Plac Niepodległości do zniesienia?

Urząd Miasta Poznania planuje znieść nazwę plac Niepodległości. Nazwa urzędowa funkcjonowała od 1920 roku. Obecnie jest to krzyżowanie ulic Przepadek, Kutrzeby, Księcia Józefa i al. Niepodległości. Plac ten realnie nie istnieje, a nazwa wyszła z użycia w związku z tym jej zniesienie jest zasadne. To fragment uchwały którą będzie opiniowała Rada Starego Miasta.

W przyszłości będzie tu przebiegała pierwsza rama komunikacyjna, pod pasy jezdni przygotowane są tereny przy ul. Przepadek. Planowana była także nowa inwestycja – kolejny akademik, w miejscu dawnego parkingu przy Polonezie.

Plac Niepodległości – plac w centrum Poznania, położony w miejscu obecnego skrzyżowania Alei Niepodległości (w dwudziestoleciu międzywojennym Wały Leszczyńskiego) i ulic: Przepadek, Kościuszki, Księcia Józefa (Wały Xięcia Józefa), Kutrzeby (Północna) oraz Oficerskiej (niem. Haackego, nieistniejąca, nazwę wybrano z uwagi na sąsiedztwo kasyna oficerskiego i koszar.

W czasach pruskich nosił nazwę Nordplatz, czyli plac Północny (znajdował się w północnej części centrum miasta, na zakończeniu reprezentacyjnych wałów). Nazwę Niepodległości nadano mu 5 stycznia 1920, wraz z placem Zjednoczenia [dziś w tym miejscu znajduje się Park Mazowieckiego, nad Wartą]

Nazwa upamiętniać miała ostatnie wielkie wydarzenie w dziejach Polski, czyli odzyskanie niepodległości w 1918 (plac Zjednoczenia upamiętniać miał pierwsze wielkie wydarzenie w dziejach kraju po roku 1253, tj. dacie lokacji Poznania, a było nim zjednoczenie ziem polskich na przełomie XIII i XIV wieku). W okresie 1939-1945 Niemcy nie przywrócili pruskiej nazwy, tylko nadali nową – Freiheitplatz. Nazwa pojawia się jeszcze na planie miasta z 1993 roku i nie została nigdy oficjalnie zniesiona, mimo że całkowicie wyszła z użycia. W 2016 dyrektor Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego Andrzej Krygier zaproponował zniesienie tej nazwy, na co nie zgodziła się Komisja Kultury i Nauki Rady Miasta [za wikipedią]

zdjęcia: MKZ, za www.poznanmojemiasto.com, Tomasz Dworek

Share

Zobacz również