Plac Cyryla Ratajskiego otrzymał swoją obecną nazwę. Na przestrzeni wielu lat, samo miejsce jak i nazwa przeszły wiele przemian. Czy to Königsplatz (plac Królewski), po odzyskaniu niepodległości – Nowomiejski, a w czasach PRL-u Młodej Gwardii, plac zawsze był ważnym miejscem, w którym przecinały się ścieżki mieszkańców i poznaniaków zmierzających do urzędów, biur czy teatrów albo wypoczywających przy fontannie albo wśród zieleni i rzeźb!
Może czasami zastanawiacie się podążając ulicą z rozświetlonymi oknami, ciekawe kto tutaj mieszka? Nie zwykła ciekawość, a kronikarskie zamiłowanie skłoniło aktywistów z inicjatywy edukacyjno-artystycznej Kobalt Migrating Platform do rozmów z mieszkańcami śródmiejskiego placu i stworzenia alternatywnego przewodnika. W nim możecie poznać ciekawe historie, plotki, poczuć klimat sprzed lat. A tematów nie brakowało, bo przecież w perspektywie pamięci bohaterów zdarzyło się w tym miejscu tak wiele!
Animatorki przedsięwzięcia Anka Gregorczyk z Fotspot oraz Marta Węglińska i Patrycja Plich, absolwentki Uniwersytetu Artystycznego, w ramach swoich projektów zajmują się badaniami struktury miejskiej i ekologią. Realizowały społeczne przedsięwzięcia w wielu miastach Europy i Azji. Co dostrzegły na „Cyrylu”?
Fotografie mają moc ożywiania wspomnień, które z jednej strony mogły zostać zatarte przez czas, a z drugiej są szansa na to by, przeanalizować wszystko to, co doprowadziło nas do „tu i teraz”. Praca nad przewodnikiem dała nam wszystkim szansę obudzenia potencjału, który tkwi we wspomnieniach mieszkańców, dając okazję do rozpoczęcia tworzenia społecznego archiwum pamięci o miejscu – mówi Anna B. Gregorczyk ze Stowarzyszenia FOTSPOT
To przede wszystkim wielość różnorodnych historii, inspirujące spotkania i odkrywanie zapomnianych historii, a te podkreślane były zdjęciami wyciąganymi przez naszych rozmówców z domowych zakamarków, starych albumów – dodaje Marta Węglińska. Te wyjątkowe fotografie zawsze zachęcały do rozmów, długich, czasami niekończących się..
By uszeregować mnogość wspomnień autorki stworzyły mapę charakterystycznych miejsc, choć wielu z nich już nie ma, jak piekarnia Knasta z zapisami chleba na zeszyt i nieudanymi bułkami rozdawanymi za darmo dzieciakom, sklepem spożywczym Amino z oranżadą w proszku czy fryzjerem. Za to od zawsze był tam w różnych lokalizacjach Kiosk i to nie jeden! Opowieści osób w nim pracujących, doskonałych obserwatorów i często powierników sąsiedzkich sekretów są dobrą klamrą historii fyrtla.
Przewodnik zawiera kilkadziesiąt historycznych zdjęć i równie wiele wspomnień m.in. o neonach kwiaciarni, poniemieckich bunkrach, studenckim klubie Aspirynka, w którym występowała Ewa Demarczyk i prostytutkach, będących powodem… stłuczek samochodowych.
Przewodnik jest dostępny online na stronie: https://issuu.com/fotspot/docs/przewodnik_po_placu_cyryla_kobalt_centrala, a karty z opowieściami będą rozwieszone w oknach i wnętrzach Galerii Centrala pod numerem 6a.
Plac Cyryla jak często się mówi się nieformalnie o Placu Ratajskiego polega ustawicznym zmianom. Dzięki współpracy Rady Starego Miasta z Uniwersytetem Artystycznym miejsce to jest parkiem rzeźb, gdzie swoje instalacje prezentują studenci. Prowadzone są także konsultacje z mieszkańcami, co do stworzenia nowej bardziej przyjaznego, zielonego fyrtla. Jednym z elementów działań były warsztaty architektoniczne, podczas których powstały koncepcje zagospodarowania przestrzennego.
Projekt Alternatywny Przewodnik po placu Ratajskiego zrealizowały: Stowarzyszenie Fotspot jako lider projektu wraz z Galeria Centrala i Kobalt migrating platform, w ramach środków Rady Osiedla Stare Miasto.