Akademik przy Cytadeli dla 1100 studentów z 22 miejscami parkingowymi. Nie dla takich inwestycji!

Rada Osiedla Stare Miasto została poproszona o opinię dotyczącą ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji budynku, zamieszkania zbiorowego – akademika przy ul. Na Podgórniku. Z otrzymanych informacji wynika, że dla budynku przeznaczonego dla 800-1100 osób zapewnionych będzie 8-22 miejsc postojowych, a wysokość gmachu może wynosić 13 kondygnacji naziemnych [40m].

Rada Osiedla bardzo krytycznie oceniła urbanistyczne zamierzenia i wniosła o wywołanie w tym rejonie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. W związku z tym, że działki należą do Miasta Poznań radni maja nadzieję, że Pan Prezydent Jacek Jaśkowiak i Rada Miasta nie dopuszczą do realizacji tej skandalicznej deweloperskiej inwestycji.

Na ten temat pisze także Gazeta Wyborcza informując, że inwestorem jest Piotr Voelkel

Przedstawione założenia są w sprzeczności z wcześniejszymi uchwałami Rady Osiedla dotyczącymi nowych inwestycji na Starym Mieście. Przedmiotowa inwestycja wpływa negatywnie na ład przestrzenny i komunikację, a także będzie generowała w przyszłości problemy społeczne.

Rada Osiedla wyraża ostry sprzeciw wobec przedstawionej propozycji deweloperskiej przy ul. Na Podgórniku, która jest sprzeczna z interesem społecznym, a brak de facto miejsc parkingowych przy ogromnym budynku na 800-1100 mieszkańców przeczy zdrowemu rozsądkowi.

Plan akademika na Podgóniku

Negatywne stanowisko radnych dotyczące tak zwanych normatywów parkingowych przedstawione zostało w licznych uchwałach, ale przede wszystkim w ostatnich miesiącach w opinii Komisji Rewitalizacji i Polityki Przestrzennej Rady Osiedla Stare Miasto z dnia 9 sierpnia 2016 przesłane do WUiA związaną z budową akademika przy al. Niepodległości.

Cyt. Na terenie Osiedla Stare Miasto panuje zdecydowany deficyt miejsc parkingowych. Jednakże aktualne stawki w strefie płatnego parkowania zniechęcają prywatnych Inwestorów do realizacji miejsc parkingowych. W opinii Komisji należy jednak przyjąć szerszą perspektywę czasową. Wydaje się, że miejsca parkingowe, zarówno istniejące obecnie wokół Centrum Akademickiego Polonez, jak i nowopowstałe przy okazji realizacji planowanej Inwestycji, w niezbyt odległej przyszłości będą w 100 % wykorzystane. Zwiększenie liczby miejsc postojowych może zatem przynieść korzyści zarówno Miastu i jego mieszkańcom, przyszłym użytkownikom obiektów, jak i Inwestorowi.

Nie jest wobec tego prawdą uwaga zamieszczona w piśmie WUIA, że Rada Osiedla nie wyraziła swojego stanowiska wobec normatywu parkingowego.

Niniejsza uchwałę należy więc traktować także jako ponowny protest wobec założeń parkingowych inwestora akademika przy al. Niepodległości.

Proponowany przez inwestora przelicznik 1-2 miejsca parkingowe na 100 mieszkańców w inwestycji przy ul. Na Podgórniku stanowi w opinii radnych wyraz arogancji i braku kompetencji urbanistycznych zgłaszającego taki wniosek. Tego typu myślenie o strukturze miasta jest generatorem problemów społecznych i wpływa na pogorszenie życia lokalnej społeczności. Obok podobnego akademika przy al. Niepodległości to kolejna już inwestycja bez miejsc parkingowych w tym rejonie.

Brak wystarczającej liczby miejsc parkingowych w wyniki decyzji Wydziału Urbanistyki i Architektury w wielu punktach Starego Miasta m.in. przy ulicy Szyperskiej czy na Chwaliszewie jest realnym problemem, wywołującym społeczne protesty.

Komisji Rewitalizacji i Polityki Przestrzennej została przedstawiona ankieta przeprowadzona przez inwestora akademika przy al. Niepodległości, z której wynika brak potrzeby zapewnienia miejsc postojowych lokatorom akademika. Nie można tego typu informacji traktować jako naukowych, rzetelnych badań, można je tylko przyjąć jako element pr’owej strategii. Na tyle skuteczny, że Wydział Urbanistyki i Architektury mając na uwadze inne uchwały Rady Osiedla Stare Miasto, dotyczące m.in. protestu związanego z likwidacją miejsc parkingowych pyta Radę Osiedla o opinię dotyczącą de facto braku miejsc parkingowych przy nowym ogromnym budynku, w którym zamieszka 1000 osób.

W interesie Miasta leży nałożenie na inwestora i wyegzekwowanie obowiązku zapewnienia potrzebnych miejsc postojowych dla samochodów przede wszystkim na jego własnej działce. Wymaga to jednak wprowadzenia odpowiednich wskaźników do ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, co nie zawsze jest możliwe w postaci parametrycznej, ale powinno być określone przynajmniej przez wskazanie celu.

W takich przypadkach organ gminy może w swej decyzji nałożyć na inwestora obowiązek wykonania odpowiedniego studium (analizy i rachunku potrzeb użytkowych) w zakresie dotyczącym zapotrzebowania na miejsca postojowe dla samochodów osobowych oraz sposobów ich uzyskania w obrębie działki budowlanej, z obowiązkiem uzgodnienia wyników z właściwym organem zarządzającym drogami publicznymi na obszarze miasta.

Rada Osiedla Stare Miasto wyraża zdecydowany sprzeciw wobec planowanej inwestycji w kształcie i rozwiązaniach przedstawionych w piśmie Wydziału Urbanistyki i Architektury UMP, tym bardziej że na działki wobec których konsultowane są warunki zabudowy według internetowej mapy Geopozu (stan na 28.11.2016) należą do Miasta Poznania.

Rada Osiedla Stare Miasto przypomina także o uchwałach Komisji Rewitalizacji kierowanych przez dzisiejszego zastępcę prezydenta Miasta Poznania Mariusza Wiśniewskiego, dotyczące zachowania osi widokowej na Cytadelę. Zwracamy się w związku z tym pytaniem, czy budynek do wysokości 40 metrów w opinii WUiA zapewni zachowanie osi widokowej ze Starego Miasta w stronę zielonej Cytadeli?

Rada Osiedla zwraca się także z pytaniem, czy planowane warunki zabudowy zapewniają w najbliższej przyszłości realizację I ramy komunikacyjnej?

W opinii Rady Osiedla budowa wysokich bloków o przypadkowej wartości architektonicznej w bliskim sąsiedztwie zabytkowej Starej Rzeźni i Parku Cytadela nie wpływa pozytywnie na procesy rewitalizacji tego fragmentu Starego Miasta.

Mając na uwadze powyższe uwagi, Rada Osiedla Stare Miasto wnosi o wywołanie na przedmiotowym terenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który powinien zapewnić ład przestrzenny w najbliższej perspektywie związanej m.in. z budową I ramy komunikacyjnej, rewaloryzacją Starej Rzeźni i kolejnymi inwestycjami na tym terenie

W związku z powyższym oraz z § 9 ust. 1 pkt 5 i 11 Statutu Osiedla Stare Miasto stanowiącymi, że Osiedle realizuje swoje zadania poprzez występowanie do Rady Miasta i Prezydenta z wnioskami i opiniami dotyczącymi realizacji zadań Miasta na obszarze Osiedla oraz występowanie do organów Miasta o wywołanie lub zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na terenie Osiedla oraz o dokonanie zmiany w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta w części dotyczącej obszaru Osiedla podjęcie niniejszej uchwały jest zasadne.

Share

Zobacz również