Tablica z błędem!

W 93. rocznicę ogłoszenia „Mazurka Dąbrowskiego” hymnem narodowym przy ul. Woźnej, na budynku Muzeum Instrumentów Muzycznych odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci trzech twórców hymnów polskich, żyjących i tworzących w Wielkopolsce.

Myślałem, że to tablica zaprojektowana przez uczniów szkoły podstawowej, to może w pewnym stopniu usprawiedliwiać wstydliwy błąd, piszemy przecież 26 [dzień] lutego, a nie 26 luty! A idea fajna!

Tablica upamiętnia: Józefa Wybickiego, autora słów „Mazurka Dąbrowskiego”, Karola Kurpińskiego– kompozytora „Warszawianki” – hymnu Powstania Listopadowego oraz Feliksa Nowowiejskiego (1877-1946) – kompozytora „Roty”.

Autorami tablicy są artyści plastycy Robert Sobociński i Aleksander Korczak. Wizerunek orła pochodzi z sarkofagu Jana Henryka Dąbrowskiego, znajdującego się w kościele św. Michała Archanioła w Winnej Górze. Tablica pamiątkowa jest współfinansowana przez Instytut Pamięci Narodowej.

Józef Wybicki (29.09.1747-10.03.1821) – pisarz, polityk, znany najbardziej jako autor słów „Mazurka Dąbrowskiego” – polskiego hymnu narodowego. Ten utwór zapewnił mu miejsce w narodowym panteonie i nieśmiertelność, zaważył jednak tak dalece na biografii Wybickiego, że zepchnął w cień inne dokonania autora – jednego z najwybitniejszych Polaków ostatnich dziesięcioleci I Rzeczypospolitej i czasów, które po niej nastąpiły. 16 lipca 1797 roku Wybicki był świadkiem uroczystości przyłączenia miasta Reggio do świeżo utworzonej Republiki Cisalpińskiej. W paradzie uczestniczyły Legiony Polskie, wywarł na Wybickiem wielkie wrażenie. Według ówczesnych przekazów Wybicki napisał słowa „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” między 15 a 21 lipca 1797 roku, podkładając jej słowa pod ludową melodię mazurka, znanego na Podlasiu i Pomorzu Gdańskim już w połowie XVIII wieku.

Karol Kurpiński (6.03.1785-18.09.1857) – kompozytor, dyrygent i pedagog. Ochrzczony 6 marca 1785 roku we Włoszakowicach (Wielkopolska), zmarł 18 września 1857 roku w Warszawie. „Warszawianka 1831 roku” to nawiązująca do „Marsylianki” pieśń patriotyczna napisana w języku francuskim przez poetę Casimira François Delavigne’a pod wpływem wydarzeń Powstania Listopadowego. Autorem najbardziej znanego polskiego przekładu był poeta i historyk Karol Sienkiewicz, brat dziadka Henryka Sienkiewicza. Muzykę skomponował Karol Kurpiński. Tekst został opublikowany w marcu 1831 roku w warszawskim czasopiśmie „Polak Sumienny”. Prapremiera pieśni miała miejsce 5 kwietnia 1831 roku w Teatrze Narodowym w wolnej od Rosjan Warszawie, orkiestrą dyrygował sam kompozytor. Po zakończeniu I wojny światowej „Warszawianka 1831 r.” była jedną z propozycji przy wyborze polskiego hymnu narodowego.

Feliks Nowowiejski (7.02.1877-18.01.1946) – kompozytor, organista, dyrygent, pedagog i organizator życia muzycznego. Urodzony 7 lutego 1877 w Wartemborku (obecnie Barczewo na Warmii), zmarł 18 stycznia 1946 w Poznaniu. „Rota” to wiersz Marii Konopnickiej napisany w 1908 r. pod wpływem oburzenia prześladowaniami polskości w zaborze pruskim. Wiersz składający się z czterech zwrotek jest jednocześnie tekstem jednej z polskich pieśni patriotycznych, do której muzykę napisał Feliks Nowowiejski. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości była konkurentem „Mazurka Dąbrowskiego” do określenia mianem hymnu narodowego.

Źródło: IPN. Fundator tablicy otrzymał w 2020 roku od rządu PiS 400 mln zł, w 2015 roku było to 249 mln. To dużo więcej niż niektóre służby specjalne: CBA – 213 mln zł , a Centralne Biuro Śledcze Policji – ok. 227 mln zł.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *