Rynki. Dobre pomysły na miasto

Rynki, place targowe, targowiska miejskie są wyjątkowymi punktami na handlowej mapie Poznania. Jest ich kilka o różnym charakterze, warto wspomnieć staromiejski Plac Wielkopolski i Bernardyński, Rynek Jeżycki i Wildecki, z użytecznościowej perspektywy ważne są także lokalne ryneczki, m.in. na Świcie czy Dębcu. Ciekawostką może być to, że nasze miasto na początku XX wieku nie dorobiło się hal targowych podobnych do tych we Wrocławiu czy Gdańsku.

Może i dobrze, bo ryneczki z owocami i warzywami mają swój urok, tempo i sąsiedzki klimat. Narzekając na ceny i estetykę świadomi jesteśmy koniecznych zmian.

Ciekawą analizę potrzeb z różnymi użytkownikami zrealizował na zlecenia Magistratu prof. Rafał Drozdowski. Czeka nas niebawem rewitalizacja Bernardynów, więc warto rozmawiać o ostatecznym efekcie zmian. Zachęcam do zapoznania się z materiałem dotyczącym preferencji i oczekiwań poznaniaków. [klik w grafikę / link]

——————————————————————————————————-

——————————————————————————————————-

Do napisania tego tekstu skłoniła mnie jednak wizyta w Brukseli i zainteresowanie oryginalną konstrukcją przy Placu Rogier, kojarzącą się z konstrukcją planowaną na Łazarzu.

W lipcu miasto ogłosiło przetarg na kompleksowy remont Rynku Łazarskiego. Prace mają rozpocząć się jesienią, a inwestycja będzie prowadzona etapami – tak, by kupcy przez cały czas mogli handlować na tymczasowym targowisku. Po modernizacji nowy rynek pełnić będzie także rolę miejsca spotkań, wypoczynku i organizacji wydarzeń kulturalnych, służąc całej społeczności Łazarza.

Wizualizacje przedstawiają ciekawie zaprojektowaną przestrzeń z oryginalnym zadaszeniem. Mam nadzieję, że projektant wziął pod uwagę kilka istotnych czynników, jak np. nasłonecznienie. Boję się sytuacji, w której kupcy będą budowali beduińskie konstrukcje ze szmat chroniące przed nadmiernym słońcem. Pytanie także o ewentualne doświetlenie w przypadku jesiennej aury czy wczesnych handlowych poranków.

Podczas podróży do Brukseli moją uwagę zwróciła podobnie wyglądające konstrukcja będąca także elementem rewitalizacji Placu Rogier. Nagrodzoną koncepcję stworzył Xaveer De Geyter.

Plac był pierwotnie był ważnym punktem przesiadkowym brukselskiej komunikacji. Swoją użyteczność stracił, gdy podziemnie stacje zostały przesunięte. Rynek jest obecnie bardzo ważnym węzłem komunikacyjnym trzech podziemnych linii metra, podziemnego przystanku tramwajowego, a na poziomie ulicy bardzo ruchliwego dworca autobusowego. Nie brakuje także przestrzeni rekreacyjnej w postaci oryginalnej fontanny – wodnej mgiełki. A wygranie przetargu  na kawiarnię w tym punkcie było sporym wyczynem marketingowym dla Starbucks’a.

Ciekawie opisano koncepcję przestrzenną kładąc nacisk na sprawną komunikację. Plac jest wykorzystywany w intensywny, ale chaotyczny sposób przez różnego rodzaju użytkowników: przechodniów, kupujących, dojeżdżających do pracy, turystów i mieszkańców. Wszyscy ostrożnie unikają siebie i zdają się zanikać tak szybko, jak przybywają na plac. Natomiast elementem integrujący jest szklany baldachim.

Co do kosztów, poznańskie rewitalizacja wyceniana jest na 10 mln zł, beligjskie rozwiązanie 40 mln Euro, ale tu przede wszystkim istotne było koszty sporej podziemnej infrastruktury.

Linki:
http://www.bmiaa.com/xdga-wins-flemish-culture-award-architecture-2014-square-rogier/

http://www.poznan.pl/mim/info/news/tak-bedzie-wygladal-rynek-lazarski,104370.html

Informacja Urzędu Miasta Poznania dotycząca Rynku Łazarskiego

Prace mają ruszyć jesienią tego roku i potrwać około dwóch lat. Roboty prowadzone będą w trzech etapach. Najpóźniej dwa miesiące po podpisaniu umowy ze zwycięzcą przetargu powstanie targowisko tymczasowe. To na nim będą handlować kupcy z obecnego targowiska. Gdy miejsce dla kupców będzie gotowe, ruszy remont dużej płyty rynku wraz z budową nowego, zadaszonego targowiska. Wykonawca będzie miał na to rok od podpisania umowy.

Ostatnim etapem inwestycji będzie remont tzw. małej płyty wraz ze skwerem im. Kazimierza Nowaka – wykonawca musi go zakończyć do 24 miesięcy od podpisania dokumentów.

Do ogłoszenia przetargu miasto przygotowywało się przez wiele miesięcy. Już w drugiej połowie 2015 rozpoczęły się konsultacje społeczne propozycji wytycznych programowych do planowanego konkursu na modernizację Rynku Łazarskiego. W ogłoszonym przez miasto konkursie na zagospodarowanie rynku wzięło udział aż 25 pracowni projektowych. Do drugiego etapu zakwalifikowano 5 z nich, a zwyciężyła praca przygotowana przez Autorską Pracownię Architektoniczną Jacek Bułat z Poznania.

W zwycięskiej koncepcji targowisko zostało zaprojektowane na planie koła z przezroczystym zadaszeniem. Architekci przewidzieli też dodatkową przestrzeń handlową przeznaczoną dla okazjonalnych jarmarków. Dwukierunkowa ulica wokół rynku zapewni wygodny dojazd do budynków oraz targowiska. Mieszkańcy zyskają szersze chodniki oraz zieleń przed wejściami do budynków, a także miejsce do wypoczynku i rekreacji, które powstanie na przestrzeni tzw. lejka łazarskiego. W przestrzeni lejka znajdzie się też miejsce przygotowane specjalnie dla dzieci. Z główną płytą rynku plac będzie powiązany schodami.

Linki:

https://www.bmiaa.com/xdga-wins-flemish-culture-award-architecture-2014-square-rogier/

https://www.poznan.pl/mim/info/news/tak-bedzie-wygladal-rynek-lazarski,104370.html

Share

Zobacz również