Wielka sala koncertowa bez miejsc parkingowych?

Collegium Da Vinci chce obok swojego budynku postawić akademik i to całkiem sensowna inwestycja, zwłaszcza w kontekście wyprowadzki Uniwersytetu Adama Mickiewicza z centrum miasta. Problem tylko w tym, że ten dom studencki wybudowany ma być bez wystarczającej liczby miejsc parkingowych, na dodatek inwestor chce od miasta 50% rabat na kupno działki, która dziś znajduje się w zasobach komunalnych.

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że przelicznik 7 miejsc postojowych dla 100 studentów [czyli łącznie 56 kopert] to za mało. Rektor uczelni podczas spotkania z mieszkańcami przekonywał, że zagraniczni studenci, których chce pozyskać samochodami jeździć nie będą. I tu może ma rację. Na pytanie dotyczące, tego jak zamierza pozyskać taką liczbę lokatorów zasłaniał się tajemnicą biznesową.

Prawdą jest, że w renomowanych ośrodkach naukowych przyjmuje się inne, restrykcyjne normatywy parkingowe, np. w holenderskim kampusie 1 auto na 200 studentów. Tylko, że póki co, nie jesteśmy Berlinem czy Amsterdamem z tożsamym modelem kształcenia [studia dzienne / zaoczne] i stylem życia.

Moje obawy w przypadku kolejnych akademików przy Cytadeli w bardzo dobrej lokalizacji dotyczą zmiany użytkowania budynków: z domu studenckiego na lokale dla pracujących a potem zwykłe mieszkania. Tym, którzy zapewniają, że jest to niemożliwe przypominam apartamentowiec z ulicy Szyperskiej, który stał się biurowcem, a jaki negatywny ma to wpływ na komfort nie tyko parkowania ale życia mieszkańców zaplanowanego nad Warta osiedla nie trzeba nikogo przekonywać.

W najbliższej okolicy mamy dodatkowo akademik w dawnym hotelu Polonez i kolejne planowane na 800 – 1000 miejsc. Stąd pytanie, czy kolejna podobna inwestycja szansę na inwestycyjny zwrot?

Postanowiłem więc sprawdzić, ilu studentów zagranicznych studiuje na renomowanych uczelniach państwowych.

Uniwersytet Adama Mickiewicza: 604 studentów + 320 w ramach programu Erasmus, Uniwersytet Medyczny: 950 studentów + 60 [Erasmus], Politechnika 200 + 190  [Erasmus]. Pamiętać jednak musimy, że w przypadku Erasmusa ponad 50 % korzysta z mieszkań na terenie Miasta. Uniwersytet Medyczny deklaruje natomiast, że ok. 45 % studentów zagranicznych wybiera uczelniane akademiki. Rektor Collegium Da Vinci informuje natomiast, że w ramach wszystkich uczelni z ul. Kutrzeby [CdV, SWPS, School od Form] studiuje tu 250 studentów, którzy mieszkają m.in. w domu studenckim w dawnym hotelu Polonez.

Ogólną liczbę studentów zagranicznych w Poznaniu możemy więc oszacować na około 3 tys.

W skład kompleksu budynków Collegium Da Vinci wchodzi także Aula Artis, sala teatralno – koncertowa na 600 widzów. Dla porównania 774 widzów może zasiąść w Auli UAM, 874 miejsca ma Teatr Wielki]. Auta parkujące i niszczące chodnik na ulicy Fredry i dodatkowo na Placu Mickiewicza pokazują, że parking jest niezbędnym miejscem przy prowadzeniu działalności kulturalnej. Pamiętać tu należy, że sceny te znajdują się w centrum miasta z przyzwoitą komunikacją miejską i parkingiem przy CK Zamek i pod Kaponierą.

Tak parkowanie wygląda w praktyce:



 

Próbowałem się dowiedzieć, gdzie Aula Artis ma wskazane miejsca postojowe. To element konieczny przy określaniu warunków zabudowy. Niestety Zarząd Dróg Miejskich nie przedstawił zrozumiałych danych. Można więc domniemywać, że nie wie, a tym samym, że miejsca mogą się dublować

Dokumenty:

Pismo WUIA (1) – PDF

Pismo ZDM Aula Artis – PDF

Pismo WUIA – parametry parkingowe – PDF

Sytuacja parkingowa na Kutrzeby w niedzielę [giełda w Starej Rzeźni]

 

Share

Zobacz również